خواص تخم شترمرغ؛ 6 خاصیت جالب تخم شترمرغ برای بدن

خواص تخم شترمرغ:
خواص تخم شترمرغ:

تخم شترمرغ بزرگترین تخم پرنده است که حدود ۱.۴ کیلوگرم وزن دارد. این تخم بزرگ نسبت به سایر تخم ها ضخیم‌تر می باشد. تخم شترمرغ دارای رنگ کرم و براق است و لکه‌های کوچک سوزن سوزن روی سطح آن وجود دارد. این تخم دارای انواع ویتامین ها نظیر از ویتامین‌های B به ویژه ویتامین B9  و B12  و کولین، ویتامین A ، ویتامین D ، مقدار کمی ویتامین E و K و سرشار از مواد معدنی، به خصوص فسفر، پتاسیم و آهن است. همچنین دارای اسیدهای چرب امگا ۳، پروتئین بالا و حاوی تمام اسیدهای آمینه‌ی ضروری است. تخم شترمرغ فواید و خواصی برای بدن دارد که در این مطلب با چند مورد از خواص تخم شترمرغ آشنا می شویم.

 

خواص تخم شترمرغ برای بدن:

 مفید برای مغز:

تخم‌ شترمرغ با دارابودن پروتئین و چربی برای مغز مفید است. کلسترول و ویتامین B۱۲ موجود در تخم‌ شترمرغ برای تولید میلین محافظ اطراف آکسون سلول‌های عصبی کمک کننده و موثر هستند. مقادیر فراوان کولین موجود در تخم‌ شترمرغ از عملکرد مغز و عملکردهای شناختی با حفظ یکپارچگی ساختاری سلول‌ها حمایت می کند. مصرف تخم‌ شترمرغ همانند تخم‌ سایر پرندگان برای کاهش مه‌آلود شدن مغز و افزایش یادگیری و بهره‌وری مفید است.

 

سرشار از پروتئین:

سفیده‌ی تخم‌ شترمرغ دارای پروتئین و همه اسیدهای آمینه ضروری و مورد نیاز بدن است. اسید آمینه برای عضلات بدن و سلامت سیستم عصبی مفید و موثر است و به سنتز انتقال‌دهنده‌های مهم مغز که تنظیم خلق و خو، اشتها و خواب را بر عهده دارند، کمک می‌کند. همچنین مصرف تخم‌ شترمرغ به شکلگیری عضلات جدید و ترمیم بافت‌های عضلانی آسیب‌دیده و حفظ فعالیت بدنی کمک می کند.

بنر گل من و تو

 

خواص تخم شترمرغ برای بدن
خواص تخم شترمرغ برای بدن

 

کاهش وزن:

تخم‌ شترمرغ با دارابودن پروتئین و چربی، خیلی زود باعث ایجاد احساس سیری در افراد می شود و به کاهش وزن کمک می کند. به علاوه مواد مغذی مفیدی را به بدن می رساند. لازم به ذکر است که سفیده‌ی تخم شترمرغ سرشار از پروتئین بوده و تقریبا فاقد چربی است و به همین دلیل نسبت به کل تخم‌ شترمرغ گزینه خوبی برای کاهش وزن محسوب می شود.

 

کاهش وزن
خواص تخم شترمرغ: کاهش وزن

 

دربردارنده کوآنزیم Q۱۰ و امگا ۳ :

تخم‌ شترمرغ دارای کوآنزیم Q۱۰ و اسیدهای چرب امگا ۳ است که کوآنزیم Q۱۰ با دارابودن خواص آنتی‌اکسیدانی به مقابله با پیری زودرس می پردازد و به حفظ سلامت قلب و عروق کمک می کند. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در زرده‌ی تخم‌ شترمرغ بر ای مغز مفید است و به حفظ عملکرد سیستم عصبی و حمایت از سلامت قلب و عروق کمک می کند. همچنین برای تنظیم سطح کلسترول خوب و کلسترول کلی مفید است.

 

مفید برای خانم های باردار :

تخم‌ شترمرغ حاوی مقادیر فراوان ویتامین‌های B۹ و B۱۲ می باشد که برای رشد طبیعی مغز نوزادان در رحم مفید هستند. همچنین ویتامین B۹ به جلوگیری از نقص مغز، طناب نخاعی و ستون فقرات در نوزادان کمک می کند. چربی‌های موجود در آن نیز برای رشد مغز مفید هستند. اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد، چراکه مصرف بیش از اندازه آن منجر به افزایش وزن می شود.

 

مفید برای خانم های باردار
خواص تخم شترمرغ: مفید برای خانم های باردار

 

دارای آهن، پتاسیم، فسفر و منیزیم :

تخم‌ شترمرغ با دارابودن مقادیر قابل توجه آهن به افزایش قدرت و انرژی بدن کمک می کند. همچنین دارای مقادیر خوب پتاسیم است که برای مبتلایان به فشار خون بالا مفید است. فسفر موجود در تخم‌ شترمرغ هم برای استخوان‌ها فایده دارد و منیزیم موجود در آن هم برای سلامت روان، کاهش اضطراب و بی‌خوابی و جلوگیری از آریتمی مفید است.