روش های اسیدی کردن خاک

اسیدی کردن خاک گیاهان-گیاهان اسیدی دوست

اگر شما هم جزو اون دسته از افراد هستید که عاشق گیاهان اسید دوست مانند گل ادریسی یا آزالیا هستید، باید یاد بگیرید چگونه خاک باغ یا باغچه شان را اسیدی تر کنید تا سلامت گیاهانتان حفظ شود. اسیدی کردن خاک شامل افزودن محصولات دارای pH پایین (اسیدی) به خاک است. برای اندازه گیری اسیدی یا قلیایی بودن خاک باید pH خاک اندازه گیری شود که مقدار آن در مقیاسی از 0 تا 14 میتواند متفاوت باشد. عدد 7 نشانگر pHخنثی است و عدد پایینتر از 7 نشان دهنده اسیدی بودن و بالاتر از آن نشان دهنده قلیایی بودن می باشد. در اینجا با اسیدی کردن خاک آشنا میشوید.

برخی از گیاهان به خاکهای اسیدی علاقه بیشتری دارند و در این شرایط بهتر رشد میکنند. اسیدی کردن خاک شامل افزودن محصولات دارای pH پایین (اسیدی) به خاک است.

انواع گیاهانی که در خاک اسیدی رشد میکنند

معرفی گل آزالیا - گل من و تو

اگر چه بیشتر گیاهان در خاکی بهتر رشد میکنند که pH آن بین 6 تا 7.5 باشد، اما برخی از گیاهان عاشق خاکهای اسیدی تر هستند. برخی از متداولترین گیاهانی که خاک اسیدی را ترجیح میدهند در اینجا فهرست شده اند. با این حال بیشتر این گیاهان در دامنه گسترده ای از شرایط میتوانند رشد کنند.

 • آزالیا و رودودندرون
 • – گل ادریسی
 • – گاردنیا
 • – کاملیا
 • – شقایق جنگلی
 • – قلب خونین
 • – انواع گیاهان گوشتخوار
 • – خاس (راج)
 • -درختچه توری
 • – شیپوری
 • – درختان کاج

حتی بلوبری نیز در این نوع خاک بهتر رشد میکند.

اسیدی کردن خاک

1 – نوع خاک خود را تعیین کنید. تعیین نوع خاک بسیار مهم است. نوع خاک به شما می‌گوید که از چه روشی برای اسیدی کردن خاک استفاده کنید.

خاک هایی که زهکشی خوبی دارند و نسبتا سست هستند راحت تر اسیدی می‌شوند. این نوع خاک می‌تواند از مقدار زیادی مواد ارگانیک بهره مند شود زیرا تجزیه این مواد باعث اسیدی شدن خاک می‌شود.

خاک های سنگین مثل خاک رس که اجزای خاک خیلی به هم فشرده هستند سخت تر اسیدی می‌شوند. اضافه کردن مواد ارگانیک به این خاک ها باعث می‌شود که خاک بیشتر قلیایی شود.

2 – به خاک های سست مواد ارگانیک اضافه کنید تا زهکشی خاک متعادل شود. برای اسیدی کردن این خاک ها استفاده از مواد ارگانیک بهترین راه است. در صورتی که مواد ارگانیک تجزیه شوند موجب اسیدی شدن خاک می‌شوند. اما اگر مقدار زیادی از آن ها استفاده شود لازم است PH خاک را پایین آورد. برخی از مواد ارگانیک خوب که شما می‌توانید استفاده کنید عبارتند از:

– پیت ماس

– کمپوست برگ بلوط

– کمپوست و کود کشاورزی

3 – اضافه کردن گوگرد به خاک های بسیار فشرده یا خاک هایی که حاوی مقدار زیادی رس هستند. همانطور که قبلا ذکر شد اضافه کردن مواد ارگانیک به خاک های سنگین مشکل را بدتر می‌کند، زیرا این نوع خاک رطوبت را بیشتر حفظ می‌کند و باعث می‌شود بیشتر قلیایی شود. به همین دلیل اضافه کردن عناصری مثل گوگرد یا سولفات آهن بهترین راه برای اسیدی کردن خاک های سنگین است.

عنصر سولفور یا گوگرد، خاک را اسیدی می‌کند زیرا باکتری های خاک گوگرد عنصری را به اسید سولفوریک تبدیل می‌کنند. برای هر 10 متر مربع یک کیلو گوگورد عنصری نیاز است تا PH خاک از 7 به 4/5 برسد.

از آنجا عنصر گوگرد که به آهستگی واکنش می‌دهد، بهتر است آن را چند ماه قبل از کاشت گیاهان به خاک اضافه کنید تا نتایج بهتری به دست آورید. عنصر گوگرد را باید تا عمق 15 سانتی متر در خاک به کار ببرید.

4 – اضافه کردن سولفات آهن به خاک های سنگین یا خاک هایی که حاوی مقدار زیادی رس هستند. سولفات آهن برای اسیدی کردن خاک به یک واکنش شیمیایی وابسته است. از این رو مانند گوگرد عنصری که به باکتری های خاک برای تولید یک واکنش بیولوژِیکی نیازمند است، نمی‌باشد.

برای هر 100 متر مربع 5 کیلو سولفات آهن نیاز است تا PH خاک یک واحد کاهش پیدا کند. سولفات آهن خیلی سریع تر از گوگرد عمل می‌کند. سولفات آهن به راحتی می‌تواند PH را در عرض 2 تا 3 هفته پایین آورد. این یک مزیت است و شما می‌توانید در همان فصلی که تصمیم به کاشت گیاه گرفته اید از آن استفاده نمایید.

در هنگام استفاده از سولفات آهن مواظب باشید. سولفات آهن می‌تواند باعث ایجاد لکه بر روی لباس ها، زمین و سنگ های کف بالکن یا هر جای دیگر شود. اگر لباس شما به سولفات آهن آغشته شده باشد نباید آن را با دیگر لباس ها بشویید، زیرا باعث می‌شود لباس های دیگر هم آسیب ببینند.

5 – از کودهای حاوی آمونیاک استفاده کنید. در بسیاری از موارد همه شما برای اسیدی کردن خاک باید از کودهای آمونیاکی استفاده کنید. بسیاری از کودها که برای گیاهان اسید دوست استفاده می‌شوند حاوی سولفات آمونیاک یا گوگرد اندود شده با اوره هستند.

نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم نباید به عنوان کود استفاده شوند حتی اگر حاوی آمونیاک باشند. این کود در واقع PH خاک را افزایش می‌دهد.

حفظ PH مناسب برای گیاهان

ph مناسب خاک برای گیاهان

1 – اگر گل یا گیاهان خود را در حال حاضر کاشته اید از گوگرد عنصری استفاده کنید. زیرا گوگرد عنصری به آهستگی عمل می‌کند. در صورت امکان آن را به خاک های مرطوب اضافه کنید( بدون اختلال در سیستم ریشه). در طول ماه به نظارت PH خاک ادامه دهید.

2 – از اضافه کردن سرکه به خاک ممانعت کنید، سرکه PH خاک را به سرعت پایین می‌آورد اما در این مورد، کار مناسبی نیست. زیرا اضافه کردن سرکه باعث می‌شود موجودات مفید خاک به سرعت از بین بروند. از استفاده از سرکه اجتناب کنید مگر این که بخواهید گیاهان خود را از بین ببرید!

3 – از کنجاله پنبه دانه در طول سال به عنوان کود اسیدی استفاده کنید. در صورتی که شما خاک را با سولفات آهن اسیدی کرده باشید و به عنوان مثال در خاک خود بلوبری کاشته اید، از مقادیر زیادی کودهای اسیدی مانند کنچاله پنبه دانه برای پایین نگه داشتن PH استفاده کنید. کنجاله پنبه دانه به ویژه برای گیاهان اسید دوست مانند آزالیا عالی می‌باشد.

4 – حداقل سالی یک بار PH خاک را به صورت دقیق اندازه گیری کنید. PH خاک را در نزدیکی پایه گیاه چک کنید و از کودهایی مثل سولفات آلمینیوم استفاده کنید (به خصوص برای گل ادریسی). مواظب باشید به سیستم ریشه آسیب نرسانید. برای گرفتن نتایج بهتر از کیت های تست PH استفاده کنید یا یک نمونه از خاک خود را به مراکزی که به صورت حرفه ای PH را تست می‌کنند، بفرستید.

گیاهان زینتی و سبزیجات بیشتر محیط کمی اسیدی با PH 6/5 تا 6/8 را ترجیح می‌دهند.

گیاهانی مانند گل ادریسی، آزالیا و بلوبری محیط اسیدی تر با PH 5 تا 5/5 را ترجیح می‌دهند.

5 – در صورت نیاز می‌توان PH خاک را با اضافه کردن آهک افزایش داد. در بعضی موارد ممکن است کارهایی که برای اسیدی کردن خاک انجام می‌دهید بیش از حد خوب کار کند و خاک برای کاشت گیاه بیش از حد اسیدی ‌شود. در این موارد شما باید خاک را با اضافه کردن آهک مقداری قلیایی کنید. آهک در سه نوع وجود دارد: سنگ آهک، آهک سوخته ، آهک هیدراته . اضافه کردن میزان آهک و نوع آن به شما بستگی دارد که می‌خواهید PH تا چه حد بالا ببرید. بهتر است قبل از استفاده با یک مشاور در امور باغبانی مشورت کنید.