ویدیو آموزش قلمه زدن و تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ

تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ
تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ

تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ : یکی از گیاهان آپارتمانی که میشه خیلی راحت توی خونه میشه قلمه زد بنفشه آفریقایی هست که در خصوص شرایط نگهداری اون صحبت کردیم ولی اینجا میخوام بهتون آموزش بدم که چطوری این گیاه رو با استفاده از برگ تکثیر کنید. پس همراه من باشید و این ویدیو با توضیحاتش رو مشاهده کنید.

انواع روش های تکثیر بنفشه آفریقایی

برای تکثیر این گیاه می توانیم از سه روش کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده کنید.

تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ

روش قلمه برگ یکی از بهترین و آسان ترین روش های تکثیر این گیاه زیبا است. زمان مناسب برای این نوع تکثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب کنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاک هم می توانید ریشه دار کنید.

بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی که قلمه ها در آن کاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی کمک می کند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یک ماه دارای ریشه می شود.

در تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ بهتره گلدان رو از پایین آبیاری کنید تا برگها دچار آسیب نشن، اگر گلدان رو به روش معمول آبیاری میکنید حتما مراقب باشید که آب روی برگها نریزه

 

روش تقسیم بوته

تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی که گیاه بنفشه آفریقایی رشد کافی کرد از کنار بوته، پاجوش های کوچکی رشد می کند که می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده کنید.

تکثیر بنفشه آفریقایی با بذر

این روش اصلا برای خانه مناسب نیست و حتما باید در گلخانه انجام بشه پس بهتره از دو روشی که در بالا گفتیم استفاده کنید.

نکته مهم در نگهداری بنفشه آفریقایی

همناطور که در مطلب معرفی و نگهداری این گیاه گفتیم سعی کنید گیاه رو از طریق زیر گلدان آبیاری کنید و به هیچ وجه اجازه ندید که آب روی برگهای اون بریزه چون باعث از بین رفتن و ایجاد لک روی برگها خواهد شد. در مطلبی کامل به بررسی مشکلات بنفشه آفریقایی پرداختیم که حتما مطالعه کنید.

اگر سوال یا نظری در خصوص قلمه برگ بنفشه آفریقایی یا کلا بنفشه آفریقایی دارید در قسمت دیدگاه مطرح کنید.