کاهش آسیب به فرزندان هنگام جدایی

کاهش آسیب به فرزندان هنگام جدایی
کاهش آسیب به فرزندان هنگام جدایی

براساس آمار گزارش شده، میزان طلاق در پنج سال نخست ازدواج، در کشورمون نزدیک به پنجاه درصده بنابراین باید این واقعیت رو انکار نکنیم که طلاق به پدیده شایعی در دنیای امروز بدل شده. از اونجاییکه فرزندانی که در معرض جدایی والدین قرار میگیرن، متاسفانه در معرض آسیب های زیادی قرار دارن، در این مطلب به پدر مادرهایی که تصمیم به جدایی گرفتن آموزش میدیم که در طی این فرایند چگونه با فرزندشون برخورد کنن، تا آسیب به کمترین میزان برسه.

راه های کاهش آسیب به فرزندان هنگام جدایی

اگه در آستانه طلاق قرار دارید با همه اختلافات موجود سعی کنید نکاتی که می گم رو رعایت کنید تا آسیب ناشی از طلاق رو در فرزندتون به حداقل برسونید.

درخصوص جدایی صحبت کنید

 با همکاری هم، در یک محیط آروم و اَمن، طی چند گفت و گوی کوتاه و تدریجی (نه یکباره و مفصل)، بدون احساس گناه و گریه زاری تصمیم تون رو در خصوص جدایی به بچه/ها بگید. دلیل اینکه میگم بدون احساس گناه اینه که وقتی شما نقش گناه کار به خودتون بگیرید، طبعا به فرزندتون حس “قربانی شدن” رو القا می کنید.

توضیح دهید که او را ترک نمیکنید

در این گفتگوها باید به بچه اطمینان بدید که هیچ کدوم از شما به لحاظ فیزیکی و عاطفی قرار نیست اون ها رو ترک کنید. بهشون تاکید کنید که حضور و وجودشون هرگز هیچ گونه نقشی در تصمیم جدایی شماها نداشته. چون ممکنه در دنیای ذهنی خودشون فکر کنن که این مجازاتی از طرف خدا یا شما برای اونهاست.

بچه را با جدایی آشنا کنید

بچه ها رویای تجدید میثاق شما رو در این شرایط به سرعت پرورش میدن و فکر میکنن این یه جدایی موقته. اونارو مطمئن کنید که این جدایی قراره به طور کامل اتفاق میوفته و دیگه قرار نیست دوباره با هم زندگی کنید.

هر روز تماس تلفنی داشته باشید

بچه ها لازمه مطمئن بشن والدی که سرپرستی رو به عهده نمیگیره دقیقا به اندازه ی والد سرپرست، عاشق بچه اس. اما بچه تا زمانی که بزرگ نشده مجبوره با یک والد زندگی کنه و دیگری رو طبق برنامه های منظم ملاقات کنه و می تونه هر روز باهاش تماس تلفنی داشته باشه. خیلی مهمه که حتما به این برنامه پایبند باشید و تحت هیچ شرایطی قرارهای ملاقات رو کنسل نکنید.

دلایل طلاق را روشن کنید

دلیل طلاق رو با جملات روشن (بدون ذکر جزییات) متناسب با فهم کودک بهش بگید. بهش بگید که “من و بابا یه روز با عشق تصمیم گرفتیم با هم ازدواج کنیم اما الان خیلی از کنار هم بودن خوشحال نیستیم”.

کاهش آسیب جدایی در کودکان

برخی از موارد را توضیح دهید

 – لازمه به کودک اطمینان داده بشه که با جدایی تون، فامیل پدر و مادری رو از دست نمیده و میتونه توی مهمونی ها و جمع های خانوادگی چه پدر و چه مادر شرکت کنه.


بهش بگید که اگر قراره گاهی خونه ی شما و گاهی خونه ی والد دیگه باشه میتونه خودش تصمیم بگیره که کدوم متعلقات و اسباب بازی هاش کجا باشن.
هر چند توصیه ما اینه خونه فرزند یه جا باشه و تا حد امکان مکان زندگی بچه بعد از طلاق تغییر نکنه و تو همون خونه ای که بود زندگی بکنه. خیلی مهمه در اثر طلاق فرزند احساس در به دری و بی خانمان شدن نکنه.


تا جایی که ممکنه سعی کنید شبکه ی حمایتی بچه در اجتماع مثل مهد کودکش یا مدرسه، و کلاس هایی که میره عوض نشه، سازش پیدا کردن با این همه تغییر براشون واقعا سخته.

مراقب صحبت های خود باشید

 به هیچ وجه به علت خشم و رنجش های خودتون از همسرتون، یک والد رو به چشم بچه سیاه نکنید و اتفاقا اگر واقعا سلامت روان بچه براتون اهمیت داره، از والد دیگه جانبداری هم بکنید و بگید که چقدر فرزندشو که شما باشی دوست داره.


– خیلی دیده میشه که بچه ها در پروسه ی طلاق والدین نقش هاشون جابه جا میشه و وسیله ای میشن برای امنیت و آرامش (مثلا سنگ صبور شدن)، تامین نیاز های والدین و اداره ی امور خانه. این کار کاملا اشتباهه، اجازه بدید اون ها کودک باقی بمونن و ازشون چنین توقعاتی نداشته باشید.


– با بچه ها یار کشی نکنید، حین پروسه ی طلاق گاهی برای نشان دادن مظلومیت یک والد و ظالم بودن والد دیگر نزد قاضی، بچه ها رو به دادگاه میبرن این کار دو اثر منفی داره. اول اینکه، بچه ی شما ساعت های زیادی بزهکاران حرفه ای رو از نزدیک میبینه تا نوبتتون شه، دوم اینکه به جای اقتدار، مظلوم نمایی رو برای احقاق حق یاد میگیره.


– اگر هر دو والد سلامت جسمی، روانی، تمکن مالی و تمایل به نگه داری فرزند دارن به بچه بگید کاملا خودش مختاره که تصمیم بگیره با کی زندگی کنه، و از انتخاب بچه تون احساس شکست نکنید.


– تصویر کاملا مشخص و شفافی از آینده به فرزندتون بدید. ابهام از آینده بزرگترین ترس بچه هاس. بهشون بگید همچنان قراره بابا صبحها میاد می بردت مدرسه، همچنان من از مدرسه بر میدارمت، تولدت قراره مثل همیشه باشه و غیره.


متن:شیرین محمدی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP