گیاه بشقابی

گیاه بشقابی

نام علمی: Aeonium tabuliforme

نام لاتین: Aeonium, Saucer Plant

گل آئونیوم  که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم شناخته می‌شود، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز که بسیاری از واریته هایان ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می‌یابد. ساقه کرم مایل به قهوه‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می‌کند. در این مقاله در مورد Aeonium, Saucer  اطلاعاتی در اختیار شما عزیزن قرار می دهیم.

بنر گل من و تو

گیاه بشقابی

این گیاه چند ساله که از چندین برگ گوشتی صاف و گرد تشکیل شده است. نکته جالی این گیاه این است که بدون ساقه می باشد و برگ ها به سطح خاک چسبیده هستند. گیاه بشقابی به راحتی در خانه قابل پرورش است. این گیاه بومی صخره های ساحلی جزایر قناری است که توسط بذر یا پاجوش تکثیر می شود. گیاه بشقابی می تواند  به قطر 50 سانتی‌متر رشد کند. با افزایش سن گیاه، قسمت مرکزی ضخیم شده و این نشانه گل‌دهی در گیاه می‌باشد که معمولا 2 تا 4 سال بعد از کاشت رخ می‌دهد. قسمت مرکزی گیاه می‌تواند به اندازه 8 تا 50 سانتی‌متر بزرگ شود و با گل‌های زرد ستاره‌ای کوچک پوشیده می‌شود. گل‌دهی در اواخر بهار انجام می‌‌گیرد.

گیاه بشقابی

گیاه بشقابی در مکان‌های سایه-روشن و خاک‌های دارای زهکشی خوب رشد می‌کند. در مناطق گرم گیاه باید از نور مستقیم خورشید محافظت شود. این گیاه در مناطق گرم در فضای آزاد قابل پرورش است، در مناطق سرد، گیاه باید در زمستان از سرما محافظت شود. گیاه بشقابی در مناطقی که دمای هوا در زمستان زیر 1- درجه سانتی‌گراد نمی‌آید، در فضای باز قابل کاشت است. درمناطق سردتر باید در گلدان کاشته شود تا در طول زمستان به محیط داخلی منتقل گردد. این گیاه به آسانی در یک اتاق روشن در خانه رشد می‌کند و به نور مستقیم نیاز ندارد.

 در طول ماه‌های گرم، خاک باید نسبتاً مرطوب نگه داشته شود ولی در طول ماه‌های سردتر به آب کمتری نیاز دارد.

کاشت بذر گیاه بشقابی

ترکیب شن و ماسه، خاک باغچه، پیت ماس و کمپوست به نسبت‌های مساوی برای کاشت مناسبند. همچنین از خاک‌های مخصوص کاکتوس نیز می‌تونید استفاده کنید. بذرها را در سطح خاک قرار بدین و لایه بسیار نازکی خاک روی بذرها بپاشید، در حدی که فقط بذر پوشیده بشه. سپس خاک را مرطوب کنید. برای حفظ رطوبت خاک می تونید یک لایه پلاستیک شفاف بر روی گلدان بکشید. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. گلدان را در یک مکان روشن دور از نورمستقیم خورشید قرار بدین. دمای مناسب برای جوانه‌زنی بذر گیاه بشقابی 17 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. جوانه‌زنی ممکنه یک تا سه ماه طول بکشد پس عجله نکنید. بعد از جوانه‌زنی پلاستیک را بردارید.

آبیاری گیاه بشقابی

اکثر ساکولنت‌ها به مقداری خشکی نیاز دارند. اجازه دهید بین هر بار آبیاری خاک خشک شود. هفته‌ای یک بار آبیاری برای گیاه بشقابی کافی است. ولی باز به نسبت محل زندگی و میزان دما و رطوبت آبیاری را خودتان تنظیم کنید.

هرس گیاه بشقابی

برای اینکه گیاه ما همیشه سرحال باشه و ظاهر زیباش حفظ بشه باید قسمت های آسیب دیده یا سنگین رو حذف کرد.

در صورتی که جوانه های تازه ای زده و به حدی رسیده که میشه ازش جدا کرد و در گلدان دیگه ای کاشت این کار رو انجام بدین.

تکثیر گیاه بشقابی

گیاه بشقابی

بیشتر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها توسط قلمه‌های کوچک به راحتی رشد می کنه. قلمه‌ها رو در یک خاک مرطوب دارای زهکشی خوب بکارید. خاک‌های مخصوص کاکتوس برای کاشت مناسبترند.

بسیاری از ساکولنت ها توسط برگ هاشون هم قابل تکثیر هستند. زمانی که برگ رو در یک خاک مرطوب قرار بدین شروع به جوانه زنی می کنه. تکثیر گیاه بشقابی نیز به همین صورت انجام می شه.

برای کار قلمه گیری بهتره توی تابستان انجام بدین که گیاه ما به خواب رفته.