نکات کلیدی نگهداری درختچه گل شرابی در خانه و باغچه + مشکلات

نگهداری گل شرابی

چطور از گل شرابی نگهداری کنیم؟ یکی از گیاهان خوش بو و معطر که میتونه خونه شما رو فوق العاده عطری کنه درختچه شیرین کالیفرنیا هست که با نام (Calycanthus occidentalis) میشناسند که گونه ای از درختچه های ایالت غربی آمریکا است، همین باعث شده که در برخی منابع اون رو به اسم درختچه شیرین کالیفرنیا هم میشناسند. این گیاه دارای گلهای مارونی زیبا و بسیار معطر است.

جالب هست بدونید که گرده افشانی این گیاه در مناطق بومی توسط سوک ها انجام میشه، این درختچه از خانواده Calycanthaceae است. اندازه این گیاه در زمان بلوغ و مناطق بومی خودش بین 1 تا 6 متر هم میرسد، در حالت کلی شکل درختچه این گیاه به وصرت گرد می باشد و اگر قصد کاشت اون رو دارید باید در پاییز یا اوایل بهار اقدام به کاشت اون بکنید. در ادامه هر آنچه برای نگهداری این گیاه نیاز دارید را خواهیم گفت.

نام های رایجگل شرابی – California sweetshrub, western spicebush, California spicebush, western sweet shrub
نام علمیCalycanthus occidentalis
PH مناسب خاکخاک خنثی تا اسیدی دوست داره
رنگ گلهاقرمز تیره، قهوه ای مایل به ارغوانی
سمیتبرای انسان و حیوانات خانگی سمی است
جدول مشخصات گل شرابی
گل شرابی
گل شرابی

شرایط درست نگهداری گل شرابی

این گیاه نیاز به نور خوب و آبیاری منظم داره و حتما باید خاکی که در اون کاشته میشه غنی باشه، یکی از جذابیت های این گیاه عطر فوق العاده اون هست که برای بالکن و یا ورودی خونه ها عالی جواب میده ولی در طبیعت گوزن ها عاشق این گیاه نیستند و سعی میکنند خودشون رو ازش دور نگهدارند چرا؟ نمیدونم 🙂 بریم و ببینیم برای نگهداری اون چه شرایطی رو باید فراهم کنیم.

بنر گل من و تو

بهترین نور برای رشد گل شرابی چیست؟

این درختچه میتونه نور مستقیم خورشید رو به خوبی تحمل بکنه و نیاز نیست جایی رو براش انتخاب کنید که سایه و یا نیمه سایه باشه، نور تاثیر زیادی در رشد اون خواهد داشت پس اگر گل شرابی رو در گلدان کاشتید جایی قرار بدید که روزانه 7 الی 9 ساعت نور خوب دریافت بکنه و اگر نور کافی ندارید به هیچ وجه سمت نگهداری این گیاه نرید.

از چه خاکی برای نگهداری گل شرابی استفاده کنیم؟

خیلی زیاد به خاک حساس نیست و میتونید داخل باغچه داخل هر خاکی اون رو پرورش بدید ولی وقتی اون رو داخل گلدون میکارید حتما باید خاک زهکشی خوبی داشته باشه و آب رو به خوبی از خودش عبوره بده و جمع شدن آب باعث از بین رفتن گیاه شما خواهد شد، پس از خاک هیا اماده استفاده کیند و در داخل باغچه به ترکیب خاک حتما کود حیوانی پوسیده اضافه کنید.

نکات کلیدی نگهداری درختچه گل شرابی در خانه و باغچه + مشکلات
بوته گل شرابی

میزان و نحوه آبیاری گل شرابی چقدر باشه؟

خیلی زیاد دوست نداره که آبیاری بشه و آبیاری متوسط رو دوست داره داخل باغچه هر دو روز یکبار آبیاری کنید و اگر درگلدان اون رو نگهداری میکنید هر وقت خاک تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شد گیاهتون رو آبیاری کنید.

بهترین دما و رطوبت برای گل شرابی چقدره؟

این گیاه بومی کالیفرنیا هست و باید شرایطی مشابه شرایط محل نگهداری براش فراهم کنید، دمای 18 الی 24 درجه سانتی گراد برای رشد اون عالیه و حتما سعی کنید حداقل رطوبت محیط کمتر از 40 درصد نشه چون باعث مشکلات در برگ های اون خواهد شد.

آیا گل شرابی نیاز به کوددهی دارد؟

این گیاه اگر در خاک غنی کاشته بشه نیاز چندانی به کوددهی ندارد ولی در داخل گلدان سعی کنید هر دو الی سه هفته بهش کود سه بیست یا 121236 بدید، البته کوددهی باید در فصل رشد گیاه یعنی ابتدای بهار تا انتهای تابستان انجام بشه، برای خرید کود میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

آیا گل شرابی را هرس کنیم؟

این گیاه دوست داره که مدام هرس بشه تا هم رشد خوبی داشته باشه و هم شکل ظاهری اون جذاب و دوست داشتنی بشه، سعی کنید ماهی یکبار شاخه و برگهای اضافی اون و هرس کنید، البته هر وقت مشاهده کردی برگها دچار بیماری شدند از گیاه جدا کنید.

نگهداری از گل شرابی
نگهداری از گل شرابی

آیا درختچه گل شرابی نیاز به تعویض گلدان دارد؟

این درختچه خیلی زیاد نیاز به تعویض گلدان نداره چون رشد خیلی سریعی نداره، هر وقت که رشد گیاه متوقف شد و یا ریشه هیا گیاه از زیر گلدان خارج شد یعنی زمان تعویض گلدان فرا رسیده که باید با یک گلدانی که فقط یک سایز از گلدانی قبلی بزرگتر است تعیوض شود، حتما زمان تعویض گلدان توجه کنید که انتهای گلدان سواخ داشته باشد تا زهکشی به درستی انجام بشه در غیر این صورت بعد از مدتی شاهد از بین رفتن گیاهتون خواهید بود.

نحوه تکثیر گل شرابی چطور است؟

تکثیر گل شابی به دو روش قلمه زدن و کاشت بذر انجام میشه که قلمه زدن برای کسانی که داخل خانه قصد تکثیر این گیاه رو دارند بهتره. برای قلمه زدن مراحلی که در ادامه میگم رو انجام بدید: با استفاده از یک قیچی و استریل شده، قلمه های 10 تا 15 سانتی متری از گیاه مادری جدا کنید. توجه داشته باشید که حتما قلمه ها باید حداقل دو گره و برگ داشته باشند. برگ های پایینی را به آرامی جدا کرده و انتهای آن را به هورمون ریشه زایی بزنید. حالا قلمه ها رو در خاکی با مخلوط 60% پرلیت و 40% کوکوپیت قرار بدید. حالا قلمه ها رو با استفاده از نایلون شفاف کاور کنید و در محلی با نور فیلتر شده و دمای حدود 21 الی 24 درجه سانتی گراد قرار بدید تا ریشه بزند.

مشکلات و بیماری های رایج درختچه گل شرابی

این گیاه جزو گیاهان مقاومی است که خیلی کم دچار بیماری و آفت میشه و میتونید به راحتی از اون نگهداری کنید ولی با فراهم نبودن شرایط درست مثل تهویه نامناسب، رطوبت بیشت از حد، آبیاری زیاد دچار بیماری های باکتری و قارچ خواهند شد که باید هرچه سریعتر با قارچ کش هایی چون کاربندازیم اون رو سم پاشی کنید.

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه برای نگهداری گل شرابی نیاز دارید رو به شما آموزش بدیم تا به راحتی این گیاه رو در داخل خانه نگهداری کنید، فقط پیدا کردن این گیاه داخل ایران برای کاشت در گلدا شاید کار سختی باشه و همه گلفروشی ها اون رو ندارند. اگر شما هم تجربه ای در نگهداری این گیاه دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.