هر آنچه باید در خصوص قرص ضد بارداری بدانید

قرص ضد بارداری
قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری و انواع آن : سلام اگه موافق باشین امروز رو اختصاص بدیم به یکی از روش های پیشگیری از بارداری و اون، استفاده از قرص های هورمونی است. در این مطلب چند تا نکته مهم در مورد قرص پیشگیری از بارداری بگم. واگر بخواهیم یک تعریف کوتاه داشته باشیم باید گفت به داروهایی که برای کنترل بارداری استفاده می شود و دارای استروژن و پروژستین هستند و به عنوان “تک فازی”، “دو فازی” یا “سه فازی” نامیده می‌شوند قرص های ضدبارداری گفته میشود.

احتمال خطای قرص پیشگیری از بارداری

با توجه به زمانبندی ایی که خانم ها برای مصرف قرص ضد بارداری دارند، در صورتی که درست مصرف شوند ۹۹ درصد مؤثر هستند. این درصد از خانم ها با تجویز پزشک قرص ضد بارداری را مصرف می کنند که نحوهٔ صحیح مصرف کردن آن را می دانند.

نتایج درست و مؤثر این قرصها باعث شده تا در سراسر جهان بیش از صد میلیون زن از این نوع قرص ضد بارداری استفاده کنند.

نکته قابل توجهی که در این بین بسیار مهم است این است که قرص ها دقیقاً در زمان و ساعت مقرر مصرف شوند در غیر این صورت ممکن است برنامه ریزی های شما برای بارداری برهم بخورد. دلیل اینکه این امکان وجود دارد این است که این قرص ها سطح هورمون ها را ثابت نگه می دارند و در صورت مصرف اشتباه میزان هورمون ها در بدن شما به سرعت کاهش می یابند و احتمال بارداری افزایش پیدا می کند.

بنر گل من و تو
قرص پیشگیری از بارداری
قرص پیشگیری از بارداری
نکات مهم در مورد قرص پیشگیری از بارداری

نکته اول اینکه این قرصها، ترکیبی از هورمونهای مختلفی هستن که بطور طبیعی در بدن خانمها تولید میشن

نکته دوم اینکه با مصرف این قرصها، سیستم سیکلیک تخمک گذاری مهار میشه و تخمک گذاری انجام نمیشه.

نکته سوم، اگر داروی دیگه ای مصرف می کنید یا بیماری کلیوی یا دیابت دارید، پزشکتون رو در جریان بگذارید و اینکه این موارد میتونه تاثیر این قرصها رو کاهش بده.

نکته مهم بعدی اینکه تاثیر این قرصها از ماه دوم مصرف هست و در ماه اولِ مصرف تاثیری ندارن.

نکته پنجم: با قطع مصرف این قرصها، امکان باروری مجددا بلافاصله ایجاد میشه و چرخه قاعدگی به حالت نرمال بهمراه تخمک گذاری برمیگرده. در موارد خیلی کمی امکان تاخیر در برگشت به سیکل طبیعی قاعدگی هست. اگر بیشتر از 6 ماه بعد از قطع قرص، قاعدگی طبیعی نشد (که نادره) به پزشک مراجعه کنید.

انواع مختلف قرص ضد بارداری

در کل ۲ نوع از قرص های ضد بارداری وجود دارد که یکی قرص های ترکیبی استروژن و پروژسترون است و دیگری قرص هایی که فقط دارای پروژسترون می باشد. قرص ضدبارداری که ترکیبی از استروژن و پروژستین است، با مهار کردن هورمون های لوتئینی و فولیکول باعث جلوگیری از بارداری می شود. این قرص ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل قرص های تک فازی ، دوفازی و سه فازی است.

قرص ضد بارداری تک فازی

این نوع از قرص های ضد بارداری به میزان یکسان، استروژن و پروژسترون را به طور روزانه تامین می کنند.

قرص ضد بارداری دوفازی

در یک چرخه ۲۱ روزه مقدار مساوی از استروژن را تامین می کند. در نیمه اول نسبت پروژسترون به استروژن کمتر است و در این صورت در طول چرخه قاعدگی پوشش رحم یا همان اندومتریوز ضخیم تر می شود. در نیمه دوم نسبت پروژسترون به استروژن بیشتر است و در این صورت پوشش رحم به طور نرمال تخلیه می شود.

قرص ضد بارداری سه فازی

این نوع از قرص های ضد بارداری دارای استروژن با غلظت ثابت یا تغییر دهنده و پروژسترون هستند.

"انواع

انواع قرص ضد بارداری موجود در ایران

داروهای موجود در ایران که در این ۳ دسته از قرص های ضد بارداری قرار می گیرند:

دروسبلا، دروسبلین، دزولست، لویتود و سیبل از دسته اول قرص های ضد بارداری ترکیبی از استروژن و پروژسترون

آزورل از دسته دوم قرص های شیردهی

تنسی از دسته سوم قرص های اورژانسی

تا این قسمت از مطالب به نکات مهمی در مورد قرص های پیشگیری از بارداری پرداختیم. حالا می خواهیم به فواید و مضرات قرص های پیشگیری از بارداری بپردازیم.

عوارض سطحی قرص پیشگیری از بارداری

یه سری عوارض سطحی دارن. اینکه مثلا باعث افزایش اشتها می شن و میتونن باعث پرخوری و چاقی بشن. اما یه سری عارضه مهم دارن که خیلی نادر هستند و به همین دلیل هر کسی که میخواد از این قرصها بصورت طولانی مدت استفاده کنه باید حتما در ابتدا چکاپها و آزمایشات رو بده و زیر نظر متخصص دارو بگیره و صد البته زیر نظر متخصص داروش رو قطع کنه. عمدتا حساسیت روی عزیزانیه که چربی خونشون بالاست، مشکلات دیابتی دارن و موارد مشابه.

فواید قرص های پیشگیری از بارداری

اما در سمت دیگه در مورد فواید این قرصها باید بگم بر خلاف تصور وحشتناکی که عموم دارن، فواید خیلی زیادی دارن. مثل کاهش خونریزی قاعدگی و جلوگیری از کم خونی، مرتب کردن سیکل قاعدگی، کاهش آکنه و جوش و لکه های پوستی و کاهش رشد موهای زائد. اما از دیدگاه سلامت زنان، از اونجایی که این قرصها تاثیر بسزایی در کاهش سرطان تخمدان، کاهش سرطان روده بزرگ و کاهش سرطان رحم و دهانه رحم دارن استفاده ازشون توصیه میشه.

ضمنا در مورد تاثیر این قرص های پیشگیری از بارداری بر روی سرطان سینه، اطلاعات ضد و نقیض هست. پیشنهاد اینه که خانمهایی که سابقه فامیلی کیست سینه یا سرطان سینه دارن در مورد مصرف این قرصها با پزشکشون مشورت کنند.

منبع: دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان)

مطالب مرتبط :

آیا خون دماغ شدن در بارداری خطرناک هست؟

چه مدت بعد از اقدام به بارداری، حامله می شوید؟

بارداری پوچ چیست؟ و درمان آن