کاکتوس ها

تمام نکات نحوه صحیح و زمان مناسب آبیاری کاکتوس

نحوه صحیح و زمان مناسب آبیاری کاکتوس
نحوه صحیح و زمان مناسب آبیاری کاکتوس
232بازدید

نحوه صحیح آبیاری کاکتوس ها : یکی از عمده مشکلاتی که اکثر کسانی که به نگهداری گل و گیاه آپارتمانی اقدام میکنند زمان و نحوه آبیاری گیاهان می باشد که این مشکل در کاکتوس ها و ساکولنت ها به علت حساسیت بالای این گیاهان به آبیاری زیاد دوچندان میشود. آبیاری زیاد باعث زرد شدگی و ریزش برگ ها و همچنین پوسیدگی ساقه و ریشه در گیاه خواهد شد.

پس تشخیص زمان درست و مناسب آبیاری و همچنین نحوه آبیاری از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود و ما در این مطلب به تمامی نکاتی که شما باید برای این مشکلا توجه کنید خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید تا کاکتوسی سرحال و شاداب داشته باشید.

شرایط تعیین کننده آبیاری

برای آبیاری یک گیاه مخصوصا کاکتوس های شرایط محیطی و نگهداری در مشخص کردن زمان آبیاری بسیار تاثیر گذار خواهد بود که این عوامل عبارت هستند از :

  • نوع کاکتوس شما
  • نوع گلدان (پلاستیکی، سفالی، آهنی و…)
  • سایز گلدان
  • خاکی که برای گلدان استفاده کرده اید
  • بزرگی یا کوچکی و همچنین تعداد کاکتوس ها در یک گلدان
  • فصل که در آن قرار دارید
  • محیط و موقعیت مکانی نگهداری کاکتوس
  • میزان نور که به گیاه می تابد
  • رطوبت محیط نگهداری
  • نوع تهویه و میزان آن

همانطور که مشاهده کردید عوامل بسیار زیادی در تعین زمان آبیاری برای کاکتوس دخیل می باشد و نمیتوان زمان دقیق برای آن مشخص کرد و هر کسی بنا به شرایط نگهداری خود باید یک زمان مناسب برای گیاه خود تعیین کنید ولی یک قاعده کلی وجود دارد که سعی کنید آبیاری را زیاد نکنید تا کاکتوسی سالم و شاداب داشته باشید. ولی میتوان گفت که تا زمانی که خاک گلدان تا عمق 3 الی 5 سانتی به تناسب گلدان خود خشک شنده است نباید گیاه را آبیاری کنید.

شرایط آبیاری کاکتوس
شرایط آبیاری کاکتوس

بررسی شرایط آبیاری کاکتوس

همانوطر که در بالا گفتیم شرایطی در نحوه آبیاری کاکتوس دخیل هست که در ادامه هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار میدهیم

جنس کاکتوس

یکی از عمده اصول آبیاری کاکتوس ها نوع کاکتوس هست چون همانند سایر گیاهان آپارتمانی این گیاهان نیز دارای توع مختلف هستند که هرکدام دارای نیاز آبی متفاوتی می باشد مثلا کاکتوس هایی پرسیکا و اپونتیا آب را دوست دارند و میتوانید آنها را روزانه آبیاری کنید ولی سایر کاکتوس ها با این آبیاری دچار مرگ خواهند شد. پس به تناسب نوع کاکتوسی که دارید حتما میزان آبیاری آن را مطالعه کنید.

سایز و نوع گلدان

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در آبیاری نوع گلدانی که گیاه را در آن کاشته اید میباشد مثلا در گلدان های سفالی روند خشک شدن خاک گلدان متعادل می باشد ولی در گلدان های سفالی بدون لعاب خاک سریعتر خشک خواهد شد و گلدان های لعاب دار دیر تر خشک خواهد شد. و اینکه هرچقدر گلدان شما بزرگتر باشد مقدار آبی که باید به آن بدهید بیشتر است و به همان نسبت هم میزان آبی که در خود ذخیره خواهد کرد هم بیشتر میشود پس حتما عمق خاک را برای تعیین رطوبت بررسی کنید.

خاک استفاده شده

در هر گیاهی این مورد هم جزو موارد اصلی میباشد چون هرچقدر میزان استفاده شده شن  و ماسه در خاک ترکیبات خاک بیشتر باشد خاک آب کمتری در خودش جذب خواهد کرد و در تایم زودتری نیاز به آبیاری خواهد داشن و هرچقدر در ترکیبات از خاک رس و باغچه استفاده شود دیرتر خشک شده و تایم آبیاری هم طولانی خواهد بود.

دما و رطوبت

این دو عامل رابطه کاملا معکوسی با هم دارند هرچقدر دما بیشتر باشد زمان آبیاری باید نزدیک تر باشد و برعکس هرچقدر رطوبت محیط بالا باشد زمان آبیاری باید طولانتی تر شود چون دمای بالا باعث خشک شدن سریع خاک گلدان خواهد شد. اگر شما هم در شمال کشور زندگی میکنید به علت بالا بودن رطوبت نیاز آبیاری کاهش پیدا خواهد کرد و برعکس در جنوب کشور نیاز آبیاری به تناسب محیط نگهداری افزایش پیدا میکند.

حتما مطالعه کنید
نحوه صحیح آبیاری درختچه بونسای
زمان مناسب آبیاری کاکتوس
زمان مناسب آبیاری کاکتوس
میزان و شدت تابش نور

از دیگر عوامل مهم در تعیین زمان آبیاری کاکتوس ها میزان نور دریافتی و خشک کردن خاک گلدان میباشد شاید تابش نور خورشید سطح رویی گلدان شما را خشک کند و شما به اشتباه اقدام به آبیاری کنید که باعث از بین رفتن گیاه شما شما چون فقط سطح روی خاک خشک شده بوده و خاک در عمق دارای رطوبت بوده است.

آبیاری در فصول مختلف

هر گیاهی دارای فصل رشد و فصل استراحت می باشد که نیاز آبی در این دو فصل کاملا متنفاوت میباشد، فصل رشد به فصلی گفته میشود که گیاه در حال رشد و نمو میباشد که در اکثر کاکتوس ها این فصل از بهار شروع شده و تا پایان تابستان ادامه پیدا میکند توجه داشته باشید که در این فصل شما باید آبیاری منظمی داشته باشید. در این فصل میزان آبیاری کاکتوس باید به گوه ای باشد که آب از زیر گلدان خارج شود و سپس بعد از خشک شدن خاک گلدان مجددا اقدام به آبیاری کنید.

سعی کنید در فصول گرم سال آبیاری را هنگام عصر و یا صبح انجام دهید تا گیاه شما فرصت کافی برای دریافت آب را داشته باشد و حتما سعی کنید از آبی استفاده کنید که به دمای محیط نزدیک باشد.

برعکس فصل رشد کاکتوس در فصل استراحت نیاز آبی کمتری دارند این فصل از پاییز تا اواخر زمستان میباشد البته در برخی از کاکتوس ها این فصول کاملا متفاوت میباشد.

نحوه آبیاری کاکتوس
نحوه آبیاری کاکتوس
نحوه آبیاری کاکتوس و میزان آن

میتوان به روش های مختلف این گیاه را آبیاری کرد که در ادامه برخی از آنها بیان خواهد شد.

شما میتوانید طبق معمول آبیاری کنید و یا از ته گلدان اقدام به آبیاری کنید که در این روش (این روش بیشتر برای گلدان های پلاستیکی مناسب است) شما برای این کار میتونید گلدان کاکتوس به مدت 10 دقیقه در ظرفی قرار دهید تا خاک کاملا مرطوب شود. البته میتویند کاکتوس را به روش ترکیبی هم آبیاری کنید به این صورت که یک هفته به صورت معمول و یک هفته به صورت زیر گلدانی آبیاری کنید.

خشکی دادن طولانی مدت هم همانند آبیاری یاد باعث پوسیدگی ریشه در گیاه شما خواهد شد این اتفاق در فصل های ریشد بیشتر خودشو نشان خواهد داد. توجه داشته باشید که ساکولنت ها به نسبت کاکتوس نیاز به آبیاری بیشتری دارند.

سیعی کنید در هر نوبت از آبیاری گیاه کاملا سیرآب شوذ به این شکل که به قدری آب بدهید که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و سپس آن آب خارج شده را در گلدانی دیگر و یا دور بریزید.

نتیجه گیری زمان آبیاری کاکتوس ها

ابتدا ملاک و معیار های بالا را برای گیاه خود بررسی کنید و تا زمانی که خاک گلدان تا عمق 3 سانتی متری خشک نشده اقدام به آیباری نکنید البته میتوانید از ابزار مختلف برای مشخص کردن زمان دقیق آبیاری استفاده کنید که از این ابزار میتوان به سیخ چوبی، سنسور رطوب سنج گلدان اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

نوع آب مورد استفاده

در اصل نوع آب که شما برای آبیاری استفاده میکنید هیچ تاثیری در رشد گیاه نخواهد داشت ولی سعی کنید از آب هم دما با محیط و بدون کلر استفاده کنید تا گیاه شما دچار مشکلات دیگر نشود برای این کار آب را به مدت 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا هم کلر آن خارج شود و هم هم دما با محیط شود.اگر در خانه آکواریوم دارید بهترین آب برای آبیاری آب اکواریوم میباشد چون به خودی خود دارای املاح خوب برای گیاه می باشد.

مطالب مرتبط با کاکتوس

انواع روش های تکثیر کاکتوس در خانه

چطور شرایط گلدهی کاکتوس را فراهم کنیم؟

چطور کود مناسب برای کاکتوس انتخاب کنیم؟

۴ دیدگاه

ارسال پاسخ