10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی

10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی
10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی
رعایت توصیه‏ دارویی در سفر از اهمیت بسزایی برخوردار است و بی‌توجهی به آن ممکن است بویژه برای برخی از بیماران با مخاطره‌هایی همراه باشد.
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، بر همین اساس است که توجه به این توصیه‌ها در ایام عید که اغلب شاهد مسافرت‌های خانوادگی و جمعی هستیم، از سوی بیماران اهمیت دوچندانی می‌یابد.

نکات مهم دارویی در مسافرت

– داروی خود را به مدت طولانی در اتومبیل نگذارید و از نگهداری آن در پشت شیشه، داخل داشبورد وصندوق عقب ماشین خودداری کنید.

– رانندگان وسایل نقلیه لازم است قبل از مصرف دارو از خواب‌آور نبودن آن اطمینان حاصل کنند.

– چنانچه داروی شما به طور مرتب باید مصرف شود مانند داروهای ضد تشنج، افسردگی، دیابت، چربی خون، قلبی و برخی داروهای مسکن و آنتی بیوتیک‌ها، مقدار کافی دارو برای تمام مدت سفر همراه داشته باشید.

بنر گل من و تو

– در خصوص بیماران دیابتی، همراه داشتن انسولین یا داروی مصرفی برای تمام مدت سفر، دستگاه کنترل قند خون، وسایل مورد نیاز تزریق و مواد قندی سریع‌الجذب مثل قند حبه‌ای، نبات، بیسکوئیت یا آب‌میوه الزامی است.

– بیماران مبتلا به فشار خون بالا، بهتر است دستگاه اندازه‌گیری فشار خون و داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشند.

10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی
10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اسم ژنریک نام اصلی دارو است و اسم تجاری نامی است که کارخانه تولید کننده برای دارو انتخاب می‌کند. بهتر است علاوه بر اسم تجاری، نام ژنریک داروی خود را هم بدانید. به عنوان مثال داروی دیکلوفناک با نام‌های تجاری آلفن ایکس، پین آف، مدافناک و ولتارن در بازار دارویی موجود می‌باشد.

– چنانچه ضمن حرکت اتومبیل، قطار، کشتی و یا هواپیما دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید، به خاطر داشته باشید با مصرف ۱ یا ۲ قرص ۵۰ میلی گرمی دیمن هیدرینات، نیم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار یک قرص هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار در طی سفر، می‌توان عوارض ناشی از حرکت، تهوع و سرگیجه را برطرف کرد.

– هنگام بروز اسهال در مسافرت از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید. در اغلب موارد ابتلا به اسهال و استفراغ، مصرف آنتی بیوتیک ضرورتی ندارد. برای پیشگیری از خطر کاهش آب بدن، مصرف مایعات زیاد ضروری است و در اسهال شدید می‌توان از محلول ORS استفاده کرد.

– بهتر است در زمان بیماری از مصرف غذاهای چرب و سرخ شده، غذای آماده و کنسروی اجتناب شود. در کودک شیرخوار مبتلا به اسهال، مادر باید بیش از مواقع عادی به کودک خود شیر دهد.

– هیچ گاه داروهای بزرگسالان را به اطفال ندهید. توجه داشته باشید هیچ قانون کلی جهت نصف کردن دوز بزرگسالان برای مصرف کودکان وجود ندارد.

10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی
10 توصیه دارویی برای مسافرت های طولانی

– آب، بهترین آشامیدنی برای مصرف داروهاست.

– فقط از طریق داروخانه‌ها، داروی موردنیاز خود را تهیه کنیدو به هیچ عنوان نباید آن را از افراد، اماکن و یا مراکز غیر رسمی خریداری کنید.

– بهتر است دارو پیش خودتان باشد نه داخل چمدان.

– حتی الامکان دارو را در بسته بندی اصلی خود حمل نمائید.

– با توجه به وجود برخی از ممنوعیت‏های دارویی در بعضی از کشورها توصیه می شود قبل از انجام سفر، از قوانین دارویی این کشورها اطلاع حاصل شود تا مشکل یامجازاتی در این زمینه بوجود نیاید و یا چنانچه فرد مجبور به استفاده از دارویی خاص است، نسخه معتبر پزشک را در فرودگاه به همراه داشته باشد تا در صورت نیاز آن را به ماموران نشان دهد.