روانشاسی

مصرف داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگی نیست

مصرف داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگي نيست
مصرف داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگي نيست

مصرف داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگی نیست : اختلالات روانپزشکی هم مثل بیماریهای جسمی منشا محیطی، روانی و بیولوژیکی داره و برخلاف تصور عموم اصلا مایه سرافکندگی نیست که هر کدوم از ما به نحوی روان مون بیمار بشه خصوصا که این روزها زندگی بیش از پیش صنعتی و ماشینی و پیچیده شده و این خودش می تونه استرس های بیشتری ایجاد کنه.

داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگی نیست

هیچ کدوم از ما وقتی مشکل قلبی، فشارخون، دیابت یا میگرن میگیریم خجالت نمی کشیم که دارو بخوریم و درمان بشیم. بیماری های روانپزشکی هم به نحوی اختلالی هست که در عملکرد مغزما ایجاد میشه. مغز هم عضوی از بدن ماست و می تونه تحت استرس های درونی و بیرونی، دچار مشکل بشه پس اگر مشکل روانی براتون ایجاد شده این اصلا خجالت آور نیست. فقط دنبال راه چاره باشین. در درمان این اختلالات، دارونقش خیلی مهمی داره و وقتی مصرف داروهای روانپزشکی با مشاوره و رواندرمانی همراه میشه تاثیر درمان بسیار بیشتر میشه.

چندتا باور نادرست در مورد داروهای روانپزشکی

داروهای روانپزشکی اعتیادآورن.

تجویز دارو توسط روانپزشک، خصوصا داروهایی که به تازگی وارد بازار شدن و بسیار متفاوت با داروهایی هستن که که در گذشته تجویز میشدن، وابستگی با اعتیاد ایجاد نمی کنه، در حقیقت داروهای قدیمی تر ویا مصرف خودسرانه هست که می تونه وابستگی و اعتیاد بوجود میاد. چون روانپزشک طی دوره درمان همیشه بیمار رو تحت نظر داره و بسته به شرایط روحی دارو را کم یا زیاد میکنه و خیلی از افراد پس از مدتی بهبود پیدا می کنن و دارو تحت نظر پزشک به تدریج قطع میشه بدون اینکه مشکلی برای فرد ایجاد بشه.

داروهای روانپزشکی عوارض جانبی دارن

آیا فقط داروهای روانپزشکی عوارض جانبی دارن؟ خیلی کوتاه و مختصر مینویسم تمامی داروها حتی مسکن هایی که برای سردرد میخورین دارای عوارض جانبی هستن ، حتی داروهای قلبی، عروقی، تیرویید و گوارش. اما قطعا پزشک متخصص، با تجویز و کنترل مصرف دارو، عوارض را هم کنترل میکنه. حالا به من بگین چرا برای سردرد یا تیرویید نمیگیم دارو عوارض داره و استفاده نکن ولی برای داروهای روانپزشکی چنین فکر میکنین ؟! چون بیماری های مربوط به روان رو به اندازه بیماری های جسمی جدی نمی دونیم و دوست داریم انکارشون کنیم اما بدونین همیشه هر بیماری ای که داشته باشین وقتی دارویی تجویز میشه . قطعا پزشک، منافع دارو را نسبت به مضراتش سنجیده وتشخیص داده که برای بهبود شما لازمه که تجویز بشه. پس در مورد هیچ دارویی و درمورد هیچ بیماری ای فکر نکنین که نباید دارو استفاده کنید. دارو نخوردن خیلی وقتا عواقبش به مراتب بدتر از عوارض جانبی و جزئی داروهاتونه.

حتما مطالعه کنید
دلایل اصلی پایین بودن اعتماد به نفس
داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگی نیست
داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگی نیست
استیگمای بیمار روانی

استیگمای بیمار روانی باعث میشه که ما نریم پیش روانشناس و یا دارو نخوریم.

مصرف داروی افسردگی = بیماری روانی

رفتن پیش روانشناس = بیمار روانی

روانی اصلا فحش شده در حالیکه ما به راحتی میگیم من بیماری جسمی دارم! ولی برامون سخته بگیم بیماری روانی دارم! بیاین تمرین کنیم همون طور که راحت میگیم پام درد می کنه تمرین کنیم بگیم روانم رنجور شده؟

روانم تحت فشاره. روانه بیمار شده! وقتی بیمار روانی فحش محسوب میشه معلومه که فردی که علایم اضطراب، استرس، خلق پایین، احساس خستگی داره با زندگی رنج آور وکسل کننده خودش می سازه و خودش و خانواده اش رو از داشتن زندگی آروم و شیرین محروم میکنه اما به روانپزشک مراجعه نمیکنه، پیش روانشناس نمیره! درصورتی که با مراجعه به روانپزشک و مشورت با روانشناس و با مصرف کوتاه مدت دارو، میتونه از زندگی بیشتر بهره ببره و حتی در تربیت فرزندان شاد و سالم موفق تر باشه چون والدین سالم از لحاظ روح و جسم، فرزند سالم و قوی تربیت میکنه، یادتون نره هرچقدرم که حواستون باشه اما اضطراب و استرس شما نهایتا در خونه به فرزندتان هم منتقل میشه.

پس مصرف داروهای روانپزشکی مایه سرافکندگی نیست

پس تصمیم بگیرید باورهای غلط رو از ذهن تون پاک کنین، اسیر فکرهای زنگ زده و کلیشه ای تحمیل شده بر عموم جامعه نشین، برای مشکلات روانی تون مثل مشکلات جسمی تون به متخصص های مربوطه اش روانشناس، روانپزشک مراجعه کنین و داروها رو درست و به موقع مصرف کنین. ا هرگز ، هرگز خودسر دارو استفاده نکنین و یا داروهای تجویز شده را بدون نظر پزشک قطع نکنی.

موفق باشین دوستان

دکتر ندا زهدی

مطالب مرتبط :

افسردگی را جدی بگیرید

باید ها و نباید های روان درمانی

معرفی موثرترین روش درمان وسواس ERP

ارسال پاسخ