ویدیو آموزش قلمه زدن و تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ

تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ
تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ

تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ : یکی از گیاهان آپارتمانی که میشه خیلی راحت توی خونه میشه قلمه زد بنفشه آفریقایی هست که در خصوص شرایط نگهداری اون صحبت کردیم ولی اینجا میخوام بهتون آموزش بدم که چطوری این گیاه رو با استفاده از برگ تکثیر کنید. پس همراه من باشید و این ویدیو با توضیحاتش رو مشاهده کنید.

انواع روش های تکثیر بنفشه آفریقایی

برای تکثیر این گیاه می توانیم از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.

تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ

روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر این گیاه زیبا است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید.

بنر گل من و تو

بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.

در تکثیر بنفشه آفریقایی با برگ بهتره گلدان رو از پایین آبیاری کنید تا برگها دچار آسیب نشن، اگر گلدان رو به روش معمول آبیاری میکنید حتما مراقب باشید که آب روی برگها نریزه

 

روش تقسیم بوته

تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.

تکثیر بنفشه آفریقایی با بذر

این روش اصلا برای خانه مناسب نیست و حتما باید در گلخانه انجام بشه پس بهتره از دو روشی که در بالا گفتیم استفاده کنید.

نکته مهم در نگهداری بنفشه آفریقایی

همناطور که در مطلب معرفی و نگهداری این گیاه گفتیم سعی کنید گیاه رو از طریق زیر گلدان آبیاری کنید و به هیچ وجه اجازه ندید که آب روی برگهای اون بریزه چون باعث از بین رفتن و ایجاد لک روی برگها خواهد شد. در مطلبی کامل به بررسی مشکلات بنفشه آفریقایی پرداختیم که حتما مطالعه کنید.

اگر سوال یا نظری در خصوص قلمه برگ بنفشه آفریقایی یا کلا بنفشه آفریقایی دارید در قسمت دیدگاه مطرح کنید.