معرفی و نگهداری آرالیای دروغی گیاهی متفاوت

معرفی و نگهداری آرالیای دروغی گیاهی متفاوت
آرالیای دروغی

معرفی و نگهداری آرالیا دروغی (FALSE ARALIA): یکی از گیاهان آپارتمانی منحصربه فرد، زیبا  و همچینین راحتی در نگهداری که برگ های اون بهش جذابیت بسیار زیبا داده آرالیا دروغی است این گیاه مناسب گلخانه ، آپارتمان و منازل مسکونی مخصوصا هالهای بزرگ و دفاتر کاری میباشد. شما برای نگهداری کافی است که رطوبت کافی برای گیاه فراهم کنید (البته رطوبت زیاد را دوست ندارد) تا رشد خوبی داشته باشد. در ادامه بررسی نیازها و نحوه نگهداری این گیاه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی آرالیا دروغی (FALSE ARALIA)

این گیاه جزو درخت ها به حساب می آید، درختی کوچک با برگ های نازک به رنگ قرمز،مسی و سبز تیره که لبه های برگهای حالت دندانه ای دارد. نام عملمی این گیاه DIZYGOTHECA ELEGANTISSIMA و از خانواده عشقه می باشد این خانواده شامل شفلرا ، پاپیتال و … است.

شاخه های این گیاه بافتی خاصد دارد که موجب جذابیت آن شده است، برگ گیاهان جوان بافت بیشتری دارد در حالی که گیاهان مسن‌تر برگ‌های لب دار تری خواهند شد. نگهداری از این گیاه راحت می باشد و جزو گیاهان با نگهداری ساده به حساب می آید. این گیاه به رطوبت زیاد حساس می باشد و باعث ریزش برگهای اون میشود.

بنر گل من و تو

برگها در ابتدا به رنگ قرمز مسی ولی به تدریج برگها به رنگ سبزه تیره تبدیل می شوند.رشد این گیاه در شرایط ایده آل و در بزرگترین حالت به 2/5 متر میرسد که شکل کلی گیاه دچار تغییر شده و برگهای زیرین گیاه شروع به ریزش می کند، و برگهای آن از لحاظ اندازه به طول 30 و عرض 8 سانتی متر خواهد رسید.

معرفی آرالیا دروغی (FALSE ARALIA)
معرفی آرالیا دروغی (FALSE ARALIA)

شرایط نگهداری و نیازهای آرالیا دروغی

به صورت خلاصه بیاد گفت که این گیاه به محیطی روشن با نور غیر مستقیم و همچنین دمای متوسط و آبیاری مدام نیاز دارد.ولی خاک باتلاقی را به هیچ وجه دوست ندارد با این مقدمه بریم سراغ نیازها و شرایط نگهدای این گیاه زیبا.

نور مناسب

آزالیا دروغین نور زیاد و غیر مستقیم را دوست دارد و رشد رشد گیاه و همچنین رنگ برگهای آن به میزان نوری که دریافت میکند بستگی دارد پس سعی کنید نیاز نوری گیاه را فراهم کنید تا دچار مشکل در نگهداری نشوید. کسانی که این گیاه را در گلخانه نگهداری میکنند باید بدانند که در تابستان و بهار به نور نسبتا ملایم و در هنگام پائیز و زمستان به نور زیادتری این گیاه نیاز دارد.

دما

این گیاه به دمای معمولی اتاق و کمی بیشتر برای رشد نیاز دارد پس سعی کنید گیاه را در اتاقی با دمای پایین 20 درجه قرار ندهید.

رطوبت مورد نیاز

همانوطر که در ابتدای مطلب هم گفتیم این گیاه به رطوب برای رشد و رسیدن به شرایط مطلوب نیاز دارد پس از غبار پاشی دو روز یکبار غافل نشوید و سعی کنید این غبارپاشی با استفاده از آب های بدون املاح باشد که باعث مشکلات برگی برای گیاه شما نشود. البته علاوه بر غبار پاشی میتوانید از روش سنگریزه در زیر گلدان هم برای تامین رطوبت استفاده کنید به این شکل که زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.

شرایط نگهداری و نیازهای آرالیا دروغی
شرایط نگهداری و نیازهای آرالیا دروغی
نیاز آبی آرالیا

درسته این گیاه رطوبت را دوست دارد ولی از باتلاقی شدن خاک شدیدا بدش می آید پس سعی کنید در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید و همچنین زهکشی کلدان را حتما بررسی کنید که خروجی آب داشته باشد. بین دو آبیاری خاک تا عمق 2 سانتی متر باید خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نماید.خاک گلدان نباید اشباع از آب و یا کاملا شود که هردو مورد باعث ریزش برگها خواهد شد.

خاک مناسب

این گیاه خاک سبک را دوست دارد و شما یمتوانید از ترکیب پیت ماس و پرلیت برای آن استفاده کنید. این گیاه خاکی اسفنجی را دوست ندارد و باعث مشکلات ریشه در این گیاه خواهد شد. خاکی با پایه پیت برای کاشت این گیاه مناسب است، اما حتما دقت کنید که دانه‌های پیت درشت باشند تا زهکشی خوبی در خاک به وجود آید. آرالیای دروغین خاک‌های اسفنج مانند را دوست ندارد.

هرس و تمیز کردن برگها

سعی کنید برگهای این گیاه را ماهی یکبار با آب بدون املاه تمیز کنید و همچنین این گیاه به هرس نیاز ندارد اما در صورت ضرورت جوانه های انتهائی را پنسمان کرده و یا گیاه را بطور کامل هرس کنید تا فرم دلخواه را بدست آورید

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد یک یا ۲ بار با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. به هیچ وجه در فصل زمستان گیاه را کود دهی نکنید. نیاز تغذیه‌ای آرالیای دروغین خیلی زیاد نیست. زرد شدن برگ‌ها ممکن است در اثر کمبود منیزیم به وقوع پیوندد. پس در صورت مشاهده این حالت به گیاه کود‌های منیزیمی بدهید.

تکثیر آرالیای دروغین

برای تکثیر آرالیای دروغی میتوان از دو رشو قلمه و بذر استفاده کرد که در ادامه مورد بررسی قرار میدهیم.

برای تکثیر آرالیای دروغی به روش قلمه :

در این روش میتوان هم از قلمه برگ و هم از قلمه ساقه استفاده نمود که برای قلمه ساقه در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید. برای نتیجه بهتر بهتر است چند قلمه را در یک گلدان بکارید.

برای قلمه برگ باید برگ های جوان را بریا این کار انتخاب کرد و سپس آنها را در خاک ماسه ای قرار دیهدی تا ریشه دار شوند و سپس آنها را به خاک سبک منتقل کنید ولی بهترین روش قلمه ساقه است.

تکثیر آرالیای دروغین
تکثیر آرالیای دروغین
تکثیر به وسیله بذر :

شما میتواند بذر های این گیاه را از گلفروشی ها تهیه کرده و در بستر کشت سبک بکارید.

کوددهی

گیاه را در فصل بهار و تابستان با کودهای گیاهان زینتی ماهی یکبار تغذیه کنید.

تعویض گلدان

تیم گیاه رشد خیلی زیادی ندارد و تعویض گلدان برای آن میتواند یک سال در میان انجام شود. بهترین زمان برای تعویض گلدان زمانی است که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج شود برای تعیوض گلدان، گلدانی با اختلاف یک سایز انتخاب کنید.

بیماری شایع آرالیا دروغی

کنه های گیاهی و شپشکها بویژه شپشکهای آردآلود و نرم تن از آفات مهم این گیاه میباشد.

ریزش برگ آرالیا دروغی : این مشکل میتواند از آبیاری زیاد و یا همچنین خشکی دادن به گیاه اتفاق بیافتد مشکل را بررسی کنید.

مطالب مرتبط :

نخل شامادورا مقاوم و تصفیه کننده هوا

آشنایی با خواص فندق افسونگر

با بونسای و پرورش آن آشنا شویم