باغ در خانهنکات کاربردی گل و گیاه

تکثیر و قلمه زدن گل رز در خانه : بهترین فصل و نحوه انتخاب قلمه مناسب

نحوه قلمه زدن گل رز
نحوه قلمه زدن گل رز

گل رز یکی از آفریده های زیبا و بی نظیر است که طرفدار زیادی بین خانم ها و آقایان دارد. استفاده از قلمه ساقه یکی از راه‌های متداول تکثیر رزها است. قلمه زدن گل رز کاری به ظاهر ساده است اما دارای نکاتی است که باید بدانید تا بهترین نتیجه را از تکثیر رز بگیرید. آشنایی با زمان آبیاری و بستر مناسب برا قلمه، نحوه ی صحیح قلمه زنی و آشنایی روش های متفاوت تکثیر گل رز را در مطلب زیر بخوانید. تا خودتان گل رز های تان را تکثیر کنید و به آنهایی که دوست دارید هدیه بدهید.

بهترین زمان برای قلمه زدن گل رز

انتخاب قلمه مناسب
انتخاب قلمه مناسب

بهترین زمان قلمه گیری گل رز در فصل بهار می باشد باید قلمه زنی را موقعی انجام دهید که شاخه دیگر گل نداشته باشد. از شاخه های جوان و سبز برای این کار استفاده کنید دقت کنید که حداقل طول شاخه 10 سانتی متر باشد.

زمان دیگری که برای قلمه زدن مناسب می باشد پاییز می باشد زمانی که برگ ها می ریزند. در پاییر باید از شاخه های چوبی برای قلمه زدن استفاده کرد و طول این ساقه بین 15 تا 20 سانتی باشد باید باشد.

کته قابل توجه برای قلمه زدن گل رز این است که باید ساقه را به حداقل برگ کاهش داد زیرا برگ ها انرژی و آب را مصرف می کند و ریشه زایی را به تاخیر می اندازند. فقط دو تا چهار برگ را بر روی ساقه نگهدارید.

انتخاب بهترین شاخه و شناسایی محل قطع

نحوه برش زدن قلمه
نحوه برش زدن قلمه

به هنگام تهیه قلمه رز باید توجه داشته باشید که از گیاهان مادری سالم و قوی استفاده کنید و ابزار لازم برای این کار مانند قیچی و چاقو دارای تیغه‌های تیز و عاری از عوامل بیماری‌زا باشند.

قلمه رز از ساقه های یکساله که گل داده اند گرفته میشود. ضخامت آن به اندازه یک مداد حدود یک سانتیمتر و اگر کمی بیشتر باشد بهتر است. دقت کنید، از قسمت انتهایی ساقه و قسمتی که رشد کافی نکرده، نباید استفاده کرد.

ایجاد قلمه مناسب بستگی به مکان قطع شدن قلمه دارد بهترین مکان درست زیر گره هاست و اما گره به کجا میگویند؟ گره ها محل اتصال برگ ها به ساقه هستند

پس از انتخاب شاخه مورد نظر، آن قسمت از شاخه که دارای برگ های هفت برگچه ای هستند (قسمت زیرین شاخه) را حذف و قسمت وسط شاخه که دارای برگهای پنج برگچه ای هستند را جهت قلمه‌زنی انتخاب کنید.

توجه داشته باشید، برش بر روی ساقه را به صورت اوریب بزنید و یا اینکه حتما زخمی بر روی گیاه ایجاد کنید تا زمینه لازم برای ریشه زایی فراهم شود.

یک برگ پنج برگچه‌ای با جوانه سالم و متورم را به عنوان قسمت اصلی قلمه انتخاب و در صورت نیاز یک یا حداکثر سه برگچه آنرا به منظور کاهش عمل تعریق با قیچی ببرید.

خاک مناسب قلمه

خاکی برای قلمه زنی مناسب است که علاوه بر جذب خوب رطوبت از زهکشی و تهویه خوبی نیز برخوردار باشد. باید این منظور از چند نوع خاک میتوانید استفاده کنید. هریک از این مخلوط ها که مورد استفاده قرار بگیرند برای قلمه بستری مناسب را فراهم می کننند. بهتر است دو ساعت قبل از کاشتن قلمه در خاک، خاک را آبیاری کنید. در این زمان خاک فرصت دارد تا آب اضافی را از دست بدهد.

باید بیش از نیمی از قلمه را در خاک فرو برد ( به طور تقریبی دو سوم قلمه) خاک را اطراف قلمه بدهید تا قلمه سفت شود. کمی آب برای محکم شدن قلمه در جای خود لازم است.

حتما مطالعه کنید
آموزش کامل پرورش و کاشت قارچ در گلدان مرحله به مرحله

آبیاری قلمه

ریشه دهی قلمه گل رز
ریشه دهی قلمه گل رز

روز های اول ریشه زایی قلمه باید هر روز آبیاری شود و محیط مرطوب باشد اما در روز های بعد از ریشه زایی باید میزان آبیاری را کم کرد تا ریشه ها خودشان به دنبال آب بروند و رشد کنند.

بستر مناسب

انتقال قلمه گل رز به گلدان
انتقال قلمه گل رز به گلدان

قلمه های رز را در محیطی روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب نگهدارید. دمای 20 درجه سانتی گراد دمای مناسب برای قلمه می باشد.
قلمه ها باید در محیط مرطوب قرار بگیرند. پس برای این کار باید غبار پاشی روزانه را انجام دهید. راه دیگر برای این امر کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه است تا از خارج شدن رطوبت جلوگیری شود.

قلمه ها به ۷تا ۸ هفته زمان نیاز دارند تا ریشه زایی زا تکمیل کنند. بعد از آن میتوان گل را به بستر دیگری انتقال داد.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا :

بهترین زمان برای این نوع تکثیر گل رز در فصل بهار است. بوته ای را انتخاب کنید که در این فصل به خوبی گلدهی کرده باشد و نشانه های بلوغ را دارا باشد. شاخه ی سبز و جوان مناسب این نوع قلمه زدن گل رز است. شاخه ای را به قطر مداد انتخاب کنید و از نداشتن آفات آن مطمئن شوید.

ابتدا تمامی خار ها و برگ های این ناحیه از ساقه را جدا کنید تا ریشه زایی بهتر و سریع تر صورت گیرد.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا
قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا

برش ها در قسمتی حدودا یک سانتی متر پایین تر از گره ایجاد کنید و قسمتی از پوست ساقه را جدا کنید و مطابق تصویر بالا دور تا دور ساقه را خالی کنید. بهتر است ارتفاع برش را ۲ سانتی متر در نظر بگیرید. دقت کنید که فقط پوست بالایی ساقه گل رز را بردارید و به قسمت های چاقو نزنید.

ابتدا تمامی خار ها و برگ های این ناحیه از ساقه را جدا کنید تا ریشه زایی بهتر و سریع تر صورت گیرد.

برش ها در قسمتی حدودا یک سانتی متر پایین تر از گره ایجاد کنید و قسمتی از پوست ساقه را جدا کنید و مطابق تصویر بالا دور تا دور ساقه را خالی کنید. بهتر است ارتفاع برش را ۲ سانتی متر در نظر بگیرید. دقت کنید که فقط پوست بالایی ساقه گل رز را بردارید و به قسمت های چاقو نزنید.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا
قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا

دستمال کاغذی را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و دور تا دور ساقه ی پوست گرفته شده گل رز را با این هورمون بپوشانید. حال نایلونی را که از مقاومت آن مطمئن هستید به صورت لوله ای در آورده دور ساقه قرار دهید. انتهای لوله ی پلاستیکی را با ربان و یا نخی ببندید. دقت داشته باشید که این گره زیادی سفت نکنید زیرا باعث خفگی گیاه و متوقف شدن رشد ریشه می شود.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا
قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا

در مرحله ی آخر قلمه زدن گل رز, مخلوطی از کود، خاک برگ و خزه را کمی خیس کنید و داخل نایلون پلاستیکی بریزید و سر دیگر را نیز مانند قسمت پایین گره بزنید. حال گیاه را به مدت سه هفته برای ریشه زایی رها کنید.

معمولا در مدت سه هفته ریشه زایی تکمیل می شود ولی در برخی دیر تر این اتفاق میوفتد. حال میتوانید گیاه را جدا کرده و به گلدانی مناسب منتقل کنید.

۹ دیدگاه

 1. مطلب کاملی بود مررررسی
  راستی سایت گل من و تو یکی از بهترین سایت ها در زمینه گل و گیاه هست

 2. سلام وقتتون بخیر ببخشید من الان تو اردیبهشت قلمه گل رز و محمدی زدم اما همه میگن باید قبل از گلدهی قلمه میزدم و قطعا قلمه هام خشک میشن به نظر شما درست میگن ما جهرم زندگی میکنیم و هوا هنوز گرم نشده ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام . قلمه گیری هم در پاییز و هم در بهار انجام میشه فقط در بهار زمانی باید قلمه بگیرید که شاخه ها گل نداشته باشند. اما هیچ چیزی رو نمیشه با قطعیت گفت شما قلمه هارو به روش صحیح بکارید امیدوار که ریشه بده.

 3. سلام نماز روزه هاتون قبول درگاه حق، تو باغچه مون حدود ۱۵ روز پیش متوجه شدم کنار رز رونده که داخل گلدان بتنی تو فضای باز کاشتم یک گل رز معمولی هم رشد کرده سعی کردم رز معمولی رو از ریشه دربیارم ولی متاسفانه نهایتا مجبور شدم تا جایی که دستم می رسید خاک دور و بر ساقه رو پا کنم و یعد با قیچی قطعش کنم بعد این ساقه قطع شده رو تو فضای باز باغچه تو یک گلدون که پر از ماسه رودخانه بود قرار دادم روش هم خیلی کم مثلا در حد ضخامت یک سانتی متر حتی کمتر خاک معمولی باغچه ریختم، بعد هر روز بهش آب دادم البته آب و هوای بارونی از حدود ۱۵ روز پیش به این ور هم به کمکمون اومد نهایتا پریروز دیدم این ساقه از قسمت های مختلفش شروع به جوانه زدن کرده و داره برگ جدید تولید میشه یعنی به همین راحتی این رز گرفت؟ باورم نمیشه. قبلا مادرم میگفت خیلی امتحان کرده خصوصا روش نایلون کشیده ولی به درصد خیلی کمی موفقیت آمیز بوده. به هر حال هم از رز معمولی هم از رز رونده همچنین انگور به همین روش قلمه گرفتم منتظرم ببینم نتیجه میده یا نه؟! قبلا گیاه شمشماد رو به همین روش منتها اواخر پاییز امتحان کردم گرچه خیلی طول کشید(۳-۴) ماه تا علائم گرفتن قلمه یعنی ظاهر شدن برگهای جدید روی ساقه رویت بشه ولی همشون نتیجه داد و یک دونه هم خشک نشد خیلی ریشه تولید کرده بودند داخل ماسه، به زمین باغچه انتقال دادم خیلی هم رشد خوبی دارند.
  ممنون از توجهتون.

 4. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم در زمانی که پلاستیک شفاف بر روی قلمه هست نیازی به آب دادن نداره ؟ اگه داره لطف کنید بگید و اینکه چه مدت طول میکشه تا ریشه دار بشه و از کجا متوجه بشیم
  باتشکر

  1. وقتی نایلون میکشید باعث میشه که رطوبت خاک حفظ بشه و نیاز به آبیری کمتری داره، حتما روزانه یک الی ۲ ساعت نایلون رو بردارید تا قلمه دچار بیماری قارچی نشه، بستگی به شرایط نگهداری داره بین ۱ الی ۲ ماه طول میکشه

 5. سپاسگزارم از راهنمایی پس زمانی که نایلون رو برمیدارم میتونم مقدار کمی آب بدم یعنی در هفته ۲الی ۳ روز آبیاری کافی هست؟

ارسال پاسخ