چرا گیاهان دچار مرگ ناگهانی می شوند؟

مرگ گیاهان آپارتمانی

مرگ گیاهان صحنه ناراحت کننده ای برای تمامی کسانی هست که با عشق گل و گیاه نگهداری میکنند و همیشه این سوال در ذهن ایجاد میشه که چرا گیاه من خشک شدن من که آب میدادم و سوالات متفاوت در این مطلب قصد داریم تا برخی از دلایل خشک شدن گیاهان رو مطرح کنیم و این نکته رو همیشه به یاد داشته باشید که این دلایل عمومی هستند و هر گل و گیاه میتواند برای مرگ دلایل مختلفی داشته باشه، پس با ما همراه باشید.

آبیاری نامناسب

گل آزالیا - گل من و تو

اگر به درستی به گیاه آب ندهید، زمینه مرگ ناگهانی گیاه را فراهم میکنید. اگر چند روز فراموش کنید به گیاه آب بدهید ممکن است ریشه آن خشک شود. با این حال معمولا برعکس این حالت اتفاق می افتد به این صورت که اغلب آب دهی بیش از حد منجر به مرگ گیاه میشود.

پوسیدگی ریشه حاصل مرطوب ماندن خاک و عدم زهکشی مناسب آن است که در بخش زیرین خاک اتفاق می افتد حتی در صورتی که گیاه به نظر سالم میرسد در داخل آن ممکن است وضعیت به این شکل نباشد. در صورتی که گیاه مرده را از گلدان خارج کنید به راحتی میتوانید پوسیدگی ریشه را در آن مشاهده کنید. ریشه های سالم سفت و انعطاف پذیر هستند در حالی که ریشه های پوسیده حالت نرم و له شده و ظاهری شبیه به جلبک دارند.

آبیاری زیاد

⛔️ زیاد به گیاه آب ندهید. تقریبا همه گیاهان در صورتی که بگذارید خاکشان بین دفعات آب دهی خشک شود، سالمتر می مانند.
به گیاه تا حدی آب بدهید که از سوراخ زیر گلدان آب خارج شود، سپس بگذارید آب گیاه کاملا خارج شود و سپس زیر گلدانی را خالی کنید. هرگز نگذارید زیر گلدانی پر آب باشد و گلدان در آب قرار داشته باشد. اگر سطح خاک گلدان خشک شد، میتوانید دوباره به آن آب بدهید.

مطمئن شوید که گیاه در خاک خوب زهکشی شده قرار دارد. یک نکته مهم این است که گیاه را در گلدانی که سوراخ تخلیه ندارد قرار ندهید.
زهکشی نامناسب حتما به مرگ گیاه منجر میشود.

آفتها

در صورتی که مطمئن هستید مشکلات آب دهی مسئول مرگ ناگهانی گیاهتان نیست، به دقت به دنبال علائم حشرات و آفتها باشید. برخی آفتها را به سختی میتوان شناسایی کرد. مثلا شپشک آرد آلودموا ( mealybug ) با توده های کرکی که معمولا زیر برگها یا روی گره ها قرار دارد میتوان شناسایی کرد. کنه تار عنکبوتی ( Spider mite ) خیلی کوچک است و به سختی با چشم غیر مسلح می توان آن را مشاهده کرد اما میتوانید تارهای ریز آن را که بر روی برگها باقی می ماند مشاهده کنید. حشره پولک دار ( scale ) نیز حشره ای کوچک با پوسته مومی است که دیدن آن دشوار است.

مواد شیمیایی

اگر چه احتمال این مورد کمتر است اما باید مطمئن شوید گیاهتان در تماس با اسپری علف کش یا مواد سمی دیگر قرار نداشته است. به علاوه مطمئن شوید که بر روی برگها کود یا مواد شیمیایی دیگر نپاشیده است.

دلایل دیگری که باعث مرگ ناگهانی گیاه میشوند

در صورتی که گیاهتان زنده است اما برگهای آن قهوه ای شده اند، ممکن است دلایل بالا عامل آن باشند. دلایل دیگر قهوه ای شدن برگها عبارتند از:

  • – آفتاب بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم
  • – بیماریهای قارچی
  • – کود دهی بیش از حد
  • – کمبود رطوبت

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP