خواص چای زردچوبه؛ 7 خاصیت بی نظیر چای زردچوبه برای سلامتی

خواص چای زردچوبه برای سلامتی:
خواص چای زردچوبه برای سلامتی:

چای زردچوبه، از طریق دم کردن ریشه رنده شده زردچوبه یا پودر آن تهیه می شود. زردچوبه ادویه ای است که از ساقه زیر زمینی یا ریشه گیاهی با  نام علمی کورکوما لانگا به دست می آید. این ادویه بومی جنوب غربی آسیا می باشد و دارای رنگ زرد است که به دلیل وجود ترکیب فعال کورکومین در آن می باشد. چای زردچوبه فواید و خواص زیادی برای سلامتی بدن و درمان برخی بیماری ها دارد که در این مطلب با چند مورد از خواص چای زردچوبه آشنا می شویم.

 

خواص چای زردچوبه برای سلامتی:

پیشگیری از بروز سرطان:

چای زردچوبه با دارابودن خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی به پیشگیری از بروز سرطان کمک می کند. در حقیقت کورکومین موجود در چای زردچوبه خاصیت ضدسرطانی دارد. زردچوبه سبب کاهش خطر جهش سلولی، محدودیت رشد تومورها و جلوگیری از پخش سلول‌های سرطانی می‌شود. بدین ترتیب چای زردچوبه با دارابودن کورکومین در کنار شیمی‌درمانی و پرتودرمانی به درمان سرطان کمک می کند.

 

درمان آلزایمر:

کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی است و به کاهش احتمال بروز بسیاری از وضعیت‌های تباه کننده‌ی عصبی کمک می کند. آنتی‌اکسیدان موجود در این ماده و چای زردچوبه از تخریب‌های آلزایمر پیشگیری می کند. زردچوبه منجر به کاهش فقدان نشانگر سیناپسی و تجمع آمیلوئیدهایی می‌شود که روی پیشرفت بیماری آلزایمر اثر می گذارند. به علاوه زردچوبه سبب کاهش آسیب سلولی، التهاب، ذخایر آمیلوئید یا پلاک‌هایی می‌شود که موجب بیماری آلزایمر وبیماری‌های نورودژنراتیو هستند.

بنر گل من و تو

 

خواص چای زردچوبه برای سلامتی:
خواص چای زردچوبه برای سلامتی

 

بهبود ورم مفاصل:

زردچوبه با دارابودن کورکومین که خواص ضدالتهابی دارد، سبب بهبود ورم و آماس مفاصل می شود. همچنین به کاهش علائم آزاردهنده و دردناک این مشکل کمک می کند. بر اساس یک پژوهش صورت گرفته، کورکومین موجود در زردچوبه برای کاهش درد افراد مبتلا به ورم مفاصل مفید است و به کاهش مهم‌ترین علائم بیماری آرتریت کمک می کند.

 

کاهش کلسترول بد:

زردچوبه به کاهش سطح کلسترول بد کمک می کند و در نتیجه سبب پیشگیری از بروز بسیاری مشکلات مانند بیماری‌ های قلبی و سکته مغزی کمک می‌شود.

 

تقویت سیستم ایمنی:

چای زردچوبه به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. در حقیقت کورکومین موجود در چای زردچوبه دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، ضد ویروسی، و ضد باکتریایی‌ است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن حتی در افرادی که دچار اختلالاتی در سیستم ایمنی خود هستند، می شود. همچنین کورکومین با تنظیم دستگاه ایمنی بدن به اصلاح عملکرد سلول‌های ایمنی بدن بر علیه سرطان کمک می کند.

 

خواص چای زرد چوبه
خواص چای زرد چوبه برای سلامتی

 

کمک به درمان یوئیت:

کورکومین موجود در زردچوبه می تواند همانند داروهای کورتیکواستروئیدی البته بدون عوارض جانبی به درمان بیماری یوئیت کمک کند. بیماری یوئیت التهاب بافت عنبیه می باشد.

 

حفظ سلامت کبد و پیشگیری از بروز تخریبات کبدی:

نوشیدن چای زردچوبه برای کبد مفید است و به حفظ سلامت کبد کمک می کند. کورکومین موجود در زردچوبه سبب جلوگیری از تخریبات کبدی می‌شود. کورکومین همچنین از سلول‌های کبدی محافظت می کند و سبب جلوگیری از آسیب‌هایی که صفرا در بدن ایجاد می‌کند، می شود. از دیگر خواص آن افزایش تولید مایعات صفراوی گوارشی است.