خواص شیر بز؛ 12 خاصیت فوق العاده شیر بز برای سلامتی و زیبایی

خواص شیر بز
خواص شیر بز

شیر بز دارای مقادیر قابل توجهی مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی است و طعم مطلوبی دارد، به همین دلیل یکی از پر مصرف ترین شیرها در دنیا محسوب می شود. از آنجایی که این شیر احتیاجی به هموژنیزه ندارد، قیمت پایین تری دارد. شیر بز که از دید طب سنتی، طبعی سرد و تر دارد، دارای خواصی برای سلامتی و زیبایی است که در این مطلب با فواید و خواص شیر بز و ارزش غذایی آن آشنا می شویم.

 

ارزش غذایی شیر بز:

این شیر مفید و محبوب در بردانده مواد مغذی و محتوی کربوهیدرات ها، پروتئین ها و سدیم و غیره است. همچنین حاوی مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس و روی و ویتامین هایی مانند ویتامین آ، ویتامین ب و ویتامین ث می باشد. به علاوه این شیر نسبت به شیر گاو افزودنی کمتری دارد.

 

خواص و فواید شیر بز برای سلامتی و زیبایی:

پیشگیری از بروز تصلب شرائین:

این شیر برای پیشگیری از بروز تصلب شرائین مفید و مناسب است که به دلیل مقدار محدود آنزیم زانتین اکسیداز می باشد. این باور وجود دارد که این آنزیم می تواند سبب ایجاد مشکلات و ناراحتی های قلبی حین ورود خون به عروق خونی شود. بنابراین از آنجایی که شیر بز مقادیر خیلی پایینی از این آنزیم دارد به پیشگیری از بروز تصلب شرائین کمک می کند.

بنر گل من و تو

 

میزان سموم و هورمون کمتر:

این شیر در مقایسه با شیر گاو سموم و هورمون کمتری دارد. شیر گاو دربردارنده هورمون های رشد گاوی، مخصوصا هورمون افزایش تولید غیر طبیعی شیر گاو است، اما شیر بز چنین هورمون هایی ندارد. بدین ترتیب شیر بز علاوه بر اینکه مغذی تر است،سموم کمتری هم دارد.

 

مناسب برای حساسیت به لاکتوز:

شیر بز دربردارنده میزان کمی قند شیر یا همان لاکتوز است و به همین دلیل برای آن دسته از افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند یا گوارش شیر برایشان مشکل است، گزینه مناسبی است.

 

خواص و فواید شیر بز برای سلامتی و زیبایی:
خواص و فواید شیر بز برای سلامتی و زیبایی

 

گوارش راحت:

هر چند که محتوای چربی موجود در شیر بز و شیر گاو به هم شباهت دارد، اما مولکول های چربی موجود در شیر بز در مقایسه با مولکول های چربی موجود در شیر گاو کوچکتر هستند. بنابراین آسان تر گوارش می شوند.

 

بیشترین شباهت به شیر مادر:

این شیر در مقایسه با سایر شیرها بسیار به شیر مادر شبیه است و محتوی مقادیر فراوان اولیگوساکارید است که در شیر مادر وجود دارد.

 

پیشگیری از بروز کم خونی:

مصرف شیر بز برای مبتلایان کم خونی و پوکی استخوان مفید است. در واقع مواد مغذی موجود در این شیر  نظیر کلسیم، آهن، منیزیم و فسفر به راحتی گوارش می شوند و مصرف این شیر به جبران کمبود مواد مغذی مانند فقدان مواد معدنی در استخوان کمک می کند. همچنین این شیر سبب افزایش تولید هموگلوبین می شود و به درمان پوکی استخوان و مقابله با کم خونی کمک می کند و این شیر منجر به افزایش خاصیت جذب آهن خون می شود و تداخل بین کلسیم و آهن که می تواند سبب کاهش جذب آهن توسط بدن شود را  کمتر می کند. به علاوه این شیر با دارابودن مقادیر بالای روی و سلنیوم به جلوگیری از بروز بیماری های عصبی کمک می کند.

 

خواص و فواید شیر بز: پیشگیری از بروز کم خونی
خواص و فواید شیر بز: پیشگیری از بروز کم خونی

دارای اسید های چرب متعادل:

شیر بز دارای اسیدهای چرب متعادل می باشد که این اسیدهای چرب، سبب افزایش انرژی می شوند و به صورت چربی در بدن ذخیره نمی شوند و  به کاهش کلسترول کمک می کنند. این اسیدهای چرب از نوع امگا6 هستند که برای بدن بسیار لازم هستند.

 

عامل سوخت و ساز :

شیر بز به خوبی به عنوان عامل سوخت و ساز عمل می کند و قادر است مس و آهن را نیز تجزیه کند. همچنین مصرف این شیر برای مبتلایان به مشکلات گوارشی و یبوست مفید است. علاوه بر این برای تسکین حساسیت به نفخ هم مفید و کمک کننده است.

 

مرطوب کننده پوست:

این شیر حاوی تری گلیسیرید و اسید چرب است که علاوه بر کمک به جریان یافتن مناسب آن در داخل بدن، به بهبود ظاهر هم کمک می کند. این شیر دارای خاصیت مرطوب کنندگی است و پوست را مانند پوست نوزاد نرم می کند. همچنین این شیر دارای مقادیر قابل توجه ویتامین آ است که برای مقابله با آکنه مفید و موثر است و سبب بهبود رنگ چهره و ارتقا سلامت پوست می شود. به علاوه شیر بز با دارابودن لاکتیک اسید و از طریق از بین بردن سلول های مرده، پوست را درخشان می کند.

 

خواص و فواید شیر بز: مرطوب کننده پوست
خواص و فواید شیر بز: مرطوب کننده پوست

کاهش کلسترول بد:

مصرف این شیر به کاهش کلسترول بد خون و افزایش سطح کلسترول خوب در بدن انسان کمک می کند. همچنین دارای خواص تسکین دهنده ای مانند روغن زیتون  است که برای کنترل کلسترول بالا  سودمند و موثر است.

 

حفظ سلامت قلب:

شیر بز با دارابودن مواد مفیدی نظیر اسید چرب کمک می کند که تعادل کلسترول بدن ما در سطح سالمی باشد. نظیم اسیدهای چرب ضروری در بدن به پیشگیری از بروز صلب شرائین، سکته، حمله قلبی و دیگر مشکلات کرونری کمک می کند. همچنین این شیر حاوی مقادیر بالای پتاسیم است که برای کاهش فشار خون مفید است. در واقع پتاسیم به عنوان یک گشاد کننده و راحت کننده رگ های خونی عمل می کند و سبب تسکین تنش های سیستم قلبی و عروقی می شود.

 

خواص و فواید شیر بز: حفظ سلامت قلب
خواص و فواید شیر بز: حفظ سلامت قلب

تقویت سیستم ایمنی بدن:

شیر بز در مقایسه با شیر گاو دارای مقادیر بیشتری سلنیوم است.سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و از بدن در برابر بیماری ها و عفونت ها محافظت می کند.

 

عوارض جانبی مصرف شیر بز:

علی رغم فواید و خواص شیر بز، این شیر هم مثل سایر خوردنی ها دارای نقاط منفی نیز هست. باید توجه داشته باشید که توصیه نمی شود بلافاصله بعد از قطع شیر مادر، به فرزند خود شیر بز بدهید زیرا هر چه که کودکان بزرگتر می شوند، ترکیبات مغذی موجود در شیر بز مناسب تر می شوند. بنابراین بهتر است که با شیر گاو شروع کنید. همچنین زیاده روی در مصرف شیر بز خوب نیست.