8 سبزی مناسب برای رشد در خانه

کاشت سبزی در خانه

سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیزم در گل من و تو این روزها خیلی در مورد کاشت سبزی در منزل شنیدید، خانمها و آقایان با سلیقه همیشه دوست داشتن که سبزیجات مصرفی خودشونو در منزل پرورش بدن ما امروز قصد داریم تا 8 نوع سبزی و میوه که میتوانید به راحتی در منزل پرورش بدید رو براتون معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

خب برای پرورش سبزیجات در منزل قدم اول برای همه شما این هست که یک گلدان با خاک مخصوص گلخانه ای با زهکشی مناسب در کنار یک پنجره با مقدار زیادی آفتاب (حداقل 4-6 برای سبزی ها و 8-10 ساعت برای میوه ها) تهیه نماید تا بتوانید از این پس سبزیجات خودتونو در منزل تولید کنید.


1- پیازچه

آموزش کاشت پیازچه - گل من و تو

پیازچه را رشد بدهید و سپس آنها را به غذا های خود اضافه کنید و تجربه یک حس خوشمزه را تجربه کنید.پیازچه برای کسانی که در زمینه باغبانی مبتدی هستن گزینه بسیار مناسبی هست چرا که مراقبت از آنها آسان هست و نیاز به نور زیاد نسبت به سایر سبزی ها ندارد.
گلدان را در خنک ترین نقطه ی خانه تان مثل زیرزمین تا چند روز قرار دهید، و نهایتا کنار نور گیرترین پنجره درون خانه قرار دهید. آموزش کاشت را از اینجا مشاهده کنید

2-تربچه

آموزش کاشت تربچه - گل من و تو

دومین گزینه مناسب برای کسانی که مبتدی هستند تربچه هست این گیاه علاوه بر آنکه نیاز چندانی به نور ندارد رشد بیار سریعی دارد و فقط و فقط شما باید گلدانی برای این گیاه انتخاب کنید که بتواند به خوبی ریشه اش رشد کند. با کاشت تربچه می توان در کمتر از یک ماه به این سبزی خوشمزه دست یافت.

بنر گل من و تو
خیلی از سبزیجات را میتوان در گلدان کاشت. کاشت تربچه در ظروف گلدان، این امکان را می دهد تا بتوان آفات و بیماری ها و رطوبت را کنترل کرد و در نتیجه شرایط آسان تری نسبت به کاشت در زمین فراهم می شود.
با کاشت تربچه در گلدان علاوه بر اینکه شما به یک سبزی تازه و تمیز رسیده اید ، یک کار سرگرم کننده برای خانم های خانه دار و حتی بچه ها است بتوانند چگونگی پروزش گیاهان در منزل را تجربه کنند.

3- سبزیهای گیاهای(علفی)

کاشت ریحان و رزماری در گلدان

سبزیهای علفی که شامل ریحان، رزماری، آویشن، پونه و جعفری میتواند انتخاب خوبی برای کاشت در منزل باشد فقط به یاد داشته باید که آنها در ماه های زمستان به یک پنجره نزدیک نباشند(هوای سرد ممکن است موجب خستگی شود).

دانه های ریحان را در گلدانی کنار پنجره رو به جنوب بکارید این گیاه دوستدار نور خورشید و گرمای فراوان هست.آموزش کاشت را از اینجا مشاهده کنید.

با برشی از رزماری شروع کنید، و تا زمانی که ریشه در آورد درون آب بدون خاک نگه دارید. بهترین رشد را کنار پنجره ی رو به جنوب خواهد داشت. آموزش پرورش رزماری اینجا ببینید.

شما می توانید در داخل خانه آویشن را با برش نوک نرم ریشه آن و یا با حفر گیاه در گلدان درون باغچه بکارید. آویشن دوستدار آفتاب کامل است اما پشت پنجره رو به شرق یا غرب به خوبی رشد خواهد کرد.

4- سیب زمینی

کاشت سیب زمینی در گلدان

این گیاه خوشمزه که در هر غذایی کاربرد دارد را میتوان در کیسه، گلدان و حیاط به راحتی کاشت و از آن استفاده نمود.لازم به ذکر است که پس از جوانه زدن و رشد گیاه سیب زمینی نیاز به نور کافی جهت رشد دارد. نحوه کاشت به اسن صورت است که سیب زمینی‌های جوانه زده را زمانی که خاک شروع به گرم شدن کرده است بکارید – معمولاً از اواسط اسفند یا اوایل فروردین. برای شروع شیاری به عمق 7.5 تا 13 سانتی متر ایجاد کنید، البته عمق دقیق آن بسته به گونه‌ای که می‌کارید، متفاوت هست. قبل از کشت سیب زمینی‌ها یک لایه نازک کود به شیار اضافه کنید.

در روش کاشت در گلدان حداقل به یک گلدان 10 لیتری برای نتیجه کار مناسب نیاز دارید.

5- اسفناج

کاشت اسفناج در خانه

سبزی اسفناج به دلیل ارزش غذایی بالا و خواص دارویی فوق العاده‌ای که دارد، برای درمان بسیاری از بیماری های استفاده میشود.کاشت اسفناج در گلدان بسیار راحت بوده و به راحتی به وسیله بذر قابل تکثیر است. خاک باغچه مخلوط با کود دامی(که می توان از خاک های مخصوص گل نیز استفاده نمود و همچینن می توانید از ورمی کمپوست نیز برای کود دهی استفاده نمایید)، نور کافی خورشید، دمای خنک تا معتدل و آبیاری متوسط از شرایط محیطی مورد نیاز برای کاشت این گیاه در گلدان است.

این نکته را به یاد داشته باشید که زهکشی گلدان برای این گیاه باید مناسب باشد چون این گیاه برعکس کاهو رطوبت زیاد را دوست ندارد.

6- کاشت گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی در گلدان - گل من و تو

گوجه فرنگی نیاز به خاک همیشه مرطوب دارد؛ اما نه خیس! گوجه فرنگی به 8-10 ساهت نور جهت رشد نیاز دارد که بهترین و پر نور ترین مکان منزل را برای این گیاه انتخاب کنید. برای پرورش نشاء خاک باغچه یا گلدان را شیار دهید و بذر را بریزید و به اندازه دو برابر حجم بذر روی آن ها خاک بپاشید. هر روز به بذرها آب دهید. با آبپاش آبیاری کنید تا بذرها جابجا نشوند. برای مطالعه کامل آموزش کاشت گوجه فرنگی در گلدان به لین لینک مراجعه نمایید.

7- کاشت توت فرنگی

آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان

شما میتوانید این گیاه خوشمزه را در خانه و در گلدان ها (گلدانهای آویز نمای بسیار زیبایی دارد) پرورش داده و از طعم شیرین این گیاه لذت ببرید.پرورش و نگهداری توت فرنگی بسیار شبیه به گوجه فرنگی هست و به نور زیاد احتیاج داره. با پرورش توت فرنگی در خانه میتوانید در طول سال از میوه خوشمزه آن استفاده کنید.

8-پونه کوهی (اورگانو )

بهترین شرط این است که از نوک گیاه پونه واقع در باغچه برشی بردارید و داخل گلدان بکارید. گلدان را پشت پنجره رو به جنوب قرار دهید.

چونه کوهی - گل من و تو