کاربردی ترین نکات نگهداری برگ بو در خانه (Laurus nobilis) + روش های تکثیر

نگهداری برگ بو در خانه
نگهداری برگ بو در خانه

معرفی و نگهداری برگ بو: این روزها نگهداری از گیاهان آپارتمانی فقط بخاطر زیبایی و گلهای اونها نیست بلکه بعضی از این گیاهان جزو گیاهان دارویی و چاشنی آشپزی هم هستن که میتونه علاوه بر زیبایی که برای خانه ما به همراه داره به عنوان دارو هم مورد استفاده میشه، برگ بو یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در خانه بخاطر خواص فوق العاده اش هست. برگ بو خواصی زیبای داره که میتونید برای لاغری، پوست و… از اون استفاده کنید، برخی هم اون رو نماد ثروت میدونند که در ادامه این مورد رو هم براتون توضیح میدم. این گیاه رو شما میتونید به عنوان درخت و درختچه پرورش بدید که بومی مناطق مدیترانه ای می باشد.

پس اگر میخواهید این گیاه زیبا و پر خاصیت رو در خانه یا محل کار نگهداری کنید بهتره توضیحات داده شده در ادامه رو مطالعه کنید تا گیاهی شاداب با برگهای با کیفیت داشته باشید و از خواص بی نظیر اون استفاده کنید.

بیاید با گیا برگ بو بیشتر آشنا بشیم

نام علمی گیاه Laurus nobilis بوده که بومی مناطق مدیترانه ای می باشد و از خانواده بزرگ Lauraceae به حساب میاد و دارای برگ های بیضی شکل بزرگ نوک تیز به رنگ سبز براق و چرمی شکل می باشد. این گیاه رشد متوسطی داره و به صورت درخت و درختچه میشه ازش نگهداری کرد، گیاه برگ بو دارای ریشه های کوتاه می باشد، شاخه و برگ این گیاه کاملا متراکم است. این گیاه در گلدان به اندازه 1 الی 2 متر میتونه ارتفاع بگیره این در حالی هست که در مناطق بومی خود میتونه رشدی حدودی 10 الی 20 متر داشته باشه و اگر میخواهید رشد گیاه شما خوب باشه باید شرایط ایده آل مشابه مناطق بومی اون رو براش فراهم کنید.
گلهیا این گیاه رو شما میتونید در بهار به رنگ زرد مشاهده کنید که این گلها با نزدیک شدن به فصل پاییز تبدیل به میوه های بنفش رنگی به شکل توت میشوند.

بنر گل من و تو

درسته از برگهای این گیاه برای آشپزی استفاده میشه ولی برای حیوانات خانگی سمی است و باید نحوه استفاده از برگها رو کاملا بلد باشید. راستی نام دیگر برگ بو درخت خلیج هست.

نام های رایجبرگ بو ، Bay laurel, laurel, laurel tree, bay tree
نام علمیLaurus nobilis
PH مناسب خاکخاک اسیدی تا قلیایی (4.5-8.3)
زمان گلدهی اواسط بهار تا اوایل تابستان
سمیتبرای حیوانات خانگی مثل سگ و گربه
جدول مشخصات برگ بو
نگهداری برگ بو در گلدان
نگهداری برگ بو در گلدان

افسانه گیاه برگ بو

افسانه ای در خصوص این گیاه وجود داره که شنیدن اون خالی از لطف نیست، در یونان باستان آمده که یک حوری زیبا به نام دافنه عاشق آپولو میشه ولی در مقابل آپولو هیچ حسی نسبت به دافنه نداشته و اون رو چس میزده، بعد از مدتها دافنه پیش مادر زمین (گایا) میره و از اون درخواست میکنه که راهی براش باز بشه که اون به جای اصلی خودش برگرده و دیگه آپولو رو نبینه، گایا این درخواست رو برآورده میکنه وقتی دافنه میره گیاهی که آپولو برای او آورده بود تنها میمونه و بعد از مدتی آپولو متوجه ماجرا میشه و از برگهای برگ بو برای خودش تاج درست میکنه و همین میشه که تاج گل برگ بو ارزش و اهمیت بالایی پیدا میکنه، رومی ها اون رو نماد جاودانگی ، ثروت و پیروزی میدونند.

شرایط درست نگهداری از برگ بو

برگ بو رو میتونید به عنوان درخت و درختچه باغی پرورش بدید، اگر اون رو در گلدان نگهداری میکنید حتما خاکی با زهکشی بالا و غنی براش انتخاب کنید، رطوبت رو دوست داره و حتما باید میزان آبیاری بیشتر از سایر گیاهان باشه، این گیاه میتونه نور زیاد و حتی مستقیم رو به خوبی تحمل بکنه ، با گرم شد محل نگهداری میزان روطبت نیز باید افزایش پیدا کند که در ادامه تک تک مواردی که در نگهداری گیاه برگ بو باید بدونید رو با شما در میون میذارم.

گیاه برگ بو چقدر نور نیاز دارد؟

شاید بتونم بگم یکی از اصلی ترین شرایط مورد نیاز برای نگهداری از برگ بو داشتن نور زیاد و حتی مسقیم خورشید هست، این گیاه نیاز به نور زیاد و دارد تا بتونه رشد خوبی داشته باشه، اگر این گیاه رو میخواهید در خانه نگهداری کنید باید جایی از خونه رو براش انتخاب کنید که بیشترین نور رو داشته باشه و نزدیک پنجره هم باشه، به صورت کلی این گیاه در طول روز حداقل 7 الی 9 ساعت نور خوب میخواهد، اگر از ابتدای بهار جایی هست که نور فیلتر شده بهش خورده همین روند رو براش ادامه بدید و به هیچ وجه به یکباره اون رو به محلی با نور مستقیم منتقل نکنید چون دچار سوختگی برگ خواهد شد.
اگر از گیاه برگ بو در بیرون از خانه میخواهید نگهداری کنید حتما مکانی رو براش انتخاب کنید که جداقل در تایم گرما و نور شدید تابستان در محلی سایه و یا نیمه سایه باشه در غیر این صورت احتمال کند شدن رشد گیاه و یا سوختگی برگها وجود دارد (البته خیلی از مواقع گیاه به این مکان عادت میکنه)

از چه خاکی برای نگهداری برگ بو استفاده کنیم؟

این گیاه به خاک حساس نیست و میتونه در تمامی خاک های غنی رشد داشته باشه، اگر گیاه رو در حیاط و باغچه میکارید بهتره به ترکیب خاک کمی کود پوسیده اضافه کنید تا میزان سبکی و ماندگاری رطوبت خاک بالا بره ولی زمانی که قصد کاشت گیاه و نگهداری اون رو در گلدان دارید حتما از خاکی استفاده کنید که زهکشی خوبی داشته باشه، کم بودن زهکشی خاک یا گلدان بعد از مدتی باعث چروک شدن ریشه و از بین رفتن گیاه خواهد شد. میتونید از خاک های آماده مخصوص گیاهان آپارتمانی هم برای پرورش این گیاه در گلدان استفاده کنید. ترکیب خاک باغچه + پرلیت (ماسه) + کوکوپیت و پیت ماس میتونه ترکیب خوبی برای این گیاه باشه، در ضمن به یاد داشته باشید که این گیاه میتونه در خاک قلیایی تا اسیدی به راحتی رشد داشته باشه

نگهداری برگ بو
نگهداری برگ بو

چقدر و چطور برگ بو رو آبیاری کنیم؟

آبیاری گیاهی که در گلدان کاشته شده و گیاهی که در باغچه قرار داد کمی متفاوت می باشد، اگر گیاه شما در گلدان کاشته شده حتما قبل از آبیاری خاک رو تا عمق 1 الی 2 سانتی متری چک کنید، اگر خشک شده بود میتونید گیاه رو آبیاری کنید، حتما بعد از آبیاری چک کنید که آب اضافی از زیر گلدان خرج بشه، موندن آب در انتهای گلدان باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه خواهد شد. (همانطور که در بالا گفتیم این گیاه ریشه های کوتاهی داره و نیاز به آبیایر بیشتری نستب به سایر گیاهان داره ولی آبیاری زیاد هم باعث مرگ اون خواهد شد.)
اگر گیاه شما خارج از خانه و بیرون گلدان کاشته شده سعی کنید هر روز عصر اون رو آبیاری کنید ، تشنه موندن گیاه باعث بیحال شدن برگها و به مرور مرگ گیاه خواهد شد.

دما و رطوبت مورد نیاز برای نگهداری برگ بو چقدره؟

این گیاه میتونه دمای معمول اتاق یعنی 18 الی 25 درجه سانتی گراد رو به خوبی تحمل بکنه و در این دما رشد خوبی خواهد داشت، ولی به یاد داشته باشد که با افزایش دما حتما میزان آبیاری و رطوبت محیط هم باید افزایش پیدا کنید درغیر این صورت شاهد بیحال شدن گیاه خواهید بود، در کنار این مورد این گیاه به سرما حساس هست و اگر در مناطق سردسیر کشور زندگی میکنید در فصوصل سرد سال حتما گیاه رو به داخل خانه منتقل کنید و اگر پنجره دوچداره نداریدبه هیچ وجه اون رو چسبیده به پنجره نذارید. حداقل رطوبت محیط هم برای برگ بو 40 الی 50 درصد می باشد.

گیاه برگ بو نیاز به تغذیه دارد؟

زمانی که شما این گیاه رو در خارج از گلدان نگهداری میکنید و با کود حیوانی پوسیده تغذیه کرده باشید نیاز چندانی به کوددهی ندارد ولی زمانی که گیاه رو در گلدان و خاک سبک میکارید حتما باید هر سه هفته یکبار اون رو با کودهای پتاس بالا مانند کود 121236 یا کود سه بیست تغذیه کنید، استفاده از هیومیک اسدی هم میتونه در رشد گیاه تاثیر خوبی داشته باشه. اگر میخواید خرید کود و سهم گیاهان آپارتمانی رو با کودهای تضین شده انجام بدید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

آیا برگ بو نیاز به هرس دارد؟

این گیاه بخاطر داشتن رشد متوسط چندان نیاز به هرس ندارد ولی برای شکل دهی به گیاه و اینکه اگر در گلدان کاشته شده باشه برای راحت کردن جابجایی میتونید هر فصل اون رو کمی هرس کنید تا رشد و اندازه گیاه متناسب باشد.

آیا برگ بو نیاز به تعویض گلدان دارد؟

این گیاه رشد متوسطی دارد و نیاز نیست هر سال اقدام به تعویض گلدان کنید، هر دو الی 3 سال یکبار اون هم حتما قبل از تعویض گلدان ریشه را چک کنید که گلدان را کامل پر کرده باشد و سپس اقدام به تعویض گلدان کنید.

انواع برگ بو
انواع برگ بو

انواع گونه های برگ بو

اگر قصد دارید از برگ های گیاه برگ بو برای پخت و پز و آشپزی استفاده کنید انتخاب گونه درست بسیار مهم هست، گونه های Laurus nobilis میتونه برای خوراک گزینه مناسبی باشه. در ادامه برخی از گونه های ریاج رو براتون قرار میدم:

 • Laurus nobilis f. angustifolia : این گونه دارای برگهای باریک است که بافت برگهای اون بسیار جذاب است.
 • ‘Laurus nobilis ‘Aurea : این گونه دارای برگ های شفاف به رنگ زرد روشن با عطر فوق العاده می باشد.
 • ‘Laurus nobilis ‘Undulata : تنها تفاوت این گونه در موج دار بودن لبه برگها است که شکل جذابی به درختچه شما میدهد.
 • ‘Laurus nobilis ‘Saratoga : این گونه دارای برگهای گردتر از گونه های دیگه است و اندازه اون هم کوچکتر از گونه های دیگر خواهد بود.

نحوه تکثیر برگ بو در خانه

شما میتونید این گیاه رو به روش های مختلفی مانند قلمه زدن و کاشت بذر تکثیر کنید. که در ادامه هر دو روش رو توضیح میدیم

قلمه زدن برگ بود

یکی از روش های آسان برای تکثیر برگ بو استفاده از قلمه است که در ادامه مراحل کار رو براتون توضیح میدم.

 • بهترین فصل برای قلمه زدن بهار و تاسبتان است، زمانی که میخواهید گیاه رو هرس کنید، ساقه های شاداب رو انتخاب کنید و با استفاده از چاقوی تیز و استریل اونها رو به اندازه 10 الی 15 سانتی متر برش بزنید
 • سپس یک گلدان زو از ماسه یا پرلیت پر کنید و سپس قلمه ها در هورمون ریشه زایی زده و در داخل بستر کشت قرار بدید
 • گلدان رو آبیاری کنید و سپس با استفاده از نایلون شفاف کاور کنید
 • حال ظرف رو در مکانی با نور متوسط و دمای معمول اتاق قرار بدید تا ریشه بزنه
 • ریشه زدن قلمه برگ بو حدود 1 الی 2 ماه زمان نیاز دارد.
 • بعد از ریشه دادن میتونید گیاه رو به گلدانی با خاک معرفی شده در بالا منتقل کنید

کاشت بذر گیاه برگ بو

از دیگر روش های کاشت و تکثیر برگ بو کاشت بذر اون هست، این کار در خانه کمی سخت هست ولی غیر ممکن نیست ولی پیشنهاد من برای کسانی که در خانه اقدام به تکثیر برگ بو میکنند روش قلمه زدن است. مراحل کاشت بذر برگ بو به شکل زیر هست

 • بهتره قبل از کاشت بذرهای این گیاه رو به مدت 24 ساعت در آب قرار بدید تا خوب خیس بخورند.
 • حال یک گلدان یا سینی نشاء رو انتخاب کرده و با استفاده از خاک سبک پر کنید و سپس بذر ها رو با فاصله 3 الی 4 سانتی متری از هم در گلدان بکارید.
 • حال گلدان یا سنتی نشا رو آبیاری کنید
 • سینی یا گلدان را کاور کرده و در محلی با نور متوسط و دمای حدود 21 درجه سانتی گراد قرار بدید
 • زمانی که بذرها به جوانه تبدیل شدند کاور را برداشت و به محض خشک شدن خاک اون رو آبیاری میکنیم
 • بعد از گذشت حدود 3 الی 5 ماه میتونید جوانه ها رو به گلدان جدید منتقل کنید.
خواص برگ بو و نگهداری اون
خواص برگ بو و نگهداری اون

آفت و بیماری های رایج گیاه برگ بو

این گیاه به ندرت دچار آفت بیماری میشود و میتونید به راحتی از اون در خانه و محل کار نگهداری کنید ولی برخی از آفات هستن که میتونند به این گیاه حمله کنند. فلس گاهی اوقات می تواند برای این گیاه مشکل ساز شود در کنار فلس اگر گیاه خارج از خانه باشد پروانه ها هم بعضی وقتها تخم های خود را بین دو برگ گذاشته و آنها را با یک کرک پنبه ای به هم می بافند. اگر حس کردید که دو برگ از گیاه شما به هم چسبیده است اونها رو از هم جدا کنید و تخم و لاروها رو هارج کنید و با حشره کش گیاه رو اسپری کنید.

همچنین برگ بو دچار بیماری های قارچی هم یمشه که باید هرچه سریعتر اونها رو درمان کنید. اگر دیدید نوک برگها قهوه ای یا سیاه میشه، کپک پودری هم باعث از بین رفتن گیاه شما خواهد شد که با روغن چریش میشه درمان کرد، یکی دیگر از بیمای های قارچی پوسیدگی و بوی بد در قسمت ساقه و ریشه است که حتما باید با قارچ کش گیاه رو آبیاری و اسپری کرد.

علت ریزش برگ گیاه برگ بو چیست؟

اگر گیاه رو تازه خریداری کردید و یا اون رو از مکانی به مکان جدید منتقل کردید کاملا عادی هست ولی اگر گیاه شما هنگام ریزش برگ دچار لکه روی برگها هم یمشه نشون میده گیاهتون دچار بیماری قارچی شده و باید با قارچ کش درمان بشه، برگهای ریخته شده رو حتما دور بریزید.

پوسته پوسته شدن و ترک روی ساقه

این مشکل نشون میده میزان دما و نور دریافتی گیاه بالا است و در کنار اون آبیاری و رطوبت کم می باشد پس حتما شرایط خوب رو برای گیاه فراهم کنید.

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاه برگ بو چست؟

این مشکل میتونه از آبیاری زیاد، رطوبت زیاد و یا کمبود مواد مغذی در گیاه باشه که احتمالا بالا بودن رطوبت و یا درست آبیاری نشدن در گیاه بیشتر هست، اگر برگ گیاه شما زرد و قهوه ای میشه یعنی آب کافی برای رشد دریافت نمیکنه

خواص برگ بو برای ثروت

شما از گیاه برگ بو در طب سنتی زیاد شنیدید، از این گیاه برای تقویت دستگاه گوارش، جوانسازی پوست، کاهش استرس و… مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به صورت خلاصه برخی از اونها رو اشاره میکنیم:

 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش : از این گیاه به عنوان یک گیاه ادارار آور استفاده میشود، و همین مورد باعث کاهش سمسوم بدن خواهد شد.
 • درمان مشکلات تنفسی : پماد این گیاه را روی قفسه سینه میمالند و باهش کاهش درد و مشکلات تنفسی می شود.
 • خواص ضدالتهابی : اصلی ترین فایده برگ بو خاصیت ضدالتهابی است، این گیاه دارای ماده ای به نام پارتنولید می باشد که باعس کاهش التهاب می شود.
 • پیشگیری از سرطان : عناصری چون فیتوکمیکال‌ها، فلاوانول، لینانول و پارتنولید، تأثیر چشمگیری در حفاظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد دارد. و کمک به پیشگری از سرطان دارد.

در این مطلب سعی شد شرایط درست نگهداری برگ بو به همراه تکثیر و برخی از خواص اون برای شما شرح داده بشه و اینکه بتونید به راحتی این گیاه پر خاصیت رو در خانه نگهداری کنید، اگر شما هم تجربه ای در نگهداری و استفاده از این گیاه دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.