هرآنچه برای نگهداری دراسنا کامپکت باید بدانید

معرفی و نگهداری دراسنا کامپکت
معرفی و نگهداری دراسنا کامپکت

معرفی و نگهداری دراسنا کامپکت : از گیاهان آپارتمانی که نگهداری خیلی آسونی داره یمشه نام برد، و اگر دنبال گیاهی هستید که به راحتی بتونید در خانه و یا محل کار نگهداری کنید و در کنار نگهداری راحت زیبایی فوق العاده ای داشته باشه و فضای کمتری در ابتدا اشعال کنه من بهتون دراسنا کامپکت رو توصیه میکنم در انتخابش شک نکنید. ما در این مطلب به بررسی نحوه نگهداری و مراقبت از این گیاه و همچنین نحوه تکثیر دراسنا کامپکت خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

معرفی دراسنا کامپکت

نام علمی این گیاه DRACAENA COMPACTA و از خانواده مارچوبه به حساب میاد که در انگلیسی بهش COMPACT DRAGON TREE میگن بله درست متوجه شدید از خانواده بامبو به حساب میاد که همین خود دلیل بر راحت بودن در نگهداری هست. این گیاه از یک طرف به خانواده دراسنا ها تعلق داره مانند دراسنا پرچمی ، دراسنا بلالی که گیاهانی تنه دار که میشه گفت که بچه بقیه دراسنا ها به حساب میاد.

گل دراسنا کامپکت
گل دراسنا کامپکت

نیازها و شرایط نگهداری دراسنا کامپکت

بطور خلاصه باید بگم که این گیاه به آبیاری متوسط ، نور متوسط و کم ، ذمای 25 درجه و خاک با زهکشی بالا نیاز داره که در ادامه تمامی موارد را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آبیاری دراسنا کامپکت

از مهمترین عوامل در نگهداری این گیاه آبیاری منظم و به اندازه هست که گیاه را دچار مشکل نکنه، همانوطر که گفتیم این گیاه مقاوم هست و خودشو در هر شرایطی میتونه حفظ کنه ولی آبیاری زیاد باعث مرگ گیاه خواهد شد. پس حتما اجازه بین که بین دو آبیاری خاک گلدان تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خشک بشه البته این عمق بستگی به اندازه گلدان شما هم داره.

دومین نکته در آبیاری دراسنا این هست که حتما از آبی برای آبیاری استفاده کنید که به مدت 24 الی 48 ساعت در محیط مونده باشه و یا آب را بجوشانید و به مدت 24 ساعت اجازه بدین که سرد بشه و تمامی املاح چون کلر از اون خارج شده باشه چون فلوراید، کربنات و بی کربنات باعث شوری خاک خواهد شد و برای این گیاه بسایر مضر است.

[accordion]اگر گیاه رو زیاد آبیاری کنید و یا بهش تشنگی زیاد بدید برگهای اون شروع به زرد شدن میکنند پس در آبیاری این گیاه بسیار بسیار دقت کنید.[/accordion]

نور مناسب

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این گیاه مقاوم بودن به کم نوری هست همین ویژگی این گیاه رو جزو گیاهان مقاوم به کم نوری قرار میده و به شدت از نور زیاد و شدید بدش میاد، یعی کنید از نور فیلتر شده پشت پنجره با فاصله 4 الی 5 متری استفاده کنید. همین ویژگی هست که این گیاه رو برای اداه و محل کار مناسب کرده.

نور زیاد و شدید و همچنین مستقیم میتونه باعث سوختگی نوک برگ های گیاه شما بشه پس حتما در این مورد هم دقت کنید که گیاه دچار مشکل نشه.

سیاه شدن برگ دراسنا کامپکت
سیاه شدن برگ دراسنا کامپکت
رطوبت مورد نیاز

دراسنا کامپکت و کل خانواده دراسنا ها به رطوبت 40 درصدی نیاز دارند یعنی همون روطبت اتاق براشون کافی هست ولی این دلیل نمیشه که از رطوبت بدشون بیاد، در فصل های گرم سال مانند بهار و تابستان حتما با ساتفاده از حالت جزیره ای و یا غبارپاشی میتونید رطوبت مورد نیاز گیاه رو فراهم کنید. البته توجه داشته باشید که عمل غبارپاشی را در زمانی که نور خورشید به گیاه میتابه انجام ندید که باعث ایجاد لک در برگ ها میشه.

از خزه هم میتویند برای تامین روطبت این گیاه استفاده کنید از دیگر دلایل سوختگی نوک برگ این گیاه کمبود رطوبت می باشد.

دمای مناسب نگهداری

گل دراسنا کامپکت همان دمای اتاق یعنی 25 درجه سانتی گراد را دوست دارد ولی اگر دمای محیط نگهداری بالا هست حتما برای تامین رطوبت فکری بکنید تا گیاه شما دچار مشکل نشه ، هوای گرم و خشک یک سم بزرگ برای نگهداری این گیاه به حساب میاد پس در این مورد هم دقت کنید.

خاک مناسب

از خاک های سبک با زهکشی بالا برای این گیاه استفاده کنید و به هیچ وجه درصد خاک باغچه در اون بالا نباشه چون با انباشته شدن آب در ته گلدان باعث زرد شدن برگهای این گیاه خواهد شد، حتما در ترکیب خاک دراسنا از شن و ماسه استفاده کنید.

به هیچ وجه از خاک برگ در ترکیبات این گیاه استفاده نکنید خب چرا؟ چون با گذشت زمان برگهای داخل خاک پوسیده میشند و همین باعث تولید گرما و حرارت  در داخل خاک خواهد شد و دمای دور بوته میره بالا و همش برگهای زرد میشه و شما تعجب میکنید که چرا این برگها زرد میشه ! پس اصلا از خاک برگ استفاده نکنید اگه هم خودش داشت عوضش کنید.بهترین خاک اگر میترسید که خودتون خاک درست کنید خاک بنفشه آفریقایی با کاکتوس هستش هرچقدر خاک پیتماس کمتری داشته باشه بهتر خواهد بود چون زرد شدن برگ رو کمتر میکنه

کوددهی و تغذیه

همانطور در گفتیم این گل دراسنا کامپکت به شوری خاک حساس هست و باعث سوختگی برگهای اون میشه، پس به هیچ وجه از کود کریستالون براش استفاده نکنید. بهترین کود براش کودهای مایع و اسید هیومیک هست، ماهی یک بار کودگرین و یا اسید هیومیک استفاده کنید.

تکثیر دراسنا کامپکت

تکثیر دراسنا کامپکت به صورت قلمه انجام میشه به این شکل که وقتی گیاهتون رشد خوبی داشت و بلند شد همانند سایر دراسنا ها میتویند ساقه اونو قطعه قطعه کنید (قلمه ساقه رو به طول 20-10سانتی متر برش بزنید و اجازه بدید تا شریه اون خشک بشه) و روی خاک قرار بدید تا ریشه بزنه و پس از مدتی به یک گیاه کامل تبدیل بشه فقط حتما روی گلدانی که ساقه ها رو قرار دادید مشما بکشید تا محل کاشت شما مرطوب بمونه تا گیاه به راحتی ریشه بزنه.

تکثیر دراسنا کامپکت
تکثیر دراسنا کامپکت- نحوه خواباندن و چیپس کردن دراسنا

اگر اتفاقی گیاه شما دچار شکستگی شده نگران نباشید چون از محل شکستگی دراسنا مجددا شروع به رشد خواهد کرد و قسمتی که شکسته را هم میتونید در خاک بکارید تا ریشه بزنه و شما با شکستن دراسنا دوتا گیاه خواهید داشت.

تعویض گلدان

خانواده دراسنا ها دوست دارند که ابتدا ریشه بزرگ کنند و سپس شروع به رشد کنند پس در انتخاب گلدان دقت کنید که گلدانی بزرگ براشون نخرید و تا زمانی که ریشه گیاه از زیر گلدان خارج نشده اقدام به تعویض گلدان نکنید و زمانی که باید تعویض گلدان را انجام دهید فقط با یک سایز بزرگتر این کار را انجام دهید.

مشکلات و بیماری های دراسنا کامپکت

یکی از آفت های معمول همه دراسنا ها شپشک آردآلو هست که میتونه به این گیاه حمله کنه برای جلوگیری از حمله این موجد میتویند از اسید هیومیک استفاده کنید یا از قرص آسپرین روی بوته ها اسپری کنید تا موجب تزریق اسید سالسیلیک بشهف این کار خودش یک نوع مبارزه گیاه در برابر بیماری های میباشد. ولی اگر گیاه شما دچار شپشک شده ابتدا با الکل و پنبه شپشک ها رو از روی گیاه پاک کنید و سپس با استفاده از سم های کونفیدور یا کلروپیرفوس استفاده کنید.

وجود کرمهای سفید مرده و زردی برگ

زردی برگها بیشتر از آبیاری زیاد و یا تجمع آب در زید گلدان می باشد که باید زهکشی را بررسی کنید و آبیاری را کم کنید ولی برای از بین بردن کرم 2 سی سی سم دیازینون در یک لیتر آب حل شود به صورت آبیاری به خاک داده شود .7 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار کنید.

گل دراسنا کامپکت
گل دراسنا کامپکت
سیاه شدن نوک برگ

زمانی که دیدید نوک برگها داره سیاه میشه ، باید سریعا اون بخش سیاهی رو با قیچی بزنید فقط یک میلی متر از سیاهی بمونه و باعث پیشرفت اون نشه ! بعد اسید هیومیک یا آب لیمو بریزید توی آبش تا املاح رو بشوره ببره و سیاهی نوک ازین بیشتر نشه ! برگهای زرد و خشک رو از ته بکنید تا ظاهر زیبایی همیشه داشته باشه.

قطع کردن گلها

حتما اگر گیاه شما شروع به گلدهی کرد گلهای اونو بچینید چون اجازه رشد به گیاه نمیده و گیاه شما رو ضعیف میکنه

رشد علفی

اگر دیدید که ساقه رشد علفی داره و فاصله ی برگ ها از هم زیاد میشه یعنی نور کم است و شما باید گیاه را به محلی با نور زیاد منتقل کنید و یا از نور مصنوعی برای رشد استفاده کنید.

مطالب مرتبط :

گل های آپارتمانی سایه دوست

سفید شدن سطح خاک برای گل مفید است یا مضر؟

معرفی گل کلومنه آ (کولومنئا گلوریوزا)