14 تا از بهترین گلهای خوشبو مناسب باغچه و بالکن + عکس

گلهای خوشبو مناسب حیاط و بالکن اپارتمانی
گلهای خوشبو مناسب حیاط و بالکن اپارتمانی

آشنایی با گل های خوشبو برای باغچه : هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از داشتن باغچه‌ای زیبا با گلهای خوشبو و معطر نیست. باغچه‌ای که عطر گلهایش سر مستتان کنند و باعث ایجاد آرامش در شما شود. پس اگر از دوستداران گل و گلخانه و باغچه هستید، مطالب زیر برای داشتن باغچه‌ای با گلهای خوشبو برایتان مفید خواهد بود. قصد داریم فهرستی از خوش عطر و بوترین گلها را برایتان بیاوریم. با وجود کوچک بودن فضاهای امروزی که امکان داشتن باغهای بزرگ و زیبا از لحاظ بصری را به شما نی‌دهد، یکی از عناصری که از آن می‌توانید بهره بگیرید همین خوشبو بودن باغچه و گلهاست.

برخی گلها از برگ، ساقه و یا گلهای خود عطری دل‌انگیز ساطع‌می‌کنند و فضا را عطرآگین می‌کنند. اسانس موجود در گلها بصورت روغنی شکل بوده و باعث می‌شود، از تبخیر بیش از حد آب جلوگیری شود.

لیست گلهای خوشبو و معطر مناسب باغچه و بالکن:

کاملترین لیست گیاهان و گلهایی که میتوندی در باغچه و یا بالکن خونه هودتون پرورش بدید رو لیست کردم پس بریم و مطالعه کنیم.

بنر گل من و تو
1. بهترین و زیباترین گزینه گل رز

رز یکی از گلهای خوش‌عطر و بو و بسیار شناخته شده در سطح جهان است که می‌توانید در باغچه کاشته و از عطر آن حظ کنید. رز تنوع بالایی داشته و رنگهای زیادی دارد.  در هر حال داشتن باغچه‌ای بدون گل رز چنگی به دل نمی‌زند. اگر دوست دارید که در خانه و باغچه گل رز بکارید آموزش نگهداری و پرورش گل رز را حتما مطالعه کنید.

گل من و تو و گل رز
نگهداری گل رز
2. اسطوخودوس یا لاوندر خوشبو و درمانی:

بی‌شک اسطوخودوس نیز یکی از گلهای خوشبو آپارتمانی است که می‌توانید آن را بکار بگیرید. علاوه بر زیبایی فراوان و رنگ بسیار جذابی که دارد، عطری دل‌انگیز نیز از آن به مشام می‌رسد. این گل گیاهی معروف برای هدیه دادن به تازه عروس و دامادهاست و در ساخت گیفتهای عروس بسیار بکار می‌رود.

این گیاه خاصیت درمانی خوبی نیز دارد.

کاشت گیاه اسطوخودوس در گلدان
کاشت گیاه اسطوخودوس در گلدان
3. گل نرگس با عطری دل‌انگیز:

گل نرگس را همه به عطر فریبا و دل‌انگیزش می‌شناسند. از جمله گلهای بسیار معطر که حتی یک شاخه از آن فضای خانه را خوشبو خواهد نمود. زیبایی منحصر بفردی دارد و باغچه‌تان را سر زنده نشان می‌دهد. ضمناً این گل سنبل دوستی و امید است. افسانه‌های زیادی راجع به گل نرگس بر سر زبانهاست.

پرورش گل نرگس
پرورش گل نرگس
4. همان پیچ امین‌الدوله:

پیچ امین‌الدوله نیز برای باغچه مناسب بوده و زیبایی فوق‌العاده‌ای به آن می‌دهد. ضمناً گلهایش بوی خوشی نیز دارد و به سرعت رشد می‌کند. این گیاه پیچنده و رونده بوده و از آنجا که رشدش زیاد است، برای باغچه‌های بزرگ مناسب‌تر است. از این گیاه می‌توانید برای پوشاندن آلاچیق‌ها و داربست‌ها استفاده‌ کنید.

پیچ امین الدوله
پیچ امین الدوله
5. گل معطر گاردنیا:

گل گاردنیا، خوشبو، پرطرفدار و زیباست و البته به مراقبت نیاز دارد. گلهایی به رنگ سفید دارد و در مناطق گرمسیری رشد می‌کند. بویی که از این گیاه به مشام می‌رسد ماندنی و خاطره‌انگیز است، عطری لطیف که همین باعث شده محبوب علاقمندان به گلکاری شود.

گلهای خوشبو برای حیاط و بالکن - گاردنیا
گلهای خوشبو برای حیاط و بالکن – گاردنیا
6. گل پامچال، گل بهاری خوشبو:

گل پامچال از اولین گلهایی است که در بهار سر درمی‌آورد و گل می‌دهد. رنگهایی جذاب دارد و عطر و بویی خوش از آن به مشام می‌رسد. تصورکنید فصل بهار باشد و عطر پامچال را در خانه و باغچه خود داشته باشید. نگهداری از این گیاه بسیار ساده است.

نیازها و نگهداری گل پامچال
نیازها و نگهداری گل پامچال
7. گل های خوشبو و زیبا : گل فلوکس:

این گیاه گلهایی به رنگ بنفش، کرم، آبی، صورتی، سفید، قرمز و ابلق داشته و گلهایش بصورت دسته‌ای هستند. از عطر این گل نمی‌توان گذشت. ضمناً در برابر سرما بخوبی مقاوم است.

گل های خوشبو مناسب حیاط - فلوکس
گل های خوشبو مناسب حیاط – فلوکس
8. گل خوشبوی لیلیوم اورینتال:

لیلیوم گلی است که بخاطر ظاهر زیبایش حسابی محبوب است. گلی با ظاهری بسیار لاکچری و بویی خوش. کافیست یک شاخه لیلیوم در باغچه بکارید تا عطرش باغچه و خانه را بردارد.

لیلیوم اورینتال گل خوشبو و مناسب بالکن و حیاط
لیلیوم اورینتال گل خوشبو و مناسب بالکن و حیاط
9. کاکتوس خوشبو؛ دم موشی:

اگر ظاهر این گل را ببینید حتماً عاشقش می‌شوید. دم موشی از گیاهان و گلهای زینتی است. گلهایی بسیار ریز و خوشه مانند به رنگ صورتی، سفید و بنفش دارد. عطر این گیاه مانند بوی عسل است، به همین دلیل پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند. با کاشتن یک بوته از این گل پروانه‌ها نیز سر از باغچه‌تان در می‌آورند و مکانی رویایی خواهید داشت.

کاکتوس دم موشی
کاکتوس دم موشی
10. گل آلیسوم:

از دیگر گلهای خوشبو آپارتمانی میشه به آلیسوم اشاره کرد، گل آلیسوم گونه‌های زیادی دارد و گلهایش به رنگ صورتی، بنفش  و سفید می‌باشد. این گل برای سبدهایی که آویزان می‌کنید بسیار چشمگیر بوده و عطری شبیه به عسل دارد. به همین دلیل زنبورها را نیز جذب می‌کند.

این گیاه منشب بوده و روی زمین پخش می‌شود و برای پوشش زمین مناسب است.

گل آلیسوم
گل آلیسوم
11. خوشبو و جالب؛ گل صد تومانی:

از تیره پیاز داران بوده و تا سالها می‌تواند پیازش را در زیر خاک حفظ کند و هر سال گل دهد. جالب نیست؟ این گیاه زیبا و خوش عطر و بو طرفداران زیادی دارد و بخاطر عطرش به باغ‌ها و باغچه‌ها راه پیدا کرده است. برگهایی پرپشت دارد و بی شباهت به رز نیست.

گل صد تومانی - گل خوشبو مناسب بالکن و حیاط
گل صد تومانی – گل خوشبو مناسب بالکن و حیاط
12. گل پلومریا یا همان یاسمن خوشبو:

گل پلومریا گلی گرمسیری بوده که به شکل درختچه می‌روید و روزها بوی خوشی از خود ساطع می‌کند و جزو بهترین گل های خوشبو آپارتمانی میباشد که میتونید در بالکن نگهداری کنید. البته این بدان معنا نیست که در طول شب بویی ندارد، خیر! بوی این گل شبها دیوانه‌کننده است.

گل یاسمن
گل یاسمن
13. میخک زیبا و خوشبو:

میخک همانطور که می‌دانید گونه‌ای زیادی دارد و یکی از گلهایی است که تنوع رنگی فراوانی دارد. از گل میخک به دلیل عطر خوشی که دارد در دسته‌های گل به وفور می‌بینید. همجنین به عنوان گیاهی زینتی در باغچه کاشته می‌شود.

میخک قرمز - بهترین گلها برای هدیه دادن
میخک قرمز – بهترین گلها برای هدیه دادن
14. گل شب بو:

اگر می‌خواهید شبها در حیاط خانه‌تان بنشینید و از عطر دل انگیزی لذت ببرید، حتما این گیاه را در باغچه بکارید. عطرش تا هفت خانه آن طرف تر خواهد رفت. این گیاه در بهار گل داده و مقاومت خوبی در زمستان دارد.

گل شب بو - گلهای خوشبو برای باکن
گل شب بو – گلهای خوشبو برای باکن

در این مطلب در خصوص گلهای خوشبو مناسب حیاط و بالکن صحبت کردیم اگر شما هم گیاه یا گلی میشناسید که میتونه در لیست گل های خوشبو قرار بگیره حتما در بخش دیدگاه مطرح کنید تا به لیست اضافه بشه .