روانشاسی

باید ها و نباید های روان درمانی

باید ها و نباید های روان درمانی

 

رواندرمانی یکی از تخصصی ترین و پیچیده ترین مشاغلی هستش که می تونید تصورش رو بکنید. سالها طول میکشه فردی که در این حیطه، تحصیلات آکادمیک رو گذرونده، بتونه با طی کردن دوره های کارورزی و آموزشِ تحتِ نظارت(سوپرویژن)، قادر باشه پا به این عرصه بذاره ولی بیماران باید در دوران روان درمانی یک سری نکات و حدود رو بدانند و از راوانشناس خود اتاظار داشته باشند که این موارد را رعایت کند.

ویژگی های یک روانشناس خوب

یک روانشناس علیرغم پشت سر گذراندن مقاطع دانشگاهی، بایستی از سلامت اخلاقی و پختگی شخصیتی بسیار بالایی برخوردار باشه. وجدان کاری، مسئولیت پذیری و تعهد به کارش، خصایصی هستن که یه روان درمانگر باید ازش برخوردار باشه. چراکه مراجع کنندگان به روانشناس، متاسفانه بخاطر شکنندگی و اختلالات شخصیت و آسیب پذیری در اثر استرس های تحمیل شده در زندگیش، به راحتی می تونن از سوی روانشناس ها از نظر مالی، جنسی و احساسی-عاطفی مورد سواستفاده قرار بگیرن. متاسفانه چون بسیاری از رفتارهای غیرحرفه ای در این صنف، در محکمه قضایی، قابلیت اثبات رو نداره،از شما به عنوان مراجعه کننده، انتظار میره که در انتخاب یا تداوم همکاری با روانشناس تون، ساده انگارانه تصمیم نگیرید.

نکاتی که بیماران در روان درمانی دقت کنند

بنابراین از شما خواهشمندیم به نکاتی که عرض می کنیم نهایت توجه رو داشته باشید:

اول) هرگز از طریق چت با هیچ فردی وارد ارتباط درمانی نشید، هرگز چنین روشی در دنیای رواندرمانی روش حرفه ای محسوب نمیشه.

دوم) در هیچ روش رواندرمانی لمس بدن(جز دست دادن در موقع سلام و احوالپرسی که اون هم بایستی در بستر فرهنگی متناسب با خودش رخ بده) به هر شکل و فرمی قابل قبول نیست حتی بین دو جنس موافق.

سوم) هیچ روانشناسی بیرون از جلسه درمان حق نداره که با مراجع در ارتباط قرار بگیره، جز در صورت لزوم پیگیری وضعیت مراجع در شرایط بغرنج یا با هدف درمان از سوی متخصص رفتار درمانگر.

چهارم) هرگز یک روانشناس حرفه ای، بیرون از مطب حق “قرار گذاشتن” و ملاقات با مراجع کننده اش رو نداره.

پنج) ازدواج و برقرای دوستی با مراجع کننده، رفتار منع شده است.

شش) حفظ اطلاعات بصورت محرمانه مهمترین فاکتور محسوب میشه، مگر وقتی از سیستم قضایی برای شهادت در دادگاه احضار بشه یا احساس کنه خطر خودکشی یا دگرکشی وجود داشته باشه می تونه بخشی از اطلاعات رو فاش کنه.

هفت) لطفا تا وقتی از صلاحیت شخصیتی و حرفه ای متخصصی مطمئن نشدید راز زندگیتون رو بر ملا نکنید.

هشت) درمانگر حق فیلمبرداری از جلسه رو نداره مگر اینکه از شما بصورت مکتوب اجازه رسمی گرفته باشه و دلایل فیلمبرداری رو برای شما ذکر کرده باشه.

نه) روانشناس حق تجویز دارو برای مراجعینش رو نداره و قطعا بایستی توسط روانپزشک در صورت نیاز،دارویی تجویز بشه.

متن:
دکتر بهزاد چاوشی
مهشید ابارشی

 

۳ دیدگاه

  1. تاسف برای اطلاعات ناقص دوستان مراجع با روانکاو بعد از دو سال از پایان مداخله میتونه ازدواج کنه .منبع APA

ارسال پاسخ