گل و گیاهگیاهان دارویی

خواص برگ سنا

برگ سنا
166بازدید

سنا گیاهی است گلدار که معمولا به صورت چای مورد استفاده قرار می گیرد. از برگ، پوسته و غلاف بیرونی گیاه سنا برای درست کردن چای به‌عنوان مُسهل و ملَیِن استفاده می کنند. برگ سنا یکی از معروف‌ترین ملین‌های طبیعی می باشد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری مانند آفریقا و هند است. برخی از انواع وحشی آن هم در شرق آمریکا می‌روید. گونه‌‌ای از گیاه سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس می‌روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده آن وارداتی است. این گیاه دارای خواص و فواید درمانی از جمله درمان یبوست، درمان التهاب و مشکلات پوستی است  که در این مطلب با برخی از خواص برگ سنا آشنا می شویم.

 

خواص برگ سنا:

درمان یبوست

یکی از خواص برگ سنا رفع مشکل یبوست است. سازمان غذاوداروی آمریکا (FDA) هم چای سنا را به‌عنوان ماده‌ای درمانی و بدون نیاز به نسخه معرفی کرده است؛ در پژوهش‌های بالینی کنترل‌شده، اثرات مصرف سنا روی روده به این صورت بوده که این ماده باعث شُل شدن شکم می‌شود و در افزایش حجم مدفوع و تعداد دفعات دفع هم نقش دارد.

گیاه سنا در نقش ملین هم اثرات مفیدی دارد. در واقع، سنا می‌تواند به تحریک و افزایش انقباضات روده‌ها کمک کند و یبوست را ازبین ببرد. افزایش انقباضات روده به‌خاطر وجود مؤلفه‌های شیمیایی فعال سنا است که گلیکوزیدهای آنتراکوئینون (anthraquinone glycosides) نام دارند. به این مواد سنوسید (sennosides) گفته می‌شود. سنا تنها زمانی به‌عنوان ملین مؤثر واقع می‌شود که سنوسیدهای موجود در آن به رایناترونز (rheinanthrones) تبدیل بشوند. این تبدیل هم کار باکتری‌های مفید روده‌ بزرگ است.

 

درمان هموروئید (بواسیر)

هموروئید، تورم رگ‌ها در مقعد و قسمت تحتانی رکتوم (راست‌روده) است. بواسیر یا هموروئید می‌تواند نشانه‌ی یبوست و فشاری باشد که به این ناحیه در هنگام دفع وارد می‌شود. این مشکل بسیار ناخوشایند و دردآور است.

 یکی از خواص برگ سنا کاهش یبوست و فشار دفع است. به‌همین‌دلیل  برای درمان بواسیر مفید است. عملکرد سنا برای رفع یبوست به این شکل است که دیواره‌ی روده را تحریک و روده را نرم می‌کند.

 

درمان سندروم روده‌ تحریک‌پذیر

یکی از  نشانه‌های سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر، وقوع تغییرات در حرکات روده می باشد. این تغییرات سبب بروز اسهال یا یبوست می‌شود. اگر این سندروم به‌شکل یبوست ظهور پیدا کند، استفاده از خواص برگ سنا مفید واقع خواهد شد. اطبای سنتی، استفاده از چای سنا را هنگامی که لاکتولوز بی‌اثر می‌شود، به بیماران خود توصیه می‌کنند. البته پژوهش‌در این زمینه همچنان ادامه دارد و دانشمندان قطعا اثرگذاری سنا در درمان سندروم روده‌ تحریک پذیر را اعلام نکرده‌اند. پس اگر به این بیماری دچار هستید، باید قبل از مصرف چای یا سایر فراورده‌های سنا با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

برگ سنا

 

مدر بودن

برگ سنا ادرارآور است. این گیاه موجب دفع ادرار و خارج شدن چربی، نمک، آب اضافی و سم زدایی بدن می‌شود. این ماده گیاهی می‌تواند سبب کمبود آب بدن هم شود. پس دقت کنید هنگام مصرف این گیاه باید آب‌رسانی بدن هم توجه داشته باشید.

 

مراقبت از پوست و مو

چای سنا با دارابودن تانین، رِزین و اسانس قادر به درمان زخم‌، درمان سوختگی‌ و قارچ پوستی است. همچنین خواص ضدمیکروبی آن هم برای درمان آکنه و سایر ناراحتی‌های پوستی مفید است.

سنا برای پرپشت‌شدن و افزایش ضخامت و حجم موها نیز تاثیرگذار است. علاوه بر این می‌تواند باعث درخشان شدن موها هم شود.

 

ضد انگل

چای سنا حاوی موادی نظیر سنوسید است که به آن خاصیت ضدانگلی می‌دهد. در واقع سنا با ریشه‌کن کردن کرم‌ها و انگل‌ روده سبب می‌شود که جذب مواد مغذی در بدن بهتر صورت بگیرد.

 

درمان بیماری‌های التهابی و سرطان روده

از دیرباز ، سنا برای رفع مشکلات التهابی بدن نظیر سردرد، التهاب بافت‌ها و مفاصل و تب  مورد استفاده قرار می گرفته است. از طرفی برگ سنا حاوی آنتی اکسیدان است که به کاهش وقوع بیماری‌های مزمن بدن کمک می‌کند. بنابراین با خنثی کردن رادیکال های آزاد قبل از ایجاد استرس اکسیداتیو، بیماری‌های مزمن و سرطان، به‌ویژه سرطان روده‌ بزرگ، به سلامت بدن کمک می‌کند.

 

برگ سنا

 

عوارض جانبی سنا:

وابستگی

مصرف چای سنا در بلندمدت مانع از عملکرد صحیح روده‌ها می‌شود. علت این است که روده‌ها به سنوسیدهای موجود در سنا وابسته می‌شوند و چنین وابستگی و اعتیادی به‌سختی ازبین می‌رود. بنابراین با قطع مصرف چای سنا، امکان بروز یبوست و ناراحتی های معده به‌وجود می‌آید. مصرف چای سنا بیش از ۲ هفته توصیه نمی‌شود.

 

عوارض جانبی الکترولیت

مصرف پیوسته چای سنا منجر به برهم‌خوردن تعادل مواد شیمیایی بدن می‌شود. این اثرات به‌صورت کاهش سطح الکترولیت‌های بدن خود را نشان می‌دهند. مثلا در صورت کمبود پتاسیم بدن، حتی خطر مرگ هم وجود خواهد داشت.

 

کاهش انعقاد خون و خطر برای سلامت قلب

چای سنا بر انعقاد خون هم اثر می‌گذارد. بنابراین اگر شخصی داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کند، نوشیدن چای سنا در روند درمانش تداخل ایجاد خواهد کرد.

 

 اثرات نامناسب روی زنان باردار و شیرده

بانوانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، نباید از چای سنا استفاده کنند، زیرا روی روده‌ها اثرات مستقیم دارد.

 

مسمومیت کبدی

مصرف چای سنا در بلندمدت باعث مسمویت‌های کبد می‌شود.

از عوارض خفیف‌تر مصرف چای سنا نیز می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، نرسیدن آب کافی به بدن، انقباضات شکمی، ضعف ماهیچه ها و افزایش میزان ادرار اشاره کرد.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ