پاجوش سانسوریا؛ چکار کنیم سانسوریا پاجوش بزنه؟

علت پاجوش ندادن سانسوریا
علت پاجوش ندادن سانسوریا

عوامل پاجوش زدن سانسوریا چیست؟ همیشه در اینستاگرام و سایت گل من و تو سوالات متعددی از سانسوریا میشه که اصلی ترین اون اینه که علت پاجوش ندادن سانسوریا چیست؟ در پاسخ باید گفت که عوامل مختلفی میتونه در رشد و پاجوش زدن این گیاه دخیل باشه شما ابتدا باید شرایط خوب برای گیاه فراهم کنید و به نیازهای اون جواب مثبت بدید تا اون هم کم کم شما رو خوشحال کنه و شروع به پاجوش زدن کنه. در یک مطلب کامل و جامع شرایط درست نگهداری و نیازهای سانسوریا (sansevieria) رو بررسی کردیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

با من در ادامه این مطلب همراه باشید تا به شما 6 نکته اصلی رو بگم که باعث پاجوش زدن سانسوریا های شما خواهد شد.

خلاصه وار بگو ببینیم این گیاه چه نیازی داره؟

این گیاه رو در گروه گیاهان مقاوم قرار دادن هم به کم آبی و هم به نور کم ولی در این شرایط فقط میتونه خودشو زنده نگهداره و رشد خوبی نخواهد داشت پس شما باید براش نور خوب ولی فیلتر شده، آبیاری متوسط (خاک رو بررسی کنید هر زمان خاک تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خشک شد بهش آب بدید) خاک غنی با زهکشی بالا (خاک سانسوریا میتونه کمی هم سنگین باشه) و بهترین دما برای نگهداری این گیاه 18 الی 25 درجه سانتی گراد هست.

بنر گل من و تو
شرایط نگهداری سانسوریا
شرایط نگهداری سانسوریا

اگر شرایط خوبی برای این گیاه فراهم کنید تا 150 الی 160 سانتی متر هم میتونه قد بکشه و پاجوش بزنه البته گونه سانسوریا پاکوتاه همانطور که از اسمش پیداس خیلی قد نمیکشه ولی به خوبی پاجوش میزنه

چرا اصلا اصرار دارید که سانسوریا پاجوش بزنه؟

یکی از بهترین و راحت ترین روش های تکثیر این گیاه و پرپشت شدن اون در گلدان پاجوش هست، پاجوش بچه های گیاه شماست بعد از اینکه گیاه پاجوش میزنه شما میتونید پاجوش رو جدا کنید یا با تقسیم بوته یک گلدان جدید داشته باشید.

حسی که جوانه زدن و پاجوش در گیاهان به انسان میده مثل تولد فرزند هست که حتما باید تجربه کنید، راستی اگر گونه ابلق داشته باشید بهترین روش تکثیری که به شما گیاه های ابلق میده همین پاجوش هست پس میبینید که میتونه خیلی به صرفه باشه، براتون در انتهای مطلب یک ویدیو از نحوه تکثیر سانسوریا با پاجوش رو قرار دادم که حتما ببنید.

علت پاجوش نزدن سانسوریا چیست؟

پاجوش دادن یا ندان سانسوریا میتونه 6 علت عمده مانند : نور، دما،آبیاری، گلدان، آفت و تغذیه داشته باشه که همگی به شرایط نگهداری شما بستگی داره پس بریم مورد به مورد بررسی کنیم:

نور برای پاجوش زدن سانسوریا
نور برای پاجوش زدن سانسوریا

پاجوش دادن سانسوریا نور مناسب میخواد

این نوری که میگم نه زیاد و نه خیلی کم باشه هر دو میتونه مانع اصلی پاجوش ندادن سانسوریا شما باشه، اگر نو کم باشه گیاه رشد کمی خواهد داشت و رنگ برگها رو به سبزی میزنه و اگر نور زیاد و مستقیم باشه مخصوصا در تابستان (اگر در معرض نور مستقیم خورشید باشه) مانع از رشد گیاه میشه، خب پس چه نوری برای سانسوریا خوبه؟ شما براش نور زیاد ولی فیلتر شده فراهم کنید. این گیاه باید حداقل روزانه 6 ساعت نور خوب دریافت کند تا رشد خوبی داشته باشد.

بهترین محل برای نگهداری از اون پشت پنجره مات یا دارای پرده است، البته اگر در آپارتمان زندگی میکنید و نور خوب ندارید میتونید از لامپ های رشد هم استفاده کنید.

آبیاری نامناسب مانع پاجوش زدن سانسوریا

این گیاه به آبیاری کم مقاوم هست و آبیاری زیاد رو به هیچ وجه دوست نداره و اگر میزان آبیاری زیاد باشه به مرور از بین خواهد رفت همچنین آبیاری زیاد باعث به وجود اومدن بیماری های قارچی در گیاه میشه، اگر آبیاری رو درست و به موقع انجام بدید گیاه رشد خوبی خواهد داشت. بهتره خاک رو بررسی کنید و هر زمان خشک شد بهش آب بدید.

ابیاری رو به نحوی انجام بدید که گیاه کاملا سیراب بشه و آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه در ضمن زهکشی رو هر ماه چک کنید چون تجمع آب زیر گلدان باعث پوسیدن ریشه و در نهایت مرگ گیاه خواهد شد. ما در مطلبی کامل به آبیاری سانسوریا و نکات کلیدی اون پرداختیم که حتما مطالعه کنید.

علت پاجوش نزدن سانسوریا و سایز گلدان
علت پاجوش نزدن سانسوریا و سایز گلدان

سایز گیاه باید متناسب با سایز گلدان باشه

انتخاب گلدان مناسب با گیاه در رشد و پاجوش زدن سانسوریا و حتی تمامی گیاهان آپارتمانی بسیار مهم است، سانسوریا ابتدا اقدام به رشد ریشه میکند و زمانی که گلدان پر از ریشه شد شروع به پاجوش زدن میکند پس انتخاب گلدانی متناسب با ساز گیاه برای پاجوش زدن بسیار مهم است.

دمای و تاثیر آن بر پاجوش نزدن سانسوریا

اگر دمای محل نگهداری بالاتر از 25 یا پایین تر از 18 درجه سانتی گراد برسد احتمال ایجاد پاجوش پایین خواهد امد، این گیاه میتونه تا دمای 30 درجه سانتی گراد رو به خوبی تحمل کنه ولی باید میزان آبیاری و رطوبت رو براش به خوبی فراهم کنید. همچنین نباید اجازه بدید دمای محل نگهداری پایین تر از 10 درجه سانتی گراد برسه چون گیاه اگر مدت طولانی در این دما بماند موجب مرگ آن خواهد شد.

استفاده از کودهای فسفر بالا

همانطور که در بخش قبل گفتیم بعد از رشد ریشه گیاهان شروع به رشد ساقه و پاجوش زدن میکنند، زمانی که شما گیاه را با کودهای فسفر بالا تغذیه میکنید عملا رشد ریشه را افزایش میدهید و این به گیاه کمک میکند که زودتر پاجوش بزند.

برای این کار میتونید از کودهای NPK (کود کریستالون) فسفر بالا استفاده کنید.

آفت علت پاجوش نزدن سانسوریا
آفت علت پاجوش نزدن سانسوریا

گیاه شما نباید بیمار باشه

تمامی گیاهان آپارتمانی زمانی که دچار بیماری یا مشکل میشوند تمام توان و انرژی خود را برای رفع مشکل و مبارزه با آن هدر میدهند پس در نتیجه به هیچ وجه به فکر پاجوش زدن نیستند. (آیا انسانی که با بیماری سختی دست و پنجه نرم میکند میتواند به فرزند آوری فکر کند؟)

پس سعی کنید در سریعترین زمان ممکن بیماری را از بین ببرید و سپس شرایط خوبی برای گیاه فراهم کنید تا رشد خوبی داشته باشه

ویدیو نحوه تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش

ما در این مطلب به شما نکاتی رو گفتیم که با رعایت اونها پاجوش سانسوریا را خواهید دید، ایا پاسخ سوال چکار کنیم سانسوریا پاجوش بزنه؟ رو گرفتید؟ حتما نظر و تجربه شخصی خودتون رو در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط :