گل آفلاندرا

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا (Aphelandra) جنسی از تیره اکانتاسه ها و یکی از گل های زیبایی است که در گل فروشی ها به فروش می رسد. گل آفلاندرا از گیاهان گرمسیری بوده که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و به واسطه زیبایی برگ ها و گل های خوشه ای آن که در انتهای شاخه ها خودنمایی می کند و در حقیقت برگ های تغییر شکل و رنگ یافته آن است که بسیار مورد توجه گل فروشان و دوستداران گل قرار گرفته است.

برگ های آفلاندرا بیضی شکل، نوک تیز و متقابل روی ساقه ها می روید. روی برگ ها را خطوط موازی رنگی که با زمینه برگ ها متفاوت می باشد پوشانده است. با این گل می توان تمام سال گلخانه یا اتاق های نورگیر آپارتمان ها را تزیین کرد. گل های چیده شده آفلاندرا بسیار با دوام و به رنگ های زرد یا نارنجی است که یک یا دو ماه روی شاخه ها باقی می ماند. گلدان های آفلاندرا باید در جایی گذاشته شود که دور از تابش مستقیم اشعه آفتاب باشد.

بوته های کهنه آفلاندرا برای گلخانه چندان زیبا نیست و باید هر دو سال یک بار با قلمه زدن ساقه هایی که به آسانی ریشه می زنند بوته های نو و جوان به دست آورد.

بنر گل من و تو

گل آفلاندرا

نیازها:

نور: به مکانی پر نور نیاز دارد ولی در صورت تابش مستثیم خورشید برگ هایش پژمرده می شود.

آبیاری : هفته ای دو بار آبیاری در بهار و تابستان کافی است.در کل باید بین دو ابیاری خاک همیشه خشک شود. بعد از پایان گل  دهی فقط زمانی اقدام به آبیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد، اصولا هفته ای یک بار کافی است.

تغذیه:  در زمان رشد گیاه را هر دو هفته یکبار با کود مایع تغذیه کنید. فراموش نکنید که در زمستان به گیاهتان کود ندهید.

رطوبت: در فصل رشد(بهار و تابستان) هر روز غبار پاشی کنید.جهت تامین رطوبت پایدار به داخل زیر گلدانی سنگریزه آب دار اضافه کنید. توجه نمایید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد، در زمان استراحت گیاه در زمستان کمتر غبار پاشی کنید.

دما :دمای ماکزیمم 27 درجه در روز و در شب نهایتا 18 درجه را تحمل می کند. با شروع فصل پاییز شروع به استراحت می کند در این زمان باید دمای اتاق 15 درجه باشد.

تکثیر:  در فصل بهار میتوانید با تهیه قلمه آنها را ریشه دار نمایید. برای قلمه گیری دمای محیط 18 درجه سانتیگراد تنظیم شود.

برای ریشه دار کردن قلمه‌های آفلاندرا از آب هم می‌توان استفاده کرد. قلمه را در آب بگذارید اما مراقب باشید تا برگ موجود بر روی قلمه با آب تماس نداشته باشد زیرا موجب پوسیدگی قلمه خواهد شد.

هر روز سطح آب را بررسی کنید و اگر تبخیری صورت گرفته است با اضافه کردن آب، سطح آب را در همان سطح اولیه نگهدارید. در طی چند روز ریشه‌های جدید را مشاهده می‌کنید و زمانی که طول ریشه ها 2 سانتیمتر شد قلمه را در بستر خاکی سبک بکارید به طوری که نیمی از طول قلمه در بستر کاشت قرار گیرد.

مراقب باشید که برگ موجود بر روی قلمه با خاک تماس پیدا نکند. مراقب آبیاری بیش از اندازه قلمه باشید در غیراینصورت ممکن است قلمه بپوسد. در تمامی مراحل قلمه را از نور مستقیم آفتاب دور نگهدارید.

خاک مناسب: مخلوطی از پیت،لوم و شن به نسبت مساوی بهترین محیط رشد ریشه ی این گیاه است.

تمیز نمودن برگها:  با غبار پاشی می توانید برگ ها را تمیز نمایید. هیچ وقت از مواد براق شیمیایی برای این کار استفاده نکنید. سعی کنید در زمان آبیاری برگ ها خیس نشوند.

هرس: به مرور زمان گیاه بلند و قسمتهای پایین آن بدون برگ خواهد شد. هرس گیاه را به شکل مداوم و به تدریج انجام داد تا رشد گیاه در حد دلخواه باقی بماند. هرس را در هر زمان می‌توان انجام داد اما فصل بهار و زمان تعویض گلدان بهترین زمان است زیرا می‌توان هرس ریشه‌هایی را که بسیار بلند شده‌اند را نیز انجام داد. نوک ساقه‌ها را بزنید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. ساقه ای را که قبلا گلدهی داشته است را نیز کوتاه کنید به صورتی که 4-2 جفت برگ بر روی آن باقی بماند.