گل ژیپسوفیلا (Gypsophila)؛ نمادها، شرایط نگهداری و نحوه تکثیر

نمادها و نگهداری گل ژیپسوفیلا
نمادها و نگهداری گل ژیپسوفیلا

معرفی کامل و بررسی نمادهای گل ژیپسوفیلا (گل عروس) : گل ژیپسوفیلا توانسته محبوبیت عجیبی در میان گلها كسب كند بعد از گل رز میتونم بگم یکی از پرطفدار ترین گلهای برای دسته گل عروس هست که به همین خاطر بهش گل عروس هم میگن. گل های سفید ظریف آن نه تنها زیبا هستند، بلکه تاریخچه غنی دارند و نماد عشق ابدی هستند به همین دلیل در مراسم عروسی به شدت محبوب و پركاربرد است.

احتمالا تا به حال این گل را در مراسم های عروسی دیده اید اما با آن آشنایی كاملی نداشتید. ژیپسوفیلا تنها گلی است که به مد روز تبدیل شده است و گل های مینیاتوری محبوب آن از میان هزاران گل و گیاه شهرت فروانی دارد. در حال حاضر این گل توسط طراحان مد، طراحان فضای داخلی فرودگاه ، نمایشگاه ها و مهمانی استفاده می شود. راستی یک مطلب کامل داریم که گل مناسب هدیه به خانم ها رو با توضیحات معرفی کردیم حتما مطالعه کنید.

بیاید با گل ژیپسوفیلا بیشتر آشنا بشیم

ژیپسوفیلا یکی از محبوب ترین گل های موجود در گل فروشی ها با نام علمی Gypsophila paniculata یا “paniculata” و خانواده میخک است. این گل بومی اروپا، آسیا و شمال آفریقا است و در اواخر دهه 1800 به ایالات متحده معرفی شد ، ملکه ویکتوریا انگلستان از این گل در گل آرایی عروسی خود استفاده كرده بود. ژیپسوفیلا همچنین نشان دهنده معصومیت است و به عنوان هدیه ای در حمام نوزاد و هدایایی برای تازه مادران تلقی می شود(به همین هاطر بهش گل نفس کودک هم گفته میشه).

بنر گل من و تو
نام های رایجژیپسوفیلا – نفس کودک – گچ دوست – جیپس فلا
نام علمیGypsophila paniculata
PH مناسب خاکاین گل خاک قلیایی دوست داره
دوره گلدهیاز اردیبهشت تا مهر ماه
نمادهاعشق، معصومیت، پاکی، آزادی و…
جدول مشخصات ژیپسوفیلا

رشد و نگهداری این گل نسبتا آسان است و رایج ترین گونه کشت شده آن بیشتر در گل فروشی ها یافت می شود. این گیاه آفتاب را بسیار دوست دارد یعنی باید برای نگهداری اون نور خوبی فراهم کنید و برای زنده ماندن حداقل چهار ساعت به نور خوب در روز نیاز دارد در صورتی كه اگر در سایه باشد گل های آن شكوفا نمی شود. علاوه بر این به دلیل اینكه یک گیاه مقاوم به خشکی است باید در خاكی که دارای زهکشی خوب هست کاشته شود توجه داشته باشید که ژیپسوفیلا خاک قلیایی رو دوست داره. برای آشنایی بیشتر با این گل پر رمز و راز تا انتهای این مقاله را مطالعه كنید.

نگهداری گل ژیپسوفیلا
نگهداری گل ژیپسوفیلا

حقایق جالب در مورد گل ژیپسوفیلا که نمیدانید

در اوایل دهه 1990، این گل در دسته های گل برای هدیه دادن و گل آرایی باغبان ویکتوریایی دیده می شد. مردم بریتانیا به این گل به دلیل معنی و نماد آن، احترام زیادی قائل بودند.امروزه بیشتر گل فروشی ها دسته گل های زیبایی را برای مراسم عروسی ، سالگرد و دیگر مناسبت های خاص فقط با استفاده از گل های ژیپسوفیلا درست می كنند.

گل ژیپسوفیلا یا Baby’s Breath ، نام خود را از نوع خاکی که در آن رشد می کند گرفته شده است. این خاک سرشار از نوعی ماده معدنی است که خاک را ضخیم و سفت می کند. این گل ها در ابتدا در اوراسیا، آفریقا و استرالیا كشف شد و پس از محبوبیت جهانی، در نقاط مختلف جهان وجود دارد.

گل ژیپسوفیلا نماد چیست؟

هر گل معنی و نماد منحصر به فرد خود را دارد. از گل های ژیپسوفیلا برای بیان عشق، پاکی، جاودانگی و ابراز محبت استفاده می شود. معنای دیگر این گل بی گناهی و نمادی از معصومیت نوزادان است. گل فروشی ها این گل ها را به حمام نوزاد یا هدیه به مادرانی که نوزادی به دنیا آورده اند پیشنهاد می كنند. گل‌های صورتی و سفید Baby’s Breath برای خوش‌آمدگویی به نوزاد دختر مناسب هستند، در حالی که گل‌های آبی یا سبز را برای نوزاد پسر استفاده می شود.

این گل همچنین به معنای روح القدس، خلوص، انضباط نفس و آزادی است. معنای دیگر این گل وحدت و معنویت است كه با توجه به رنگ های گوناگونش معانی مختلفی دارد به عنوان نمونه گل های آبی به معنای صداقت و احترام می باشد. گل های نارنجی نماد شادی و خوش بینی هستند و گل های قرمز نماد عشق و عاشقی و گل های صورتی نشان دهنده ملایمت و احساسات و گل های بنفش نشان دهنده سلطنت و زیبایی و شکوفه های زرد هدیه ای از شادی و نشاط می باشند. در كل، ژیپسوفیلا به دلیل معنی و نمادهای فراوان در مناسبت های خاص از قبیل جشن تولد یا هدیه دادن و غیره استفاده می شود.

برای کاشت و نگهداری گل ژیپسوفیلا چه شرایطی فراهم کنیم؟

برای پرورش گل زیبای ژیپسوفیلا می توانید بذراون رو در خاک بکارید. ویژگی خاکی که این گیاه در اون کاشته میشه باید به این نحو باشه که زهکشی بالای داشته باشه و کمی قلیایی باشه. اگر خاک خیلی کم قلیایی یا اسیدی باشد، می توانید گوگرد را به خاک اضافه کنید. اگر می خواهید سطح اسیدی خاک را کاهش دهید، می توانید آهک نیز اضافه کنید. بعد از كاشت بذر گل ها کمتر از 2 هفته، جوانه می زنند.

این گیاه روزانه حداقل شش ساعت به نور خورشید نیاز دارد برای رشد بهتر نوع کود همه منظوره با نیتروژن و فسفر و پتاسیم به نسبت 10-10-10 در خاك گل بریزید.

گل ژیپسوفیلا را چطور آبیاری کنیم؟

اگر دوست دارید که این گیاه رشد خوبی داشته بشاه باید همیشه خاک گلدان رو چک کنید و هر زمان خاک تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شد بهش آب بدید چون ژیپسوفیلا اصلا خشکی رو دوست نداره، همچنین آبیاری زیاد هم باعث پوسیدگی این گیاه و ریزش برگها و کاهش گلدهی میشه، پس حتما بعد از آبیاری آب اضافی باید از زیر گلدان خارج بشه (زهکشی خوب باشه)

از چه خاکی برای ژیپسوفیلا استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم این گیاه خاک سبک با زهکشی بالا و کمی قلیایی رو دوست داره، در کنار این موارد حتما باید خاک مواد مغذی کافی رو داشته باشه تا گیاه بتونه گلدهی رو خیلی خوب انجام بده، اگر خاک غنی نیست حتما در فصول رشد گیاه اون رو کوددهی کنید، به هیچ وجه از خاک های رسی استفاده نکنید.

گل ژیپسوفیلا برای رشد چقدر نور نیاز داره؟

این گیاه برای گلدهی به نور فیلتر شده ولی زیاد نیاز داره، اگر میزان نور کافی نباشه میزان گلدهی کاهش پیدا خواهد کرد پس اگر در گلدان کاشته شده اون رو در محلی که بیشترین نور در طول روز وجود داره قرار بدید.

فصل گلدهی ژیپسوفیلا کدام است؟

همانطور که در بالا گفتیم از اوایل بهار (اردیبهشت ماه) این گیاه شروع به گلدهی میکنید و تا اوایل مهر ماه ادامه دارد، در این مدت حتما با استفاده از کودهای پتاس بالا گیاه رو تغذیه کنید. برای خرید کود هم میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

کاشت گل ژیپسوفیلا در گلدان
کاشت گل ژیپسوفیلا در گلدان

روش های تكثیر گل ژیپسوفیلا در خانه و گلخانه

این گل زیبا رو میشه به روش کاشت بذر، تقسیم ریشه، قلمه زدن تکثیر کرد ولی بهترین رین راه برای تکثیر ژیپسوفیلا می توان با تقسیم ریشه ها یا قلمه زدن آن را مدیریت كرد.

نحوه تكثیر گل ژیپسوفیلا از طریق بذر

ژیپسوفیلا یک گیاه چند ساله مقاوم که سالانه كشت می شود و در ماه های بهار و تابستان شکوفا می شود. شما می توانید گل ژیپسوفیلا را طریق بذر در خانه و گلخانه رشد بدید. از طریق بذر باید بعد از فصل زمستان دانه ها را با حدود 5 سانتی متر فاصله از یكدیكر بكارید و روی بذرها را با 3 سانتی متر خاک بپوشانید. بعد از 10 روز دانه ها جوانه می زند و شش تا هشت هفته بعد نهال می شوند كه باید در زمین كاشته شوند.(البته اگرقصد دارید در گلدان این گل زیبا رو بکارید کافیه در هر گلدان یک الی سه بذر کاشته بشود)

برای كاشت باید یك روز ابری (که شدت نور خیلی زیاد نباشه و یا عصر) را انتخاب کنید و هر بوته را با فاصله 20 سانتی متری از هم در زمین بكارید و مطمئن شوید که قسمت بالای ریشه با سطح خاک اطراف هم سطح باشد، پس از کاشت آنها را به طور کامل آبیاری کنید.

چگونه گل ژیپسوفیلا را در باغچه رشد دهیم؟

علف های هرز اطراف گل تمام مواد معدنی آن را جذب می كند بهتر با خاك اطراف گیاه رو ماچ پاشی کنید. مالچ همچنین به حفظ رطوبت خاک و حفظ دمای یکنواخت آن کمک می کند. بهتر از یک مالچ ارگانیک از پوست یا برگ های گیاهان استفاده كنید. حداقل یک بار در هفته به طور کامل گل را آبیاری کنید تا ریشه های جدید به طور عمیق رشد کنند. خاک گل باید در حدود 2.5 سانتی متر زیر سطح خاک مرطوب باشد. هفته ای یكبار آبیاری توصیه می شود. با استفاده از رطوبت سنج می توانید بررسی کنید که آیا گیاه نیاز به آبیاری اضافه دارد یا خیر. این گل باید در خاک با زهکشی خوب و در آفتاب کامل تا نیمه سایه باید كاشته شود. برای رشد و شكوفایی بیشتر این گل بهتر از خاک قلیایی با pH 7.0 تا 7.5 و مقداری آهك استفاده شود.

گل ژیپسوفیلا برای دسته گل عروس
گل ژیپسوفیلا برای دسته گل عروس

آفات و مشكلات رایج

لکه برگ آلترناریا: نشانه این مشکل وجود لکه های کوچک و گرد قهوه ای مایل به قرمز و سفید تا خاکستری در سطح بالایی برگ ها است که باعث پژمردگی گیاه میشود. این بیماری در هوای گرم، مرطوب یا خوب نبودن تهیه محل نگهداری گیاه پیش میاد. توصیه می شود قسمت های آلوده گیاه را جدا کنید.

بوتریتیس: این قارچ باعث ایجاد کپک خاکستری روی گل، برگ، ساقه و جوانه می شود. معمولا این قارچ ها در شرایط آب و هوایی خنک و مرطوب رشد می کند. برای حذف آنها قسمت‌های آسیب‌دیده گیاه را بردارید و از آبیاری در شب خودداری کنید و حتما توصیه می شود از قارچ کش استفاده كنید.

پوسیدگی طوقه : اسکلروتینیا لکه های تیره روی ساقه ها و ریشه های پایینی گیاه است كه به دلیل عدم زهكشی مناسب خاك اتفاق می افتد و باید قسمت های آسیب دیده را جدا كنید. و میزان آبیایر رو کاهش بدید.

حشرات: شته ها از سطح زیرین برگ های گل تغذیه می كنند كه باید آنها را با اسپری قوی از بین ببرید یا از صابون حشره کش استفاده کنید.

ژیپسوفیلا در گل آرایی

گل ژیپسوفیلا شناخته شده ترین گل مورد استفاده در صنعت گل آرایی است و به طور کلاسیک با گل رز در دسته گل عروسی و گل آرایی ها به روش های خلاقانه و زیبایی استفاده می شود.

از اینکه سایت گل من و تو رو برای مطالعه انتخاب کردید متشکریم، لطفا نظر و تجربه شخصی خودتون رو در خصوص گل ژیپسوفیلا برامون بنویسید.