خواص ترب سفید؛ 10 خاصیت حیرت آور ترب سفید برای سلامتی بدن

خواص ترب سفید برای سلامتی بدن:
خواص ترب سفید برای سلامتی بدن:

ترب سفید یا دایکون که نوعی ترب زمستانی محسوب می شود، بیشتر در جنوب شرقی و شرق آسیا می‌روید. ترب سفید برگ‌های بزرگی دارد که سریع رشد می ‌کنند و ریشه ی آن  بلند و سفید است.  این ترب دارای طبعی گرم و خشک می باشد و سرشار از  ویتامین ، اسید فولیک، و آنتوسیانین است. این ترب علاوه بر کاربرد خوراکی دارای فواید و خواصی برای سلامتی بدن نیز می باشد. در این مطلب با چند مورد از خواص ترب سفید آشنا می شویم.

 

خواص ترب سفید برای سلامتی بدن:

درمان بیماری های تنفسی:

آب ترب سفید با دارابودن خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و اکسپکتورانت به درمان بیماری های تنفسی کمک می کند. آب ترب سفید علاوه بر اینکه سبب پاکسازی خلط سینه و گلو می شود، برای کاهش علائم آسم و آلرژی و محافظت از سلامت دستگاه تنفسی مفید است.

 

بهبود هضم:

آب ترب سفید با دارابودن آنزیم های مشابه آنزیم های گوارشی مانند آمیلاز، پروتئاز و استراز برای بهبود هضم کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین و چربی ها مفید است. علاوه بر این مقادیر فراوان فیبر موجود در آن اثر به درمان یبوست و جذب بهتر مواد مغذی در روده کمک می کند.

بنر گل من و تو

 

خواص ترب سفید برای سلامتی بدن:
خواص ترب سفید برای سلامتی بدن

 

تقویت سیستم ایمنی:

ترب سفید با دارابودن ویتامین C فراوان به افزایش تولید سلول های سفید خون و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. در واقع از این طریق سبب درمان سریع تر بیماری ها و ترمیم سلول ها و بافت های بدن می شود.

 

کاهش وزن:

ترب سفید با دارابودن مقادیر پایین کالری و کلسترول و مقادیر فراوان فیبر برای کاهش وزن مفید است. فیبر موجود در ترب سفید سبب ایجاد احساس سیری طولانی مدت در افراد و کاهش اشتها می شود و از این طریق به کاهش وزن کمک می کند.

 

خواص ترب سفید: کاهش وزن
خواص ترب سفید: کاهش وزن

 

مبارزه با سرطان:

مواد مغذی ضد سرطانی و ترکیبات فنولیک آنتی اکسیدانی موجود در ترب سفید برای مبارزه با سرطان به ویژه سرطان معده مفید هستند. همچنین ترب سفید با دارابودن نیتروسامین ها از رشد و گسترش عوامل سرطان زا در بدن جلوگیری می کند.

 

کنترل دیابت:

از آنجایی که این ترب دارای کربوهیدرات بسیار پایینی است، قند خون را افزایش نمی دهد. علاوه بر این ترب سفید با دارابودن فیبر به کاهش جذب قند در خون، تنظیم انسولین، پیشگیری و کنترل دیابت کمک می کند.

 

خواص ترب سفید:
خواص ترب سفید: کنترل دیابت

 

پیشگیری از بروز سنگ کلیه:

ترب سفید دارای خاصیت دیورتیک است و حجم ادرار را افزایش داده و سبب پاکسازی کلیه ها و بهبود عملکرد آن ها می شود. همچنین برای پیشگیری از بروز سنگ کلیه، سم زدایی بدن و دفع چربی و آب اضافه بدن مفید است.

 

تنظیم فشار خون:

ترب سفید با دارابودن پتاسیم به تنظیم فشار خون و سلامت عروق خونی کمک می کند. همچنین سبب متعادل شدن غلظت مایعات در خون و دفع آب اضافی بدن از طریق کلیه ها می شود.

 

تنظیم فشار خون:
خواص ترب سفید: تنظیم فشار خون

ضد التهاب:

ترب سفید با دارابودن خواص ضد التهابی قوی سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های التهابی مانند آرتریت، نقرس و بیماری های قلبی می شود. همچنین درد ناشی از التهاب مفاصل و عضلات را برطرف می کند.

 

جلوگیری از بروز پوکی استخوان:

ترب سفید با دارابودن کلسیم فراوان سبب کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی های استخوانی و حفظ سلامت استخوان ها می شود.