دسته‌بندی نشده

۶ فایده شگفت‌انگیز که باغبانی دارد

فواید باغبانی - گل من و تو

سلام به عزیزان خودم در گل من و تو امیدوارم روز خوبی رو شروع کرده باشید امروز میخوام یک مطلب جالبو براتون بذارم که شاید شما هم اطلاعاتی از اون نداشته باشید.همانطور که می‌دانید خاک سرشار از موجودات ریز و میکروسکوپی است. باغبان‌ها خواسته یا ناخواسته با خاک گیاهانشان درگیر بوده و در معرض این موجودات زنده قرار می‌گیرند. بدن شما با میزبان‌های جدید آشنا می‌شود و برای مبارزه با آنها اقدامات ایمنی جدی‌تری را انجام می‌دهد و این خود باعث می‌شود سطح ایمنی شخص بالا برود.
لازم نیست برای رسیدن به آرامش به خودتان زحمت بدهید شاید برای شما قابل باور نباشد که روزی چند دقیقه باغبانی می‌تواند به شما کمک کند تا به یک آرامش وصف ناپذیر دست یابید. در اینجا این سوال پیش می‌آید که اکثر ما که از داشتن یک باغ حتی کوچک محروم هستیم، پس چطور می‌توانیم از این نوع آرامش برخوردار شویم. منظور از باغبانی صرفا این نیست که باغ داشته باشید، کار کردن با چند گلدان هم می‌تواند استرس را دور کرده و آرامش ذهنی و جسمی به شما ببخشد. در این مطلب شما را با فواید شگفت انگیز باغبانی آشنا می‌کنیم.

فواید باغبانی

ممکن است تحقیقاتی که درباره فواید و اثرات باغبانی ذکر شده از نظر علمی کاملا اثبات شده نباشد اما همه ما حس خوبی که در دل طبیعت به ما دست می‌دهد را تجربه کرده‌ایم. این حس خوب را می‌توان با تمیز کردن گلدان و حتی عوض کردن خاک آن تجربه کرد. پس لازم نیست حتما باغ پر از گل و درخت داشته باشیم تا به این آرامش برسیم.

فواید باغبانی - گل من و تو  [mkd_dropcaps type=”circle” color=”” background_color=”#689e4b”]1[/mkd_dropcaps] کم کردن استرس

براساس تحقیقی که توسط مجموعه دانشگاه Wageningen انجام گرفته است باغبانی سطح استرس را در بدن کاهش می‌دهد. نتایج این تحقیق از این قرار است که باغبانی باعث می‌شود سطح کورتیزول (هورمون استرس)  کاهش یابد. از آنجایی که باغبانی نوعی مراقبت نیز به حساب می‌آید شما با انجام این کار حس خوبی را تجربه می‌کنید. از آنجایی که گیاهان زبان تشکرشان در شاخ و برگشان نهفته است هر شخص باغبانی وقتی ببیند از اینکه گل و یا گیاهش شکوفا شده است احساس بسیار خوبی به او دست می‌دهد. اصولا باغبانی کاری است که شخص باید با نهایت دقت به تیمار گل و گیاه خود بپردازد و برای این کار خودش را کنترل کند. این کنترل اعصاب هنگام کار سبب می‌شود تا شخص تمرکز خود را حفظ کرده و از استرس و شتاب فاصله بگیرد.

[mkd_dropcaps type=”circle” color=”” background_color=”#689e4b”]2[/mkd_dropcaps] یک تجربه کار عالی

ممکن است در نگاه اول باغبانی کار بسیار سختی به نظر برسد. اما وقتی که خودتان را با آن درگیر می‌کنید پی می‌برید که نه تنها کار دشواری نیست بلکه بسیار شیرین و جذاب است. توجه داشته باشید سختی کار باغبانی بیشتر برای باغ‌داران بزرگ است نه برای اشخاصی که با چند عدد گلدان خود را مشغول می‌کنند. به یاد داشته باشید کسانی که باغ بزرگ دارند کارهایی که روزمره در باغ انجام می‌دهند، کمتر از تمرینات یک  ورزشکار حرفه‌ای نیست. پس می‌توان نتیجه گرفت که باغبانی یک روش بسیار موثر برای کاهش وزن و چربی بدن است.

حتما مطالعه کنید
معرفی و نیازهای گل گازمانیا

[mkd_dropcaps type=”circle” color=”” background_color=”#689e4b”]3[/mkd_dropcaps] تقویت سیستم ایمنی

همانطور که می‌دانید خاک سرشار از موجودات ریز و میکروسکوپی است. باغبان‌ها خواسته یا ناخواسته با خاک گیاهانشان درگیر بوده و در معرض این موجودات زنده قرار می‌گیرند. بدن شما با میزبان‌های جدید آشنا می‌شود و برای مبارزه با آنها اقدامات ایمنی جدی‌تری را انجام می‌دهد و این خود باعث می‌شود سطح ایمنی شخص بالا برود. یک گزارش از فدراسیون حیات وحش نشان می‌دهد کودکانی که در معرض چاقی و کمبود ویتامینD هستند با فعالیت در فضای سبز و محیط باغ می‌توانند این نقیصه را جبران کنند.

فاید باغبانی - گل من و تو

[mkd_dropcaps type=”circle” color=”” background_color=”#689e4b”]4[/mkd_dropcaps] باکتری و میکروب‌های مفید خاک

خاک درون خودش میکروبی به نام  مایکوباکتریوم vaccae دارد. طبق تحقیقاتی که توسط دانشگاه بریستول و دانشگاه کالج لندن به عمل آمده است این میکروب موجود در خاک خاصیت ضد افسردگی دارد. این میکروب سیتوکین بدن را افزایش می‌دهد و این کار به نوبه خود باعث افزایش سروتونین (سروتونین  نزد افکار عمومی به عنوان جاری کنندهٔ «احساس خوب» شناخته شده است) می‌شود که خاصیت ضد افسردگی آن ثابت شده است.

[mkd_dropcaps type=”circle” color=”” background_color=”#689e4b”]5[/mkd_dropcaps] رژیم غذایی سالم

باغبانی که با گل و گیاه مشغول است، مجبور است برای ارتقای دانش خود در مورد آن‌ها تحقیق کند. این کنجکاوی باعث می‌شود حتی در مورد تغذیه خود نیز مطالعاتی را انجام دهند. بی‌شک در اکثر مطالعات علمی درباره فواید سبزیجات و برتری آنها نسبت به دیگر مواد غذایی ذکر شده است و این مطالب باعث می‌شود که شخص سبزیجات را جایگزین مواد غذایی فست فودی کند.

[mkd_dropcaps type=”circle” color=”” background_color=”#689e4b”]6[/mkd_dropcaps] تحریک مغز

باغبانی برای افراد مسن‌تر باعث تحریک مغز می‌شود. باغبانی تحرک را زیادکرده و تعملات اجتماعی بالا برده و نیز یادگیری بیشتر را به مرور زمان به انسان می‌بخشد. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که باغبانی می‌کنند خطر ناشی از زوال مغز آنها نسبت به دیگر اعضای جامعه کاهش می‌یابد.

ارسال پاسخ