کود 121236 چیست و چه کاربردی داره؟ + نحوه استفاده کود 36-12-12 و آیا بخریم یا نه؟

کود پتاس بالای 121236
کود پتاس بالای 121236

قبل از اینکه از کود پتاس بالا(کود 121236) استفاده کنید بهتر است دلیل استفاده از آن را بدانید همه ما برای یکبار هم که شده از یک گیاه نگهداری کرده ایم یک گیاه علاوه بر اینکه نیاز به آب و خاک و شرایط محیطی مناسب دارد، پس مدتی بدلیل استفاده گیاه و بدلیل آبیاری ها خاک سبب شست و شوی خاک از مواد مغذی شده و دیگر نمیتواند نیازهای گیاه را تامین نماید به همین جهت از کودها برای تامین این نیازها استفاده میکنیم حال اگرتا کنون با گل و گیاه کارکرده باشید و برای تقویتشان از کود استفاده کرده باشید حتما با نام کود ان پی کا روبرو شده اید که n مخفف نیتروژن و p مخفف فسفر و k مخفف پتاسیم میباشد.

کود 121236 یکی از معروف ترین کودهای npk میباشد. عنصرها و مواد مورد نیاز گیاه در طول دوره رشد دو دسته اند دسته اول عناصر ماکرو که همان کود npk میباشد و دسته دوم نیاز کمتری به آنها دارند و به آنها عناصر میکرو میگویند .با توجه به اینکه گیاه به هر دو دسته از این عناصر نیاز دارند پیشنهاد میکنیم برای اینکه با توجه به نیاز گیاهتان اعم از گیاه آپارتمانی و یا گیاهان باغات و کشاورزی که به آن کود بدهید از مشاوره رایگان سایت من و تو کمک بگیرید .

کود 121236
کود 121236

آشنایی با انواع کود NPK :

کود NPK انواع مختلفی دارد مثل کود سه بیست (کود 20-20-20) یا کود 15-5-30 یا کود 12-12-36 وکود 10-52-10 که این اعداد نشان دهنده درصد مواد تشکیل دهنده این کودها میباشد .
کود 36-12-12 نشان دهنده این است که این کود از 12% نیتروژن و 12% درصد فسفر و 36% پتاسیم تشکیل شده است و باقی درصد که ذکر نشده دارای ترکیباتی برای ریز مغذی ها بوده و بدلیل اینکه درصد هریک از آنها کم میباشند گفتن انها ذکر نشده است و یا این ترکیبات خنثی میباشند که تمام این عناصر و ترکیبات در کنار یکدیگر میتواند کود کامل ان پی کا را تشکیل دهند .

بنر گل من و تو
نامنام علمیدرصد
نیتروژنN12%
فسفرP12%
پتاسیمK36%
بورB0.01%
رویZn0.02%
آهنFe0.05%
منگنزMn0.02%
جدول مواد تشکیل دهنده کود پتاس بالا (بسته به نوع شرکت سازنده)

علایم کمبود هر ماده در گیاه چه میباشد ؟

کمبود هر عنصر ضروری درگیاه یکسری نشانه ها را بروز میدهد که نشان دهنده این کمبود میباشد، ما در مطلبی جداگانه علائم کمبود مواد مغذی را بررسی کردیم که میتوانید از سایت گل من و تو مطالعه کنید.

علائم تشخیص کمبود مواد مغذی گیاهان
علائم تشخیص کمبود مواد مغذی گیاهان

علایم کبود فسفر چه میباشد ؟

کمبود فسفر در گیاه باعث تغییر رنگ گیاه میشود که اگر کم شود معمولا رنگ برگهای گیاه از سبز به آبی تیره متمایل میشود و رنگ ساقه ها نیز نزدیک به رنگ بنفش میشود همچنین اگر رشد محصول تمام شده باشد این کمبود بر روی محصول نیز تاثیر خود را میگذارد.

علایم کمبود پتاسیم چیست ؟

اگر گیاه دچار کمبود پتاسیم شود باعث میشود که لبه های برگ زرد شده و به مرور این کمبود باعث قهوه ای شدن برگ ها میشود همچنین مشاهده میکنیم که گیاه دچار آشفتگی شده یعنی برگ با ساقه در زاویه ای ای ناشکیل و دور از ظاهر عادی قرار میگیرد در ضمن اگر به ریشه توجه کنید متوجه خواید شد که ریشه گیاه نیز دچار نرم شدن شده است که اینها علایم کمبود پتاسیم در گیاه است .

علایم کمبود ازت چیست ؟

درزمانیکه گیاهتان دچار کمبود نیتروژن میشود ،گیاه نیتروژن موجود را به سمت برگ های تازه تر و جوانتر سوق میدهد که باعث میشود برگ های پیر تر کمرنگ شوند و رنگ آنها زرد شود اگر این کمبود ادامه پیدا کند باعث میشود که کل گیاه دچار زردی شود که به این رخ داد کلروز میگویند .

با ویژگی های کود 36-12-12 (کود با پتاس بالا ) آشنا شوید :

مواد تشکیل دهنده کود 121236 شامل ازت 12%، فسفر 12% و پتاسیم 36% و عناصر دیگر مانند آهن ،روی،منگنز،بور و مس نیز دارا میباشد اینکه این کود دارای مقدار بیشتری پتاسیم است به همین جهت به آن کود با پتاس بالا نیز میگویند و باعث میشود که محصول بدست آمده دارای کیفیت بیشتری باشد همچنین دارای ریز مغذی های دسته میکرو نیز بوده که برای گیاه بسیار سودمند میباشد و گیاه توانایی جذب آنها را دارد کود121236 بدلیل اینکه فرمول خاصی در ترکیبات خود دارد میتوان از آن بصورت سیستم آبیاری تحت فشار( آبیاری قطره ای) نیز استفاده کرد همچنین در روش غرقابی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

این کود ،کلر و عناصرسنگین  که باعث سوختگی گیاه شوند را ندارد. همچنین قابلیت انحلال پذیری بالا این محصول باعث میشود که اگر بر روی برگ گیاه ریخته شود هیچ اثری از این کود برجای نماند و همین خاصیت انحلال پذیری سبب میشود که گیاه جذب بهتری برای این کود داشته باشد. از ویزگی های دیگر کود 12 12 36 این است که باعث شوری خاک نمیشود و همچنین باعث گسترده شدن ریشه نیز میشود حال اگر قصد خرید کود 121236 را دارید که ویژگی های زیادی داشته و برای استفاده گیاه ضروری میباشد میتوانید با اطمینان از کیفیت این کود از فروشگاه گل من و تو اقدام به خرید کنید که علاوه بر اطمینان از کیفیت و قیمت مناسب این محصول میتوانید مشاوره رایگان نیز داشته باشید .

فواید کود پتاس بالا
فواید کود پتاس بالا

با فواید کود پتاس بالا بیشتر آشنا بشید:

کود پتاس بالا بدلیل داشتن عنصر پتاسیم باعث بهتر شدن رشد گیاه و سرعت در رشد و جوانه زنی گیاهان و درختان میشود همچنین برتی گوجه فرنگی و سیب زمینی و بادمجان نیز سبب میشوند که محصول درشت تری داشته باشیم .
کود پتاس بالا سبب تحریک گیاه میشود که گیاه گلدار شود.
اینکه این کود پتاسیم بیشتری دارد سبب میشود که گیاه را از یخ زدگی و سوختگی برگ و ساقه در سرمای شدید محافظت کند.
کود پتاس بالا سبب میشود تا گیاه در برابر بیماری های مختلف قارچی و آفت و پزمرده شدن برگ و ساقه نیز جلوگیری کند.
زمانیکه از کود 121236 برای گل و گیاهان آپارتمانی استفاده میکنیم باعث تنظیم میزان انتقال آب به بافت های گیاه میشود و سبب مقاوم شدن گیاه در برابر کم آبیو ابیاری زیاد نیز شود.

طریقه مصرف کود 12 12 36 زمان به همراه مقدار مصرف این کود :

بهتر است زمانیکه میخواهید برای خرید کود اقدام کنید دلیل مصرفی و نوع گیاه خود را شرح دهید تا شخص فروشنده و یا مشاور گل و گیاه شما را بهتر راهنمایی نماید بهتر است این پرسش و راهنمایی را قبل از اینکه گیاه را در بکارید جویا شوید و اگر خاکتان ضعیف است پیش از کاشت اقدام به تقویت آن نمایید ولی در حالت کلی زمان طلایی استفاده از کود 36 12 12 از زمان تشکیل میوه تا دو هفته قبل از برداشت میباشد که میزان مورد استفاده این کود 5 تا 15 کیلوگرم برای هر هکتار و استفاده از این کود بصورت آبیاری میباشد و هنگام محلول پاشی 1 تا 3 کیلوگرم را در هزار لیتر (1000 لیتر )آب مخلوط کرده و مور استفاده قرار میگیرد

معجزه کود پتاس بالا برای کاکتوس :

برای کاکتوس ها میتوان از کود ان پی کا استفاده نمود زیرا این کود ها دارای عناصری هستند که نیاز های ماکرو کاکتوس را برطرف میسازند و کود مورد استفاده کاکتوس میبایست از ازت کمتری برخوردار باشد و پتاس مود آن زیاد باشد هرچه ازت بیشتری به کاکتوس دهیم باعث میشود که بافت کاکتوس آبکی شده و روی گیاه ترک ایجاد شود به همین جهت کود 121236 برای کاکتوس مناسب است .

استفاده از کود 121236
استفاده از کود 121236

کود 121236 برای زاموفیلیا :

از کود پتاس بالا برای تقویت زاموفیلیا بهتر است استفاده کنیم زیرا این کود بدلیل اینکه گیاه زاموفیلیا دارای برگ های گوشتی و چرم مانند هستند و اگر کود دارای مقدار زیاد ازت باشد باعث آسیب رسیدن به بافت این گیاه میشود استفاده از این کود برای رشد این گیاه بسیار مفید میباشد .

کود 121236 برای سانسوریا:

از کود 121236 برای سانسوریا میتوانیم استفاده کنیم (برای پاجوش دهی حتما در کنار کود 121236 از کود 105210 هم باید استفاده کنید) زیرا سانسوریا نیز بخاطر بافت گیاهی که دارد اگر ازت زیادی به آن وارد نماییم باعث میشود که بافت تخریب شود و سبب ایجاد ترک بر روی گیاه شود ولی کود پتاس بالا ازت زیادی ندارد و زیاد بودن پتاسیم آن باعث میشود که پاجوش سانسوریا با سرعت بیشتری رشد کند .

چرا درصد ترکیب عناصر این کود به این صورت است ؟

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که چرا باید میزان ترکیب این عنصرها باهم به این شکل باشد  یا مثلا در کود دیگری درصد این ترکیب 20-20-20 است و چرا این درصدهای خاص گفته شده .بسیار خوب است که بدانید شرکت های تولید کننده این اعداد را از روی علاقه شخصی انتخاب نکرده اند و برای استفاده هر محصول میزانی میبایست باشد که این عناصر باهم تناسب داشته باشند و میزان درصد انها نیز باهم هم خوانی داشته باشند و ایناعداد پس از آزمایش بدست آمده اند و اینکه شما بخواهید به دلخواه از هر عنصر داخل کود استفاده کنید کار درستی نمیباشد همچنین عددی که در وسط آمده بیشتر کاربرد این را دارد که گیاه را به ریشه زایی و بار دادن و گلدهی برساند.

قیمت کود پتاسیم بالا به چه صورت است ؟

کود پتاسیم بالا بدلیل اینکه پودری میباشد قیمت بالایی برای بسته بندی ندارد ولی قیمت آن بر اساس نیاز شما متفاوت است اگر شما گیاه آپارتمانی دارید مصرف شما به میزان یک کیلو نمیباشد ولی اگر دارای باغچه باشید میزان مصرفی شما متفاوتر از میزان مصرفی یک باغدار هستید و کسانی که 50 کیلوگرم کود مصرف میکنند در واقع قیمت عمده حساب میشود ولی میزانی که شما برای گیاهان آپارتمانی استفاده میکنیم ممکن است نهایتا 500 گرم باشد و آن را نمیتوان عمده حساب کرد .

در پایان اگر سوال درباره کود پتاس بالا یا همان کود 121236 دارید و یا مطلبی میباشدکه گفته نشد ممنون میشم در اختیار ما قرار دهید و برای گیاهان زیبای خود در صورت نیاز استفاده نمایید .