باغ در خانهدکوراسیونگل و گیاهمقاله آموزشی

چه گیاهانی مناسب بالکن هستند؟

گیاهان مناسب بالکن - گل من و تو
3.25Kبازدید

سلام امروزه و با گسترش آپارتمان نشینی دیگه از اون حیاط های خونه مادر بزرگ خبری نیس و همه ما در خونه های کوچیک و آپارتمانی داریم زندگی میکنیم و برای اینکه بتونیم اون شادابی خونه مادربزرگو هرچند کم ولی باز هم داشته باشیم میتونیم با استفاده از گل و گیاه در خونه مخصوصا در بالکن طراوت و شادابی نسبی به خونه هامون بیاریم در این مطلب قصد داریم گیاهانی که برای بالکن خونه مناسب هستنون بهتون معرفی کنیم.

گیاهان بالکنی :

بالکن خانه، فضای خوبی است که با تزئین آن زیبایی و طراوت را به ساختمان تان بیاورید. برای سبز کردن بالکن می‌توانید از باکس‌های گل، گلدان‌های آویزی، گیاهان رونده و گلدان‌های زمینی استفاده کنید. با این حال، برای داشتن یک انتخاب درست، شناخت دوام گل‌ها و طو ل زمان گلدهی آن‌ها ضروری است. ‏

گیاهانی که در بالکن‌ها استفاده می‌شوند باید مقاومت به گرما را داشته باشند چون نه فقط آفتاب بلکه گرمای خروجی از ساختمان، گرمای کولر و انعکاس نور خورشید فضای زیست آنها را گرم می‌کند. در بالکن‌هایی که رو به خیابان واقع شده‌اند بایستی گیاهان مقاوم به گرد و غبار و آلودگی هوا انتخاب شوند.

همچنین پیچ‌های مقاوم و گیاهان رونده و همیشه سبز می‌توانند سایبانی خوب برای ایجاد یک فضای خنک و باطراوت در بالکن شما باشند. بنابراین استفاده از آن‌ها در بالکن را به شما توصیه می‌کنیم. گل کاغذی، نیلوفر، مو چسب، عشقه، گل انارک، اقاقیا، پیچ امین الدوله گزینه‌های خوبی برای داشتن یک بالکن سبز هستند.

تزیین بالکن - گل من و تو

گیاهان گلدار

گیاهان گل دار با غنچه‌های رنگارنگ هم می‌تواند بالکن شما را چشم نوازتر کنند. یکی از گیاهان به شدت نور دوست، شمعدانی است که این روزها فصل گلدهی آنها هم رسیده و می‌توانید گلدان‌های شمعدانی را با آویز مخصوص از طنابی در بالکن تان آویزان کنید.‏

گل محبوبه شب هم همانطور که از نامش پیداست، در تمام شب تا سحر رایحه‌ای دلپذیر در فضا پخش می‌کند. اما اطلسی و یاس رونده در طول روز باز هستند و عطر افشانی می‌کنند. تلفیق این دو باعث می‌شود که هم در شب و هم در روز ساختمانی معطر داشته باشید.‏

اگر در مکان‌های آفتابی و گرم‎ ‎زندگی می‌کنید، بهتر است از گیاهان یکساله و دوساله‌ای مثل تاج خروس، تاج خروس برگی، بگونیای همیشه گل دار، داوودی، تاتوره، جعفری، شب بوی پاکوتاه، آفتاب پرست، رازک ژاپنی، گل کاغذی یک ساله (گل جاوید)، سیلن، خورشیدی، همیشه بهار، آهار، انواع شاه پسند و…. استفاده کنید.

اما در مکان‌های نیمه سایه گیاهانی از قبیل گل حنا (امپیشن)، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پروانش (پریوش)، پیچ تلگرافی، بنفشه معطر رشد و نمو می‌کنند. مکان‌های کاملا سایه هم مثل راهروها یا خانه‌هایی که چندان نورگیرنیست، برای گیاهانی مانند پتوس، انواع فیلو دندرون، مارچوبه زینتی، برگ بیدی، مارانتا و… که آپارتمانی هستند، مناسبند.‏

حتما مطالعه کنید
آشنایی با فواید و خواص زیرفون برای بدن

اما در شمال کشور و مناطقی که رطوبت بالاست شمعدانی و بگونیا و فوکسیا بسیار خوب رشد می‌کنند. درست برعکس مناطقی مثل شهرهای بزرگ که رطوبت کم است و می‌توان از گیاهانی که به گرما مقاوم هستند، مثل شمعدانی‌های رنگ‌های صورتی، قرمز، بنفش و بگونیای همیشه گلدار استفاده کرد.

تزیین بالکن با گل

درختچه‌های همیشه سبز

در زمستان، بالکن شما می‌تواند باغچه خوبی برای نارنج باشد. نارنج سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می‌کند اما در مناطقی مانند تهران و کرج در زمستان باید شاخه‌ها و برگ‌های نارنج‌های جوان را به وسیله نایلون پوشاند. اما انواع چندساله این گیاه نیاز به پوشش زمستانه ندارند.

نارنج درختی است همیشه سبز، خزان نمی‌کند و فضای بالکن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه می‌دارد. ‏درختچه‌های زیتون هم دائمی هستند و در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا بدون مراقبت خاصی خانه شما را سبز می‌کنند. زیتون و نارنج هر دو به گلدان نسبتا بزرگی احتیاج دارند.

زیتون یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که نیاز به رسیدگی و آبیاری زیادی نخواهد داشت. چون مقاوم است. فقط این گیاه به آب زیاد و غرقابی شدن ریشه حساس است و نباید زیاد به آن آب داد.‏

تزیین بالکن آپارتمان

یکی دیگر از درختچه‌های بالکنی، پیراکانتا است که همیشه سبز با شاخه‌های تیز و تیغ دار است و با هرس می‌توان به آن فرم داد. فونیکس یا نخل زینتی هم گزینه خوبی برای بالکن همیشه سبز شما است. نخل‌های زینتی را به دلیل مقاومتی که در مقابل شرایط سخت محیط دارند، براحتی می‌توان پرورش داد.

تنها نیاز این گیاه این است که تابستان در مکان آفتابی و گرم با تهویه خوب قرار بگیرد و زمستان نیز در محیطی خشک با دمای ۱۰ ـ ۵ درجه سانتی گراد‎.‎‏ یوکا هم درختچه‌ای است که یک نوع آن آپارتمانی و دیگری باغچه‌ای است. یوکا به آب کم احتیاج داشته و باید زمانی به آن آب بدهیم که خاک، خشک باشد.

این گیاه فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و در قسمت پایین ساقه به صورت غده دارای مواد غذایی است که باعث می‌شود در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد و برای استفاده در بالکن، گیاه مناسبی است‎.‎‏ در شماره بعد، گیاهان بیشتری را برای بالکن شما معرفی می‌کنیم.‏

 

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

۲ دیدگاه

ارسال پاسخ