نکات کاربردی گل و گیاه

هر آنچه که برای گلدهی شمعدانی باید بدانید

گلدهی شمعدانی
گلدهی شمعدانی

گلدهی شمعدانی : سوالات متعددی در خصوص علت گل ندادن شمعدانی پرسیده میشه که میخواهیم در این مطلب بعتون بگیم که چه کار کنید تا شمعدانی های شما هم به گل بشینه، در حالت کلی این گیاه برای گلدهی به نور زیاد نیاز داره ولی از تغذیه هم نباید غافل شد، اگر گیاه شما در فصل گلدهی خودش باشه باید گیاه را به محیط پر نور منتقل کنید و گیاه را کود دهی کنید.

گلدهی شمعدانی

به گلدهی رسیدن شمعدانی
به گلدهی رسیدن شمعدانی

برای به گلدهی رسیدن شمعدانی حتما به 12 ساعت نور کافی نیاز دارید، نور خوب به همراه آفتاب مستقیم باید باشهف شاید برای شما هم جای سوال باشه که من وقتی شمعدانی را در معرض نور مستقیم قرار میدم شعدانی پژمرده میشه؟ در پاسخ باید گفت که آفتاب تند و شدید،گرمای هوا،نور کم وسایه همهبر روی گلدهی شمعدانی تاثیر معکوس دارند و باعث کم شدن گلدهی و یا قطع شدن گلدهی شوند ، درسته که این گیاه نور دوست است ولی آفتاب تند و شدید مخصوصا در مورد گیاهانی که قبلا در شرایط نور معمول و یا آپارتمانی نگهداری شده اند مضر است.

پس توجه داشته باشید که اگر بصورت ناگهانی گیاهان را از مکانی با نور کمتر به مکانی که به طور کامل در معرض نور خورشید قرار دارد منتقل کنید گیاه شما دچار سوختگی می شود برای حل مشکل کم نوری گیاهان خودتون رو به آرامی به محل های با نور زیاد و مستقیم منتقل کنید.

حتما مطالعه کنید
آموزش گام به گام کاشت شوید در گلدان و خانه

خاک باید گلدان نیز باید خشک نگه داشته شود. توجه داشته باشید که آبیاری زیاد و یا مرطوب بودن بیش از حد به گیاه شمعدانی شما آسیب خواهد زد. حتما سعی کنید گل های پژمرده را سریعا از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه صرف گیاهان درحال پژمره شدن نشود.

از هرس کردن شمعدانی غافل نشوید که این عمل باعث به گلدهی رسیدن شمعدانی خواهد شد، هرس شمعدانی در فصل مهر یا آبان باید انجام شود به این شکل که با قیچی شاخه های اضافی آن را بچینید.

گیاه شمعدانی را با استفاده از کودهای گیاهان آپارتمانی و گل دار مانند سه بیست از بهار تا پاییز به صورت منظم کوددهی کنید، شمعدانی های گلدار هنگام گلدهی در فواصل منظم با کود کامل کوددهی شون.

به گلدهی رسیدن شمعدانی
به گلدهی رسیدن شمعدانی
شمعدانی را در زمستان چه کار کنیم؟

برخی از دوستان سوال میکنن که آیا در زمستان شمعدانی را به داخل خونه انتقال بدیم یا نه ؟ در کل باید گفت که شمعدانی بیشترین دمایی که میتواند تحمل کنید 10 درجه سانتی گراد می باشد پس اگر در منطقه ای زندگی میکنید که دمای بیرون و یا محل نگهداری به این دما نزدیک شد حتما باید گیاه را به محل جدید با دمای بیشتر منتقل کرد.

مطالب مرتبط :

معرفی شمعدانی پیچ

معرفی و نگهداری بگونیا هیمالیس

از چه گیاهانی در پاییز میتوانم قلمه تهیه کنم؟

۱ دیدگاه

ارسال پاسخ