بانوی منروانشاسی

زندگی ساختن برروی خرابه های زندگی دیگران (نفر سوم بودن)

نفر سوم بودن در یک رابطه

نفر سوم بودن(یا همون زندگی ساختن برروی خرابه های زندگی دیگران) در یک رابطه بله در این مطلب میخوایم در خصوص مشکلاتی که برای افراد در رابطه هایی که نفر سوم هستند ممکنه براشون پیش بیاد بگیم. امیدوارم خوب این مطلب رو بخونید و به دردتون بخوره، افرادی هستن که علیرغم متاهل بودن، همزمان به فرد دیگه ای اظهار توجه می کنن و خواستار ایجاد یک رابطه خصوصی (عاطفی/جنسی) دیگه ای هستن.

بهانه آقایان و خانم ها برای رابطه مجدد

بسیاری از آقایان و خانم ها بهانه هایی برای داشتن رابطه مجدد دارن که بدون قضاوت براتون بیان میکنم. آقایون طرف ماجرا معمولا توجیه شون اینه که “من و زنم در حال جدایی هستیم درحالیکه این آقا هنوز با زنش یه جا زندگی می کنه و احتمالا شبها رو یه تخت می خوابن و رسما رابطه زن و شوهری بین شون حاکمه”، یا میگن “من میخوام جدا بشم اما بخاطر بچه ام نمی تونم پروسه طلاق رو به جریان بندازم”، یا میگن “من به اجبار خانواده ام با اون ازدواج کردم ولی انتخاب من تویی، ولی حاضر نیست به هر دلیلی تکلیف رابطه متاهلی اش رو روشن کنه”، یا میگن “هیچ احساسی بین من و همسرم نیست و مثل دو تا غریبه ایم”.

از زنهایی هم که نفر سوم یه رابطه میشن وقتی می پرسیم چی شد که خواستی وارد همچین رابطه ای بشی میگن “من هیجانی که با این مرد تجربه کردم رو هرگز از شوهرم نگرفتم”، یا معتقدن که “رابطه جنسی شون با همسرشون خوب نبوده به همین دلیل راه حل ماجرا رو در رابطه با دیگری دیدن”، یا اینکه “به خاطر شرایط روحی نامناسب شون بایستی با یکی حرف میزدن”. یه ماجرایِ زمینه ایِ دیگه ای که در روابط این چنینی وجود داره ماجرایه *خشم و انتقامه*. خشمی که فرد غیرمتعهد از شریک زندگیش داره ولی به روش ناسالمی این احساس رو در ایجاد رابطه مخفیانه سمت و سو می بخشه.

نپذیرفتن مسئولیت

وقتی به صحبت این افراد با دقت گوش می کنیم همه چی می شنویم جز “پذیرش مسئولیت”. چه پذیرش مسئولانه انتخابی که در گذشته داشته و چه پذیرش مسئولیت قطع رابطه قبلی و تصمیم برای طلاق و پرداخت بهای اون تصمیم اشتباهی که در گذشته اتخاذ شده.

اثرات نفر سوم بودن یک رابطه

نفر سومِ یه رابطه بودن، همیشه شما رو در موضع آسیب پذیری قرار میده. رابطه شما عموما مخفیانه خواهد بود، فشار روانی این مخفی کاری، فشار اجتماعی و اخلاقی ماجرا همیشه پسِ ذهن شما وجود خواهد داشت. در بسیاری از زمانها به طرفتون که در رابطه زناشوییه، دسترسی نخواهید داشت و از این بابت دچار محدودیت هستید. ابهام در رابطه قابل ملاحظه اس چون هیچ تصویری از رابطه در آینده رو نمیشه متصور شد. در صورت ایجاد تعارض نمی تونید مشکلاتتون رو با نزدیکانتون درمیون بذارید تا به یه راه حل منطقی برسید. شک و ترس از خیانت به شما، شما رو همیشه آزار خواهد داد. در صورت اطلاعِ همسرِ طرف مقابل، برای شما ممکنه دردسرهای قانونی ایجاد بشه. در صورت برملا شدن رابطه، خشونت فیزیکی متاسفانه بسیار شایعه.

توصیه من اینه که در صورتیکه خودتون رو در معرض چنین روابطی می بینید، حتما با یه روانشناس صحبت کنید. یادتون باشه که در آتیش خودسوزی دیگری نسوزید.


متن: مهشید ابارشی

ارسال پاسخ