چه شوینده هایی را نباید باهم ترکیب کرد؟

چه شوینده هایی را نباید باهم ترکیب کرد؟
چه شوینده هایی را نباید باهم ترکیب کرد؟

هر شوینده و ماده پاک کننده خواص ویژگی های خاص خود را دارد و این یک اشتباه خیلی بزرگ است که اگر بتوان آنها را با هم ترکیب کرد به یک پاک کننده منحصیر به فرد دست پیدا خواهیم کرد. چون همه این مواد از ترکیبات شیمیایی ساخته شده اند و با ترکیب نا آگاهانه آنها میتوانید آسیب جدی به خود و منزل خود بزنید. پس با ما همراه باشید با معرفی شوینده هایی که نباید با هم ترکیب شوند.

1- ترکیب سفید کننده و سرکه

با ترکیب چند اسید با هم شما باعث ایجاد گاز های سمی میشوید، در ترکیب سفید کننده با سرکه باعث تولید بخار کلر و کلروامین می شود، که این بخار باعث سوختگی چشمی و آسیب به ریه خواهد شد.

ترکیب سرکه و سفید کننده
ترکیب سرکه و سفید کننده

2- ترکیب آمونیاک با سفید کننده

این را به یاد داشته باشید که سفید کننده و آمونیاک یک گاز سمی به نام کلرامین تولید می کند. که استنشاق این گاز سمی موجب مشکلات تنفسی و همچنین گلو درد خواهد شد. در خیلی از پاک کننده هایی که در فروشگاه ها موجود است از فرمول آمونیاک و یا سفید کننده استفاده شده است که مراقب باشید هیچ یک از پاک کننده ها را با هم مخلوط نکنید.

بنر گل من و تو

شاید پرسش براتون پیش اومده که چه موادی دارای آمونیاک هستند؟ بسیاری از پاک کننده های شیشه ای و پنجره حاوی آمونیاک هستند، بنابراین هرگز با سفید کننده مخلوط نمی شود.

ترکیب آمونیاک با سفید کننده
ترکیب آمونیاک با سفید کننده

3- ترکیب هیدروژن پراکسید با سرکه

شاید شما هم شنیده باشید که برای تمیز کردن سطوح از هیدروژن پراکسید و سرکه استفاده کنید، بله دست است استفاده جدا جدای اینها بسیار خوب و تمیز کننده است ترکیب این دو ماده با هم خیلی خطرناک است که باعث  تولید یک اسید خورنده میشود. این اسید می تواند در مقادیر بالا باعث آسیب رسیدن به پوست، چشم، بینی و مشکلات تنفسی و ریوی شود. پس به هیچ وجه این دو ماده را یا هم ترکیب نکنید.

ترکیب هیدروژن پرواکسید با سرکه
ترکیب هیدروژن پرواکسید با سرکه

4- ترکیب سفید کننده با الکل

در فیلم ها شاید دیده باشید که ربایندگان با یک پارچه جلو بینی طرف مقابل را میگیرند و باعث بیهوشی آن میشوند. این گاز خطرناک که شاید اثر کشندگی ندارد ولی باعث مسمومیت شما خواهد شد کلروفوم نام دارد. در اثر قرار گرفتن در معرض این گاز سیستم های عصبی، چشم، ریه، پوست، کلیه ها  مورد آسیب قرار خواهد گرفت و حتی موجب مرگ نیز می شود. ترکیب این دو ماده در مقدار بسیار جزیی و کم نیز خطرناک بوده و می تواند باعث ایجاد سرگیجه و حالت تهوع شود. بنابراین از ترکیب این دو ماده با یکدیگر جدا خودداری نمایید.

ترکیب سفید کننده و الکل
ترکیب سفید کننده و الکل

5- ترکیب مواد شیمیایی با هم (چاه باز کن با سایر مواد)

به هیچ وجه از ترکیب مواد شیمایی با هم خودداری کنید شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشید که لوله شما گرفته شده باشید و بخواهید با یک تیر دو نشان بزنید که این یک اشتباه بزرگ است. این کار بسیار خطرناک است. زیرا چاه باز کن حاوی موادی با فرمول های شیمیایی کاملا قوی می باشند. در صورت ترکیب این مواد با سایر مواد پاک کننده، گازهای سمی تولید شده که می تواند سلامتی افراد را به طور جدی به خطر بیاندازد.