گیاه زنبق؛ معرفی ، شرایط نگهداری زنبق و نمادهای اون به همراه کاشت و تکثیر

شرایط کاشت و نگهداری زنبق
شرایط کاشت و نگهداری زنبق

شرایط نگهداری و تکثیر زنبق در خانه و بررسی خواص اون : میتونم بگم کمتر گیاهی تنوع و گوناگونی گیاه زنبق رو داره، چون هر کدام از گونه های این گیاه دارای شرایط نگهداری و خواص خودشون هستند. ولی زنبق ریش دار یکی از پرطرفدار ترین گونه های این گیاه است. زنبق كلمه یونانی به معنای رنگین کمان (معنی زنبق = رنگین کمان) گرفته شده است.

علت این نام گذاری برای جنس گلهایی که طیف گسترده ای از ترکیبات رنگی دارند. بیش از 300 گونه و هزاران رقم از این گیاهان گلدار متعلق به خانواده زنبق ها است. زنبق قرن ها منبع ارزشمندی از ترکیبات عطر و داروهای گیاهی بوده است همچنین نماد ایمان و خرد در میان گل ها می باشد. زنبق‌ها طیفی از گل‌های رنگارنگ، معطر و بسیار زیبایی دارند كه در باغ ها و محوطه های اطراف شهر جذابیت و ظرافت خاصی می دهند.

حتما تا به حال این گل زیبا را دسته گل ها، در مراسم عروسی و تشییع جنازه دیده اید. برخی از گونه های زنبق به عنوان نمادگرایی به صدها سال قبل از مصر باستان بر می گیرد. به عروس‌های یونانی و رومی اغلب گلدسته‌ای از زنبق ها داده می‌شد که نوید یک زندگی پاک و پربار بود در این مقاله در مورد گل اسطوره ای زنبق که از هزاران سال پیش به ما منتقل شده است صحبت می كنیم.

بنر گل من و تو
گیاه زنبق
گیاه زنبق

با گیاه زنبق بیشتر آشنا بشیم

در اصل زنبق در نیمکره شمالى، از اروپا تا خاورمیانه وجود داشته و پیدا میشده. زنبق را می توان از معدود گل هایی دانست كه به عنوان ستاره ای درخشان در اوایل بهار تا اواسط تابستان درباغ ها رشد می كند. تعداد کمی از گل و گیاهان هستند كه مانند زنبق تنوع رنگی بسیار متنوع دارند. گرده افشانی این گیاه باعث جذب شدن زنبورها ، پروانه ها و مرغ مگس خوار میشود.

شاید شما کمتر شخصی رو پیدا کنید که عاشق گلهای این گیاه نشه. گلهای زیبای زنبق را تقریبا می توان در اكثر باغ و محوطه های مختلف مشاهده کرد چون به راحتی در هر مکانی کاشته میشه. گل زنبق گیاهی چند ساله با برگ های بلند، باریک و شمشیری شکل است كه معمولاً در اواخر بهار و اوایل و یا اواخر تابستان شکوفا می شود. زنبق گیاهی چند ساله است که از پیازی رشد می کند که ریزوم های خزنده وساقه آن بلند هستند و گل هایی با رنگ های یکدست و متنوع تولید می کند. گلها به شکل بادبزن با یک یا چند گلبرگ متقارن شش لوبی هستند .زنبق‌ها در اوایل فوریه و مارس یا اواخر آگوست شکوفا می شوند.

نام های رایجگیاه زنبق
نام گیاه شناسیIris germanica
از خانواده Iridaceae – زنبق ها
رنگ گلهاقرمز، نارنجی، زرد، آبی، بنفش، قهوه ای، سفید، صورتی
سمیتبرای حیوانات خانگی سمی است
جدول مشخصات گیاه زنبق

حقیقت های جذاب درباره گل زنبق

 • نام زنبق از نام آیریس، الهه رنگین کمان در اساطیر یونان باستان نامگذاری شده است. آیریس الهه رنگین کمان یونان باستان بود. برخی از مردم به دلیل رنگ های زیادی که گل های زنبق امروزی دارند آنها را به این نام می دانند.
 • رومی ها از زنبق به دلیل رایحه دوست داشتنی اش برای پر کردن بالش ها و لحاف ها استفاده می کردند و این عطر را مترادف با عشق ورزی می دانستند.
 • زنبق های سفید اغلب در عروسی ها استفاده می شود. دلیل این امر این است که مانند دوران باستان، زنبق های سفید نماد پاکی بودند و اغلب در مذهب به عنوان نماد مریم به تصویر کشیده می شود.
 • زنبق بنفش نمادی از خرد و تعارف است. زنبق آبی نماد ایمان و امید است. زنبق زرد نماد شور و اشتیاق است در حالی که زنبق سفید نماد خلوص است.
 • باغ زنبق در فلورانس، ایتالیا دو باغ بزرگ در جهان است که به کشت زنبق اختصاص داده شده است.
 • در دنیای باستان ، فرهنگ‌های هند و مصر از جمله فرهنگ‌هایی بودند که از ریزوم زنبق برای اهداف دارویی و ساخت عطر استفاده می‌کردند. محصولات جانبی زنبق مانند ریشه ها بر روی آتش ریخته می شد تا رایحه ای عالی تولید كنند.
 • امروزه اسانس زنبق (مطلق) از گل ها گاهی اوقات در رایحه درمانی به عنوان داروهای آرام بخش استفاده می شود.
 • آب گرفته شده از گیاه را می توان برای بهبود وضعیت پوست استفاده کرد. ریشه زنبق را می توان برای تصفیه بدن استفاده کرد زیرا حاوی موادی با خاصیت ملین، ادرار آور و قی آور است.
گیاه زنبق نماد چیست؟
گیاه زنبق نماد چیست؟

تاریخچه و افسانه گل زنبق

یکی از اولین آثار هنری شناخته شده که به عشق زنبق اختصاص داده شده است، نقاشی دیواری در کاخ مینوس در کرت است که مربوط به حدود 2400 سال قبل از میلاد می باشد. در مصر باستان، شاه توتموس سوم، زنبق را پرورش می داد و تصویر آن را در معبد آمون روی سنگ حک کرد. پادشاهان زیادی شیفته این گل می شدند و از قرن ششم پس از میلاد، به عنوان نمادی برای سلطنت فرانسه مورد استفاده قرار گرفت.

اگرچه آمریکای شمالی دارای چندین گونه بومی زنبق است، اما اولین کشت آن در اواخر دهه 1600 در قلعه بیکن، ویرجینیا ثبت شده است. ریشه گل زنبق که عمدتاً به عنوان نت پایه در عطرها استفاده می شود، رایحه گلی لطیفی دارد و همچنین به عنوان تثبیت کننده در عطرها و ترکیبات پات پوری استفاده می شود. زنبق یکی از 30 ادویه‌ای است که در مراکش و دیگر کشورهای شمال آفریقا استفاده می‌شود و طعمی شیرین و معطری دارد.

روش های مختلف تکثیر گل زنبق در خانه

بهترین راه برای تکثیر زنبق تقسیم ریزوم است.با این حال، تکثیر از طریق بذر نیز گزینه مناسبی است، اما سرعت جوانه‌زنی آن تا 50 درصد کاهش پیدا میکند و ظاهر شدن گل‌ها دو تا سه سال طول می‌کشد.

نحوه تكثیر زنبق از طریق کاشت دانه

بذر گیاه زنبق را می توان در عمق یک الی 2 سانتی متری در پاییز کاشت، البته مشروط بر اینکه در دمای مطلوب باشد. حدود 60 روز طول میکشد تا بذرهای کاشته شده جوانه بزنند. اگر می خواهید بذرها را در داخل خانه تكثیر كنید، سه یا چهار دانه را به گلدانی کوچک ده سانتی متر اضافه کنید و بین دانه ها فاصله سه سانتی متر بدهید و آنها را در خاك حاوی پیت ماس، پرلیت یا ورمیکمپوست مرطوب بپوشانید و با کیسه پلاستیکی مهر و موم كنید. (یعنی با استفاده از کیسه پلاستیکی گلدان رو کاور کنید)

بعد از این مرحله حداقل به مدت 60 روز محلی قرار بدید که دمای اون حدود 1 الی 5 درجه سانتی گراد هست. برای جوانه زنی، بهتره که دما و سرما دمای گفته شده برای گیاه فراهم بشه، در پایان دوره، گلدان ها را در مکانی گرم قرار دهید که نور غیر مستقیم دریافت كنند. دمای ایده آل برای جوانه زنی 21 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد.

پس از جوانه زدن دانه ها، کیسه را از سینی یا گلدان خارج کنید و به مدت دو یا سه روز در مکانی با نور فیلتر شده قرار بدید، و بعد از حدود یک هفته گیاه رو میتونید به محلی با نور شدید هم منتقل کنید.

نحوه تكثیر زنبق از طریق ریشه

برای تکثیر ریشه شما زمانی مجاز به این کار هستید که تقریباً شش تا هشت هفته از گلدهی گیاه گذشته باشه، البته این کار رو اواسط تا اواخر تابستان هم میشه انجام داد. برای تکثیر ابتدا در خاک باغچه یا گلدان حفره ای به عمق 13 الی17 سانتی متر ایجاد کنید. و سپس با احتیاط ریشه ها را از خاک گلدان مادری بیرون بیاورید و مطمئن شوید که ریزوم ها آسیب نبینند. ریزوم ها را با دست جدا کنید یا از یک چاقوی تیز برای بریدن آنها استفاده کنید. فقط ریشه های سالم را انتخاب کنید و ریشه های آسیب دیده را دور بریزید .قطعات بریده شده را با یک قارچ کش پودری مانند گوگرد اسپری كنید و در خاك حفر شده بكارید.

کاشت گل زنبق در خانه
کاشت گل زنبق در خانه

نکات کلیدی کاشت زنبق در گلدان و باغچه

 • زنبق ها برای رشد نیاز به یک مکان با نور خیلی زیاد و خاک غنی شده با هوموس، زهکشی خوب و pH 6.8 دارند. ریزوم ها را می توان در هر زمان پس از گلدهی، از اواسط تابستان تا اوایل پاییز، کاشت.
 • قبل از کاشت، خاک باید تا عمق 13 الی 17 سانتی متری حفر شود و با کمپوست یا کود دامی مخلوط شود. برای بهبود زهکشی خاك، در صورت نیاز یک یا دو بیل شن و ماسه با خاك مخلوط کنید.
 • برای کاشت زنبق، ابتدا چاله ای با عمق حدود 15 سانتی متر در خاك حفر کنید سپس ریزوم را به آرامی در سوراخ قرار دهید و ریشه ها را بپوشانید اما قسمت بالای ریزوم را باز بگذارید و خاك را آبیاری کنید.
 • هنگام کار با خاک و مالچ پاشی، مهم است که رویه های ریزوم را در معرض آفتاب و هوای خشک قرار دهید زیرا رطوبت اضافی می تواند باعث ترش و پوسیدگی ریزوم ها می شود.
 • ریزوم های گیاهی را به صورت جداگانه یا در گروه های سه یا پنج تایی بکارید و برای گونه های کوتوله و مینیاتوری بین سه تا پنج اینچ و برای گونه های بلند 10 تا 15 سانتی متر از یکدیگر فاصله دهید.
 • در زمستان، یک لایه مالچ برگ یا کاه برای محافظت در برابر سرما از گیاه بر خاك اضافه کنید.

شرایط درست نگهداری زنبق در گلدان و باغچه

محبوب‌ترین زنبق‌ها، گونه ریش‌دار اون هست که در ادامه انواع گونه های زنبق رو معرفی میکنم؛ این گونه که به‌راحتی رشد میکنه و نیاز چندان سختی نداره ولی حتما باید براش نور خوب با خاک غنی (در گلدان خاک با زهکشی بالا و غنی) فراهم کنید که در ادامه تمامی موارد رو مورد بررسی قرار میدیم.

نور مناسب برای کاشت و نگهداری زنبق چقدر باشه؟

یکی از مهمترین و اصلی ترین نیازهای این گیاه نور خوب و زیاد هست، اگر این گیاه رو در گلدان کاشتید جایی قرار بدید که بیشترین نور رو بتونه دریافت بکنه (حداقل روزانه 8 الی 10 ساعت نور میخواد) البته میتونه به راحتی نور مستقیم خورشید رو تحمل بکنه پس میتونید در حیاط هم اونو بکارید. اگر نور کم باشه میزان گلدهی کاهش پیدا میکنه و شاید گیاه دچار بیماری بشه

خاک مناسب برای کاشت زنبق در خانه

این گیاه نمیتونه در خاک سنگین و رسی رشد خوبی داشته باشه ولی در عوض در خاک شنی و سبک میتونه رشد فوق العاده ای داشته باشه و همراه رشد گلهای زیادی هم بذه، اگر در میحط باز اونو میکارید میتونید از کودهای حیوانی در ترکیب خاک اون استفاده کنید ولی در گلدان حتما از کمپوست در تریکب خاک استفاده کنید. اصلی ترین نکته در خاک گلدان زنبق بالا بودن زهکشی خاک هست که میزان خیلی زیادی اب رو در خودش نگهداری نکنه

چقدر و چطور زنبق رو آبیاری کنیم؟

درسته این گیاه آبیاری زیاد و خاک مرطوب رو دوست داره ولی به هیچ وجه نباید اجازه بدید که خاک گلدان باتلاقی بشه چون بعد از مدتی شما شاهد زرد شدن برگها و پوسیدگی ریشه ها خواهید شد، پس هر وقت خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شد گیاه رو آبیاری کنید. نه آبیاری زیاد براش خوبه و نه آبیاری کم ، پس در نگهداری زنبق آبیاری و نور رو جدی بگیرید.

کود مناسب گیاه زنبق چیست؟

این گیاه رو همانند گیاهانی چون کاکتوس ها و ساکولنت ها با کودهایی که میزان نیتروژن (ازت) پایین تری دارند تغذیه کنید ، مانند کود 105210 یا کود 121236 ، تغذیه هم باید هر دو الی سه هفته یکبار در فصول گرم سال که فصل رشد گیاه هم هست انجام بشه، برای خرید کود میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

آیا گیاه زنبق نیاز به هرس دارد؟

این گیاه نیاز چندان زیادی به هرس نداره ولی به محض اینکه برگهای زرد، قهوه ای و پژمرده در گیاه مشاهده کردید باید اونها رو از گیاه جدا کنید تا مشکل به سایر بخش های گیاه منتقل نشه، هر چها یا پنج سال بهتره شاخه و برگهای اضافی رو از گیاه جدا کنید.

نگهداری گیاه زنبق
نگهداری گیاه زنبق

سایر نکاتی که در نگهداری گل زنبق باید بدونید

 • خیلی زیاد به دما و رطوبت محیط حساس نیست و در هر دمایی میتونه رشد خوبی داشته باشه فقط با افزایش دما میزان آبیاری رو بیشتر کنید.
 • هنگام کاشت گونه های ریش دار، فضای کافی را در نظر بگیرید و به گردش هوای خوب در خاك توجه كنید.مطمئن شوید که قسمت های ریزوم در معرض نور خورشید قرار دارند.
 • برای جلوگیری از آفات زمستان ، شاخ و برگ های گل را در پاییز قطع کنید.
 • پس از گلدهی، ساقه های گل زنبق را قطع کنید همچنین نوک های قهوه‌ای گل را در صورت نیاز کوتاه کنید.
 • تا پاییز، برگ ها قهوه ای می شوند و دوباره می میرند. در این زمان می توانید آنها را به شش تا هشت اینچ برش دهید تا در زمستان از آفات و بیماری ها جلوگیری شود. شاخ و برگ های باقی مانده در طول زمستان از بین می روند و می توان آنها را در اوایل بهار تمیز کرد.
 • برای پایین نگه داشتن علف های هرز و مرطوب نگه داشتن ریشه ها، ریزوم ها را به آرامی تا عمق دو اینچ مالچ کنید .
 • اگر در منطقه سردسیری زندگی می کنید، در زمستان روی خاك را با مالچ برگ یا کاه بپوشانید.

انواع گونه های گل زنبق

انواع گونه های موجود در بازار که میتونید خریداری کنید رو در ادامه بررسی کردیم

زنبق ریشدار با رنگ های بنفش و سفید

زنبق ریشدار، گیاه نمادینی که تقریباً همه ما آن را به خاطر گلبرگ های رو به پایینش می شناسیم، تقریباً تمام زنبق های ریشدار از ارقام زنبق ژرمانیکا هستند و به دلیل كاشت و نگهداری آسان هر فردی می تواند به طور اختصاصی آنها را در باغ یا باغچه خود بكارد .زنبق ریشه دار بیش از 60000 تنوع دارد و باید در اواخر تابستان یا اوایل پاییز در آفتاب کامل كاشته شود. این نوع زنبق به دو نوع ریش بلند (بزرگتر از 70 سانتی متر) و ریش متوسط (40 تا 55 سانتی متر) تقسیم بندی می شود.

ریزوم های این نوع زنبق ها را باید طوری بکارید که بتوانید آنها را در بالای خاک ببینید و حتما گردش هوا در اطراف ریزوم وجود داشته باشد.همچنین خاك باید زهکشی خوبی داشته باشد تا زنبق بتواند به خوبی رشد كند. این نوع زنبق ها بومی امریكا و اروپا است و تا 2-3 متر رشد می كنند.

زنبق ریشدار کوتوله با شکوفه های بنفش

زنبق ریشدار کوتوله که 20 تا 35 سانتی متر ارتفاع دارد و سرعت بسیار بالای در تکثیر دارد، به همین دلیل این گونه برای باغ های بزرگ بسیار به صرفه است. منطقه بومی این زنبق جنوب اروپا و مدیترانه است و برای رشد نیاز به آفتاب کامل و كمی سایه جزئی دارد.

زنبق کاکلدار کوتوله با شکوفه های آبی

زنبق کاکلدار کوتوله بومی شرق ایالات متحده كه به این دلیل كه در سایه رشد می كند برای باغبانان بسیار ارزشمند است، گل های 24 سانتی متر این نوع زنبق از ماه مارس تا مه رشد می كند . مرغ مگس خوار و زنبورها عاشق این نوع زنبق هستند. خاکی اسیدی برای رشد این گونه ضروری است و از طریق ریزوم تکثیر و رشد می كند.

زنبق هلندی با رنگ های زرد و سفید

گل‌های ساده و کوچک زنبق هلندی كه آپولو نیز نامیده می شوند، گونه‌های کوچکی با ارتفاع 40 تا 60 سانتی متر هستند كه در رنگ های زرد، آبی یا سفید یافت می شوند.

زنبق ژاپنی با شکوفه های بنفش

زنبق ژاپنی به اندازه زنبق ریشدار یا زنبق هلندی شناخته شده نیست، اما این ننوع زنبق با وجود شکوفه های بزرگ و ارتفاع بیش از 4 متر در رطوبت ثابت ، نور کامل خورشید و خاک غنی رشد بسیار عالی دارد. بنابراین این نوع گونه خاك های مرطوب کنار حوض یا رودخانه رشد می كنند.

زنبق سیبری با گلبرگ های بنفش و آبی

زنبق سیبری بیشتر از دو گونه آسیایی با گل آبی تركیب شده است.باغبانان تازه كار معمولا این گونه را ترجیح می دهند. آنها کمی دیرتر از زنبق ریشدار شکوفا می شوند و بر خلاف زنبق ریشدار، که شاخ و برگ آن پس از پایان شکوفه دادن از دست می دهد، عنبیه سیبری شاخ و برگ های موجدار زیبای خود را در طول فصل حفظ می کند و شبیه یک گیاه زینتی است. بر خلاف زنبق ژاپنی، زنبق سیبری نسبتاً به خشکی مقاوم است و اگر خاک بیش از حد مرطوب بماند پوسیده می شود.

زنبق لوئیزیانا با رنگ های سفید، بنفش و زرد

زیستگاه این نوع زنبق در باتلاق ها است و همانطور که از نام آن پیداست، این گونه در ناحیه ساحل خلیج‌فارس بیشترین رشد را دارد،هوای مرطوب بهاری؛ و خاک کمی اسیدی و شنی بهترین مكان برای رشد این گیاه است.

انواع گونه های گل زنبق
انواع گونه های گل زنبق

انواع خانواده زنبق بر اساس رنگ و نماد

در ادامه گیاه زنبق رو بر اساس رنگ و نمادی که دارند بررسی میکنیم

گل زنبق سفید نماد جوانی

زنبق های سفید محبوب ترین نوع می باشند همچنین نمادی از احساس جوانی است. این گل ها نماینده خلوص، تعهد و تولد دوباره هستند. زنبق های سفید بیشتر در مراسم عروسی استفاده می شود و اغلب به عنوان گل های همدردی به عنوان نمادی از قدرت و حمایت از عزاداران می باشند.

گیاه زنبق صورتی نماد اعتماد به نفس

زنبق های صورتی معمولاً به عنوان هدیه برای دوستان زن نزدیک و اعضای خانواده در نظر گرفته می شد. همچنین زنبق های صورتی نمادی از افزایش اعتماد به نفس برای افرادی است که با مشکلات عزت نفس دست و پنجه نرم می کنند.

گل زنبق قرمز نماد عشق

در سال های اخیر، زنبق قرمز به عنوان یک هدیه عاشقانه به یک انتخاب محبوب تر تبدیل شده است. جدا از عشق زنبق های قرمز نمادی از سخت کوشی و اراده هستند كه به چیزی مهم مانند مدرک دانشگاهی یا دیپلم دبیرستان یا مدارج علمی دست یافتند.

گیاه زنبق نارنجی نماد شروع دوباره

زنبق های نارنجی معمولاً وقتی به کسی هدیه می دهند که آرزوهای خوب یا تبریک برای آن داشته باشند. مانند شروع یک کار جدید، نقل مکان به خانه جدید، خرید خانه یا ماشین جدید، یا هر دستاورد شخصی دیگر.

گل زنبق زرد حس طراوت و شادابی

زنبق های زرد نماد شروع های جدید، حس طراوت، شادی و وفاداری می باشممد. به همین دلیل زنبق زرد را به عنوان كلمه ای برای گفتن “متشکرم” به كار می برند و نماد دوستی، اتحاد و با هم بودن است.

آیا گیاه زنبق سمی است؟

زنبق برای انسان و حیوانات خانگی به میزان خیلی کمی سمی است. مسمومیت با این گیاه برای انسان و حیوان به طور کلی کشنده نیست. توجه به این نکته مهم است که افراد مختلف حساسیت های متفاوتی نسبت به مواد شیمیایی مضر دارند. پس مراقب باشید که این گیاه توسط کودکان و حیوانات خانگی شما گاز گرفته نشود.

مشکلات و بیماری های رایج گل زنبق و راه درمان

زنبق ها در برابر آب و هوا و خشکی نقاوم هستند. با این حال، باید مراقب چندین آفات و همچنین عفونت های باکتریایی و قارچی باشید. شته ها حشرات کوچک سبز رنگ یا خاکستری هستند که شیره برگ زنبق ها را می مکند و همچنین بیماری را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل می کنند.شته ها را به راحتی با یک فشار قوی آب از برگ ها دور كنید. همچنین ریزوم ها را به طور منظم بررسی کنید و هر گونه آلودگی را حذف و درو بریزید.

حلزون‌ها نیز به خوردن برگ‌ها و گل‌های زنبق معروف هستند و سوراخ‌های نامنظمی در آن ایجاد می‌کنند.هر چند وقت یكبار با قارچ کش گیاهی گوگرد به ریزوم ها اسپری كنید.ریزوم ها را قبل از کاشت با محلول سفید کننده و آب ( 10 درصد سفید کننده تا 90 درصد آب)، ضد عفونی کنید.لکه های روی برگ ها یک عفونت قارچی است که كه باید فورا آنها را جدا کرده و دور بیندازید.

علت زرد و قهوه ای شدن برگهای زنبق چیست؟

این مشکل نشون میده که گیاه شما یا زیاد آبیاری شده و یا گلدان زهکشی خوبی نداشته و کم کم ریشه داره پوسیده میشه هرچه سریعتر میزان آبیاری رو کم کنید، ریشه رو بررسی کنید و بعد حتما گیاه رو قارچ کشی کنید و اگر ریشه آسیب دیده باشه اون رو از گیاه جدا کنید.

علت خم شدن و افتادن ساقه زنبق چیست؟

برخی از گونه های این گیاه بعد از رشد و رسیدن به حداقل 40 سانتی متر نیاز به قیم دارند، و اگر میزان نور دریافتی گیاه کم باشه همین اتفاق براش میوفته

علت وجود لکه های زرد و قهوه ای روی برگها چیست؟

برگ های لکه دار به رنگهای قهوه ای و زرد نشون میده که که گیاه شما دچار بیماری قارچی یا باکتری شده است، لکه باکتریایی برگ معمولاً از لبه برگها شروع می شود و به تدریج بزرگ می شود. لکه های قارچی برگ معمولاً در قسمت داخلی برگ ها ظاهر می شوند و اندازه آنها بزرگ نمی شود. قسمت های آسیب دیده رو از گیاه جدا کنید. و سپس با استفاده از قارچ کش گیاه رو سم پاشی کنید. میتونید از قارچ کش بنومیل و کاربندازیم برای این کار استفاده کنید.

سعی کردم در این مطلب به صورت کامل به بررسی گل زنبق و نحوه درست کاشت و نگهداری گیاه زنبق بپردازم، خیلی خوشحال میشم شما از تجربیات خودتون در خصوص کاشت و نگهداری این گیاه در بخش دیدگاه برامون بگید.