روانشاسی

مهمترین فاکتور در ایجاد طلاق

مهمترین فاکتور در ایجاد طلاق
مهمترین فاکتور در ایجاد طلاق

مهمترین فاکتور در ایجاد طلاق : مهمترین فاکتوری که پیش بینی کننده طلاقه تحقیر، تخریب و بی ارزش کردن طرفه مقابله. محافظت از زندگی مشترک و نگهداری از اون شور و نشاط روزهای اول ازدواج همیشه کار آسانی نیست. بخصوص زمانی که زوجها درگیر مسائلی مانند فشارهای مالی می‌­شوند. ما در مطلبی جداگانه به مهمترین عامل پیش بینی کننده طلاق پرداختیم.

نظر جان گاتمن در خصوص طلاق

جان گاتمن، استاد زوج درمانی دانشگاه واشنگتن در یکی از سخنرانی هاش میگه: بعد از سالها مطالعه روی زندگی زوجها به جایی رسیدم که با دیدن پنج دقیقه از مشاجره یه زوج می تونم بگم که آیا کارشون به طلاق می کشه یا نه؟ وقتی ازش میپرسن چطوری میفهمی؟ میگه مهمترین فاکتوری که پیش بینی کننده طلاقه تحقیر، تخریب و بی ارزش کردن طرفه مقابله.

– خیلی به نظرم حرف ایشون حکیمانه اس. نمونه ای از تحقیرهایی که ممکنه مرتکبش بشیم: “توهیچی نیستی، حمایت پدر من نبود تو هیچی نمیشدی، خانواده من کجا وخانواده گدا زاده تو کجا، با اون خواهر خزت، با اون داداش معتادت. کوبیدن تیپ و طرز لباس پوشیدن هم، حتی طرز راه رفتن هم! تو اگه آدم بودی و عاقل بودی وضع  و روزت این نبود و خیلی موارد دیگه.

تحقیر فاکتور در ایجاد طلاق

تحقیر کردن یکی از ویژگیهای آدمهایی محسوب میشه که ما در روانشناسی بهش میگیم “پرخاشگر منفعل یا passive aggressive”. زمانی که فرد باید از خودش مقتدرانه محترمانه و قاطعانه دفاع می کرد (این شیوه در رابطه بسیار سازنده اس و کمک می کنه به عمیق شدن رابطه، حالا فرد این  کار رو نکرده و خشمش رو به شیوه سالم و سازنده بروز نداده و تو خودش ریخته، اما تمام اون احساسات از بین نرفتن، در زمان و مکان دیگه به صورت زخم زبون خودش رو تخلیه می کنه، شیوه ای که رابطه رو به شدت تخریب می کنه.

حتما مطالعه کنید
اجازه بدین بچه ها بچگی کنند
تحقیر مهمترین فاکتور در ایجاد طلاق
تحقیر مهمترین فاکتور در ایجاد طلاق

تو این لحظه است که فردی که مورد هجوم قرار میگیره هاج و واج می مونه که این چرا اینطوری به من حمله کرد؟ چرا اینقدر شدید واکنش نشون داد؟! ولی ماجرای “تحقیر” پیچیده تر از این حرفاست و در بعضیا تو تار و پود شخصیت شون نفوذ کرده.

بچه ها رو تحقیر نکنید

بچه هایی که توسط اطرافیون شون مدام تحقیر شدن، این غده سرطانی روتا بزرگسالی با خودشون حمل می کنن و استاد انتقادهای کوبنده” و “با خاک یکسان کردن” طرفشون میشن. یعنی از ترس اینکه نکنه مثل گذشته بازم تحقیر بشن، انتخاب می کنن که از این به بعد تحقیر کنن! جای خطرناک مسئله اونجاست که ممکنه طرف مقابل در قبال همچین همسری دچار تردید به خودش بشه که “نکنه حق با اونه و من به اندازه کافی خوب نیستم”.

این طرز فکر باعث میشه فرد سال های سال تویه رابطه بیمار و سمی و پر از کینه بمونه،هرچند بلاخره یه جا کم میاره و دیگه نمی تونه واقعیت رو نبینه.مهمه تو این مواقع تو ذهنمون باشه که هرکسی می تونه ما رو تحقیر و ابی ارزش کنه، اما ما حق نداریم دروغی که با عناوین مختلف بهمون نسبت داده میشه رو باور کنیم. تقصیر تنه درخت نیست که سگی، پاش رو بلند می کنه تا روش ادرار کنه!

متن از مهشید ابارشی

مطالب مرتبط :

طلاق مرض نیست

کاهش آسیب به فرزندان هنگام جدایی

قبل از ازدواج پدر و مادر را باید طلاق داد

ارسال پاسخ