روانشاسی

معرفی موثرترین روش درمان وسواس ERP

موثرترین روش درمان وسواس ERP
موثرترین روش درمان وسواس ERP

موثرترین روش درمان وسواس : موثرترین روش درمان وسواس روشی هست به نام Exposure and Response Prevention یا همون ERP. تو این روش، به تدریج مریض وسواسی رو با اون موضوع وسواسش روبرو می کنیم، ولی تحت هیچ شرایطی نمی ذاریم برای کاهش اضطرابش کاری بکنه. مثلا کسی که وسواس تمیزی داره رو اول ازش میخوایم دست به روسری آدم غریبه بزنه، بعد به خودش بچسبونه و بعد سرش کنه. اینقدی این کار رو انجام میدیم که طرف دیگه اصلا مضطرب نشه.

روش درمان وسواس ERP

تحقیقات نشون داده که روش ERP رو ٧٠ درصد بیماران وسواسی جواب میده و حتی اثرش از داروی بسیار معروف “کلومیپرامین” هم موثرتره. این همه حرف زدم تا اگه از وسواس فکری-عملی در رنجید، خودتون می تونید از شرش خلاص بشید.

چه جوری؟

مثلا اگه وسواس چک کردن زیر اجاق گاز و فلکه آب و قفل کردن درب و بستن در ماشین رو دارین سعی کنید حداقل دو بار در روز برای دو هفته، هر وقت که فکر اینکه نکنه زیر گاز روشن موند، یا نکنه در خونه رو نبستم یا نکنه چراغ ماشین رو خاموش نکردم اومد تو سرتون، با این فکر لج کنید. اجازه بدین مضطرب بمونین اما کاری انجام ندید. اینقدر صبر کنید، صبر کنید و صبر کنید تا کلا اون فکر بره سراغ کارش. یه مثال دیگه، مثلا وسواس داری که نکنه بقیه بفهمن که موهای سرت خوشگل شونه نشدن یا بقیه شما رو زشت تصور کنن. به جای اینکه قبل آماده شدن مدام بری آرایش کنی، تصمیم بگیر که روزی دوبار برای دوهفته، آفرین دقیقا دو هفته، هر روز بدون آرایش از خونه بزنی بیرون. یا اینکه قبل بیرون رفتن از جلو آیینه رفتن خودداری کنی.

یک مثال از روش درمان وسواس ERP

اگه وسواس به تمیزی داری، وقتی رو در یخچال یه لکه دیدی، بهش زل بزن اما دست بهش نزن، برو دستشویی دست به شلنگ بزن اما بیا بیرون و دستات رو نشور، اینقدر نشور تا اضطرابت بچسبه به سقف ولی نشور نشور نشور تا مغزت بفهمه که دیدی نشستی و نمردی، حالا الان برو بشور. احتمالا متوجه شدید که قصدم این هست که بهتون این نکته مهم رو یاد بدم که اگه میخواید وسواس تون رو درمان کنید تا می تونید بزارید افکارتون مضطرب تون کنه ولی شما برای آروم کردن خودتون کاری نکنید.

موثرترین روش درمان وسواس ERP
موثرترین روش درمان وسواس ERP

راز درمانی در همین نکته اس. پس هر چی بیشتر خودتون رو مضطرب کنید ولی کاری نکنید بیشتر زدید در گوش وسواس. اگه وسواس دارید، باید مدام خودتون رو در موقعیتی قرار بدید که اضطراب خفه تون کنه.
کیا می خوان با این چالش همراه شن؟ تصمیم بگیرین و از همین امروز خودتون رو به چالش بکشین و با انتشار این مطلب دوستان خودتون رو هم به این چالش دعوت کنید.

توجه داشته باشید که

باید بگیم که براى درمان وسواس فکرى و عملی، انتظار نداشته باشید که مشکل شما یک شبه و خیلی زود حل بشه. و اینکه درمان وسواس به خصوص اگر شدت داشته باشد با یکى دو مکاتبه و به طور غیرحضورى قابل درمان نیست و حتما بایدرفتن پیش یک روانشناس خوب برای درمان مشکل خود اقدام کنیم، اگر به اجرای دستورات روان شناس تمام و کمال ایمان داشته باشید و انجام دهید، مطمئن باشید که وسواس شما درمان خواهد شد.

حتما مطالعه کنید
تاثیر دیدگاه مثبت در زندگی

متن از مهشید آبارشی

مطالب مرتبط :

وسواس فکری ، وسواس عملی

معذرت خواهی کودکان بدون آگاهی

شما زیبا هستید بدور از هرچیزی که فکرش را بکنید

ارسال پاسخ