همه چیز درباره نگهداری گل شمعدانی

همه چیز درباره نگهداری گل شمعدانی
همه چیز درباره نگهداری گل شمعدانی

نگهداری گل شمعدانی : وقتی حرف از شمعدانی میشه یاد خونه مادر بزرگ میوفتیم گلی که همیشه دور حوض خونه های مادر بزرگ یا پشت پنجرشون با اون گلدان سفالی قرار داشت میوفتیم. و شاید تو اکثر خونه ها باشه و یجورایی با ما ایرانی ها و فرهنگمون عجین شده. ولی برای نگهداری گل شمعدانی باید نکاتی رو رعایت کنیم که به مشکل برای نگهداریش نخوریم. در ادامه ما به شما نحوه آبیاری، رطوبت، گلدهی، تکثیر و هر آنچه برای نگهداری از این گیاه لازم باشه میگیم و برخی بیماری های اون رو ذکر میکنیم.

با شمعدانی آشنا شویم

با شمعدانی آشنا شویم
با شمعدانی آشنا شویم

نام علمی این گیاه Pelargonium است و از خانواده Geraniaceae به حساب میاد. و همه گونه های اون بومی آفریقا هستند. گونه و دورگه هایی از این گیاه برای نگهداری در آپارتمان ها آدابته شدن و ارتفاع اونها در خارج از آپارتمان (طبیعت) به 1 الی 2 متر هم میرسه و گیاهی چند ساله می باشد. این گیاه ممکن است پر پشت و یا کم پر پشت از لحاظ گل باشه و این موضوع به گونه و نژاد این گیاه بستگی داره.

گل شمعدانی برگهای بزرگ و پهن کنگره ای داره و میتونید به صورت تک رنگ و دور نگ (ابلق) در گل فروشی ها پیدا کنید، گل ها بزرگ و به رنگ سفید، قرمز و بنفش و به شکل گل آذین چتر ساده روی ساقه این گیاه میتونید ببینید.

نیازها و نگهداری گل شمعدانی

نیازها و نگهداری گل شمعدانی
نیازها و نگهداری گل شمعدانی

شمعدانی گیاهی پر توقع نیست و شما میتونید با رعایت نکات خیلی ریز زیر یک شمعدانی سرحال و شاداب داشته باشید پس حتما نیازهای نگهداری گل شمعدانی را مطالعه کنید.

خاک مناسب شمعدانی

اگر میخواید یک شمعدانی خوب داشته باشید اولین نکته انتخاب خاک مناسب برای این گیاه هست شما برعکس خیلی از گیاهان باید خاک سنگین برای این گیاه انتخاب کنید، این خاک میتونه دو قسمت خاک برگ، چهار قسمت خاک باغچه ، دو قسمت کود گاوی پوسیده و دو قسمت شن انتخاب بشه.

نور مناسب گل شمعدانی

برای نگهداری گل شمعدانی نیاز به یک نور معمولی و مستقیم آفتاب داره و این باعث میشه که گلدهی گیاه بهتر باشه ، ولی توجه داشته باشید که آفتاب شدید برای این گیاه کاملا مضر هست و در تابستان سعی کنید گیاه را به محیطی که کمی سایه باشه انتقال بدید. ولی خب الان برخی گونه های تولید شده که در زمستان هم به گل میشینه. ولی میتونید از نور مصنوعی در زمستان استفاده کنید تا گیاهتون به گل بشینه.

آبیاری گل شمعدانی

در نگهداری گل شمعدانی نیاز به آبیاری زیاد نیست و شمعدانی محیط خشک را میپسنده و حتما بین دو آبیاری خاک گیاه تا عمق 4 سانتی متر باید خشک بشه. گونه هایی وجود دارد که نیاز به خزان دارند پس به یاد داشته باشید که در این مدت گیاه خودتون رو نباید آبیاری کنید.

ولی همانطور که میدانید بر عکس شمعدانی معمولی، شمعدانی پیچ و شمعدانی عطری آبیاری زیادی داره و خاک اونها باید همیشه مزطوب باشه (البته خیس نباید بمونه). ph مناسب برای نگهداری گل شمعدانی ۶ -۶/۵ است.برای شمعدانی پیچ “پی هاچ” باید کمتر از ۳/۵ باشد.یک خاک خوب باغی،برای ان مناسب است.خاک گلدان ان باید زه کشی کافی داشته و امیخته ای از سه قسمت خاک لوم،یک قسمت کود دامی و یک قسمت ماسه برای ان مناسب است.

دمای مناسب رشد شمعدانی

شمعدانی معمولی در گستره دمایی وسیعی میتواند رشد کند و گل بدهد.در گیاهان به دست امده از قلمه،دمای شبانه ۲۱ درجه سانتی گراد بهتر از دمای ۱۵ یا ۱۰ درجه گلدهی را تسریع میدهد.در شمعدانی های بذری،افزایش دما از ۱۰ تا ۲۴،سرعت رشد و گلدهی را بالا میبرد.البته در بعضی منابع بیان شده است که دماهای پائین برای گلدهی  P.domesticum لازم است و گل انگیزی فقط در دمای کمتر از ۱۷ درجه رخ میدهد.شمعدانی عطری در دمای ۵ تا ۱۰ درجه بیشترین رشد و نمو را از خود نشان میدهد.

در تولی اقتصادی شمعدانی،دمای روزانه ۲۰ درجه و شبانه ۱۷ درجه برای گیاه فراهم میکنند.با وجود این در نقاط سرد به ناچار باید در ماه های زمستان و حتی در فصول دیگر شمعدانی ها را به داخل منزل برد یا انها را در گلخانه نگهداری نمود.شمعدانی در محیط داخلی منزل نیز به خوبی رشد و نمو میکند.تهویه هوای اتاق ها،عامل مهمی در زمینه نگهداری شمعدانی است.

به طور کلی،شمعدانی گیاهی ویژه اب و هوای متعادل و کمی مرطوب سواحل دریاست.گاهی در باغ ها شمعدانی بلند و قوی میشود ولی در شرایط گلخانه های گرم و خشک و یا سرد و بی نور،چنین رشدی امکان پذیر نیست.در شرایط محیطی سرد و خشک،برگ های مسن شمعدانی قرمز رنگ میشوند.

کود دهی

برای نگهداری گل شمعدانی حتما از کود استفاده کنید و گیاه خودتون رو در فصل های گرم سال تغذیه کنید ولی در زمستان سعی کنید به گیاهتون کود ندین. میتونید برای تعذیه گیاه از کود کامل ماهی یکبار استفاده کنید. توجه داشته باشید کود و آبیاری بیش از حد،باعث رشد رویشی(علفی) زیاد و کاهش تعداد گل میشود.

تکثیر گل شمعدانی

برای تکثیر شمعدانی میتویند از روش های مختلفی استفاده کنید ولی روش قلمه گرفتن معمول ترین و رایج ترین روش تکثیر است. شمعدانی با قلمه ساقه که از اول تابستان تا اواسط پائیز اگر گیاه گرفته میشه،توجه داشته باشید که قلمه ها را باید از شاخه های جدید بگیرید، قلمه باید درست از زیر یک گره قطع بشه. قلمه باید ساده و به طول ۸-۱۲ سانتی متر و دست کم دارای ۳-۴ گره باشد.برگ های پائینی قلمه و نیز کل باید حذف بشوند. قلمه ها را در ماسه و در محیط گرم گلخانه کشت کنید. در روزهای اول،به قلمه ها سایه داده میشود ولی پس آنکه خطر پژمردگی رفع شد،به تدریج به آنها نور کافی میدهند.

انواع شمعدانی

در کشور ما شما میتونید شمعدانی ها را در ارگام خریداری کنید

عشقه-ای”>شمعدانی پیچ یا شمعدانی برگ عشقه ای

شمعدانی پیچ یا شمعدانی برگ عشقه ای
شمعدانی پیچ یا شمعدانی برگ عشقه ای

یکی از زیباترین شمعدانی های موجود در بازار شمعدانی پیچ است که نام لاتین این گیاه IVY-LEAF GERANIUM است و نام علمی آن PELARGONIUM PELTATUM است که از خانواده GERANIACEAE – شمعدانی می باشد و بومی جنوب آفریقا، به ویژه در آفریقای جنوبی که بهش برگ عشقه ای, cascading geranium هم میگن.

شمعدانی پیچ را برخی با نام پیچ روسی هم می شناسند و بخاطر داشتن ساقه های آویز ، نازک و زاویه دار و همچنین چون به حالتی رونده است باید یک نگهدارنده در گلدان این گیاه قرار دهید.این گیاه، دائمی و مقاوم به سرما و سایه هست. گونه های این جنس همگی بومی آفریقای جنوبی است.

برگهای شمعدانی پهن و کنگره دار،یک رنگ،دورنگ و شکننده هستند.و برگ ها دارای ۵ لوب،به تقریب بدون کرک با حاشیه کامل و رگبرگ مرکزی است.در این نوع یز بعضی برگها دارای حلقه وسطی تیره رنگی هستند.گلهای ان به رنگ های قرمز تند،بنفش و صورتی است و از نظر تراکم به پیچ کم پر و پرپر شهرت دارد،این نوع شمعدانی از بهار تا پائیز(در طول سال) گل میدهد،رشد ان در گلدان بهتر است.

شمعدانی اژدر

شمعدانی اژدر
شمعدانی اژدر

این گیاه به نام های شمعدانی آلمانی،شمعدانی گل درشت شناخته میشه ، بوته‌های این گیاه چندساله و همیشه سبز هستند و برگهای اون تقریبا دایره‌ای شکل هستند که گاهی به بخشهایی تقسیم شده اند و گاهی حاشیه برگها دندانه‌دار است و معمولا گلهایی با 5 عدد گلبرگ به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، بنفش و یا سفید تولید می‌کنند. این گیاهان را می‌توان در فضای باز و یا گلدان کاشت.  برگها به رنگ سبز تیره و چین دار با دمبرگ دراز،گلها بسیار درشت،به رنگهای صورتی،قرمز و گاهی دو رنگ با رگه های ارغوانی و به صورت چتری هستند،برگها کشیده و به شکل خاصی به طرف بالا متمایل است.اندام این گیاه بدون کرک است.

لازم به ذکر هست که دوره گلدهی شمعدانی اژدر به نسبت کوتاه است.

شمعدانی عطری

شمعدانی عطری
شمعدانی عطری

گل های شمعدانی عطری به عنوان گل زینتی در نظر گرفته میشوند. از این گل ها بیشتر در عطر سازی ها استفاده میشود؛ زیرا گل های کوچکی دارند که مدت آن نیز کم است اما برگ های آن دارای بوی بسیار زیادی هستند و بوهای مختلفی نیز از خود ساتع میکنند.

شمعدانی معمولی

شمعدانی معمولی
شمعدانی معمولی

این گونه برای تهیه دورگه های شمعدانی به عنوان یکی از پایه های اصلی استفاده میشود.از دورگه های شمعدانی میتوان P.hortorum را نام برد که به احتمال والدین انP.zonal و   P.inquinans است

.شمعدانی معمولی،گیاهی است چند ساله علفی که ممکن است ابتدای ساقه ان نیمه چوبی شده باشد،ولی استحکام چندانی ندارد.پهنک برگ گرد و در وسط برگها یک حلقه تیره رنگ وجود دارد.بنابر این،این دسته از شمعدانی ها را گاهی حلقه دار نیز می نامند.دارای رقم های متعددی است که در برخی برگها بزرگ و در برخی کوچک بوده و حلقه وسطی برگ نیز کم یا بیش نمایان است.از رقم های مهم این گونه که بعضی ها هم دورگه هستند موارد زیر را میتوان نام برد:

۱-شمعدانی حرامزاده:رقمی است پاکوتاه و پرگل و در بهار،تابستان و پائیز گل میدهد.برگها درشا با حاشیه کنگره ای است

۲-شمعدانی بهار هلویی:دارای برگهای دو رنگ و گل های درشت و زیبا است و به رنگ صورتی مایل به نارنجی می باشد.

۳-شمعدانی نقره ای:اطراف برگها در این رقم به رنگ سفید نقره ای و وسط انها سبز رنگ است و گلها به رنگ قرمز تند می باشند.

۴-شمعدانی سفید:برگها کوچک،گل ها سفید رنگ،کم پر یا پرپر هستند

۵-شمعدانی ترمه ای:برگ ها سبز با حاشیه کرم و رنگین بوده،حلقه های وسطی انها بزرگ شده و به رنگ زرد مایل به قرمز درامده و خود برگها نیز به رنگ زرد تیره می باشند،گلها به رنگ صورتی تند بوده و کم پر هستند.

۶-شمعدانی طلایی:برگها به رنگ زرد و سبز بوده و گل ها قرمز و پرپر هستند،حلقه وسطی برگها در بعضی به کلی از بین رفته و در بعضی به طور کامل نمایان است

برخی از بیماری و مشکلات گل شمعدانی

برخی از بیماری و مشکلات گل شمعدانی
برخی از بیماری و مشکلات گل شمعدانی
زرد شدن برگهای گل شمعدانی

دلایل مختلفی برای ریزش برگ وجود داره که آبیاری کم و یا خیلی زیاد، خشکی بیش از حد خاک، کم بودن نور و نا مساعد بودن محیط نگهداری از عوامل ریزش برگ شمعدانی هست.

شمعدانی من گل نمیده

اگر گیاه شما در فصل گلدهی خودش هست باید گیاه را به محیط پر نور منتقل کنید و گیاه را کود دهی کنید.

برگ های گیاه شما قرمز میشه؟

این عامل میتونه از کمبود فسفر باشه و احتمالا بخاطر هوای سرد هم میتونه اتفاق بیافته که فسفر قابل استفاده ی گیاه در خاک را نامحلول می کند!

گل های گیاه من میریزه

محیط نگهداری گیاهتون گرم و خشک هستش عامل رو بررسی کنید. این عامل باعث قهوه ای شدن نوک برگها هم میشه/

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP