معرفی گل و گیاه

معرفی و نگهداری نخل مرداب

گل مرداب - گل من و تو
1.23Kبازدید

گل مرداب

سلام به دوستان خوبم و همراهان عزیز گل من و تو خب امروز با آموزش گل مرداب در خدمت شما هستیم بی مقدمه بریم سراغ اصل مطلب

اسم علمی نخل مرداب Cyperus alternifolius ، از خانواده cyperaceae می باشد. این جنس ۵۵۰ گونه مختلف دارد که تمام آنها علاقمند به رطوبت زیاد هستند.

گیاهی است زیبا و ارزان،نگهداری ان ساده با قابلیت تکثیر فراوان،همه برگها از سطح خاک میرویند و منظره زیبایی چتری به گیاه میدهند.

ارتفاع آن به یک متر می رسد. برگهای نخل مرداب ، خشن، سبز تیره و خطی شکل  هستند.

نخل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان (به همین دلیل نخل مرداب نام گرفته است)، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی، احتیاج دارد.

غبارپاشی در تابستان باید روزانه انجام شود،ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است.

ساقه آن معمولا سخت و در انتها دارای براکته های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار می گیرند.

گل آذین کوچکی در قسمت تحتانی براکته ها از اواسط تا اواخر تابستان ظاهرمی شود که در مراحل اولیه زرد رنگ و تولید دانه های گرده سفید رنگ می کند و در آخر ، به رنگ قهوهای در می آید.

کود مورد نیاز نخل مرداب را میتوان به میزان دو گرم در لیتر و هر هفته یکبار از اردیبهست تا شهریور ماه ، مصرف کرد.

گل مرداب - گل من و تو

مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می کند.

خاک باید کمی سنگین باشد(رس ان زیادتر از خاک برگ باشد) تا رطوبت را در خود حفظ کند.

نخل مرداب را میتوان به راحتی، از اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تکثیر کرد. بعد از آبیاری گلدان، گیاه را خارج کرده و با یک چاقوی تیز، انبوه ریشه ها را به حداقل ۴ یا ۵ ساقه تقسیم کنید. اگر با دست عمل تقسیم را انجام بدهید، صدمه کمتری به ریشه ها وارد می آید. هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۹تا ۱۱ سانتی متر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کامل آبیاری کنید.

روش دیگر تکثیر

راس گل را همراه برگه های زیر گل با قیچی جدا کنید و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید به طوری که ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد برگها داخل آب قرار بگیرند. بعد از ریشه دهی، آن را به گلدان منتقل نمائید

تکثیر گل مرداب

عوارض و درمان:

حشرات ریز سفید رنگی روی برگها مشاهده شوند : با یک حشره کش با غلظت توصیه شده سمپاشی کنید.

برگها خشن هستند و به دور خود میپیچند:نور کافی نیست،گلدان را به محل روشن تری برده  ،مواظب نور مستقیم افتاب باشید تا برگها دچار سوختگی نشوند.

کلیه برگها در زمستان خشک شده اند:علت آن پائین بودن درجه حرارت است، برگها را از انتها قطع کنید و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید، برگهای جدید در بهار رشد میکنند.

برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: نیاز به کوددهی دارند با توجه به مطالب بالا تغذیه را شروع کنید.

برگها چروکیده میشوند:گیاه را از تابش  نور مستقیم افتاب خارج کنید.

برگها قهوه ای یا زرد میشوند:دفعات ابیاری را زیاد کنید، گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت اب قرار دهید، غبارپاشی نیز یکی از راه های درمان است.

گل مرداب - گل من و تو

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

1 دیدگاه

ارسال پاسخ