انتظارات غیر واقعی از زنان

انتظارات غیر واقعی از زنان

زنان عصر امروز، تصمیم گرفتن “هویت اجتماعی” داشته باشن، برای اهداف کاری و مالی شون تلاش کنن و بدون نگاه تبعیض آمیز جنسیتی، ابعاد مختلفی از شخصیت شون رو به چالش بکشن و از این مسیرِ رشد و بلوغ و استقلال لذت ببرن. در این مطلب قصد داریم دلایلی که برخی از زنان شاغل رو دچار عذاب وجدان میکنه و همچنین دلیل افسردگی در زنان (البته برخی از زنان شاغل) رو مورد بررسی قرار بدیم. با گل من و تو همراه باشید در مطلب انتظارات غیر واقعی از زنان.

عذاب وجدان در زنان شاغل

اما در پسِ ذهن اکثر زنهای شاغل، احساس عذاب وجدان شدیدی ناشی از تصور اینکه “من در امور مربوط به خانه داری و زنانگی و مادرانگی ام به اندازه کافی خوب و کامل نیستم”وجود داره. از اینکه خونه شون همیشه مرتب نیست و همیشه برق نمی زنه، همیشه غذای گرم و خوشمزه فراهم نیست، همیشه به لحاظ جنسی فعال و مشتاق نیستن، ممکنه اندامشون رو فرم نباشه، همیشه تن و بدن شون شیو کرده و براق نیست و همیشه مامانی باحوصله نیستن و انرژی برای خلاق بودن ندارن.اینها تمام انتظارهای غیر واقع بینانه ایه که زن دنیای امروز، در کنار مطالبات شغلی و اجتماعیش از خودش داره، ولی این انتظارات اشتباه، در ابتدا، از تربیتِ والدِ سخت گیر و کمال طلب نشات می گیره و بعد از اون هم توسط همسرانی (آقایونی) که به کلیشه های جنسیتی باور دارن تایید و تصدیق میشه.

آقایونی که یا از خانم می خوان کار نکنه تا به امور منزل رسیدگی کنه یا اگه کار می کنه خودش باید بتونه همه وظایفش رو مدیریت کنه و گزینه تقسیم مساویِ تمام امور خانه داری و بچه داری در ذهن و باورشون ندارن.

دلیل افسردگی در زنان

حالا وقتی این انتظارها محقق نمیشه این زن بدون اینکه بدونه این احساس ناکافی بودن در باقی زنان هم وجود داره، بی کفایتی عمیقی در درونش احساس می کنه و تصور میکنه تنها اونه که اینقدر ناتوان در انجام وظایفشه و شروع می کنه به خودسرزنشی و حمله به خودش و تبدیل میشه به یه آدم مضطرب و افسرده مملو از احساس گناه و بی کفایتی.

فراموش نکنیم که هیچ آدمی از “توان نامحدود” برخوردار نیست چه مرد و چه زن. فراموش نکنیم که “زنِ همه چیز تموم” باوری منسوخ و قدیمیه. این باور، محدودیتِ انسان رو، به عنوان یک واقعیت نفی می کنه و ناکامل بودن انسان رو *تا آخرین روزِ عمرش* به عنوان یک حقیقت، نقض می کنه. یادمون نره که زندگی سخته، با این انتظار اَبر زن بودن سختترش نکنیم …


متن: مهشید ابارشی