گل سروپژیا گیاه آویز بسیار جذاب

گل سروپژیا گیاه آویز بسیار جذاب
گل سروپژیا گیاه آویز

معرفی گل سروپژیا گیاه آویز : سروپژیا گیاهی آویز که از خانواده خرزهره می باشد که بومی آفریقای جنوبی است و گیاهی همیشه سبز به حساب میاد. یکی از ویژگی های جالب و دلنشین این گیاه آویز بودن و ظاهر زیبا در کنار مقاوم بودن به شرایط نگهداری در آپارتمان می باشد که بیشتر در تاخچه ها و یا سبد ها نگهداری میشه. در ادامه به معرفی و نحوه نگهداری سروپژیا می پردازیم با ما همراه باشید.

معرفی سروپژیا

نام علمی این گیاه سروپژیا Ceropegia woodii است که از خانواده  Asclepiadaceae به حساب میاد. طول سروپژیا اکثراً تا 2 متر هم میرسد در صورت فراهم کردن شرایط ایده آل نگهداری که در ادامه به آن میپردازیم دارای گلهای کوچک و فانوسی شکل خواهد شد که در اواخر تابستان دیده خواهد شد. گلها این گیاه 3 سانتیمتر طول دارند و به رنگهای قرمز، سفید و بنفش دیده میشوند و دارای 5 گلبرگ هستند.

گلدهی سروپژیا
گلدهی سروپژیا

این گیاه برای تکثیر هم در ساقه ها و هم در ریش تولید غده میکنه که شما میتونید به راحتی اونو تکثیر کنید. برگ های این گیاه در نور کافی سبز پر رنگ خواهند بود واگر این شرایط نوری برای آن فراهم نشود برگ ها کمرنگ خواهند شد.

جالب است بدانید که این گیاه توسط یک متصدی باغ گیاه شناسی کشف شده، زمانی که این متصدی در سال 1881 در ارتفاع 1500 متری در حال کشت بوده این گیاه را میبیه که از صخره آویزان شده است و سپس بعد از 13 سال  باغ بوتانیک در انگلیس ارسال شد. و حالا در منازل ما جا خشک کرده

سروپژیا گیاه آویز
سروپژیا گیاه آویز

نیازها و نگهداری سروپژیا

برای شاداب ماند و داشتن گیاهی سرحال باید شرایط ایده آل رشد آن را که در ادامه ذکر میکنیم را برای گیاه فراهم کنید.

نور مناسب سروپژیا

درست هست که این گیاه نور رو دوست داره ولی نباید در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار بگیره و بهترین شرایط نوری برای آن نور کامل تا کمی سایه و به دور از نور مستقیم آفتاب می باشد. و داشتن نور کافی باعث خوش رنگ شدن برگ ها خواهد شد.

آبیاری

در اکثر گیاهان آپارتمانی باید خاک خشک شود و سپس آبیاری را شروع کنید که سروپژیا هم باید به این شکل آبیاری شود توجه داشته باشید که آبیاری زیاد و یا نداشتن زهکشی مناسب باعث آسیب شدید به ریشه گیاه شما خواهد شد پس حتما زهکشی را بررسی کنید.

رطوبت

به رطوبت زیادی احتیاج ندارد و شما میتوانید همون رطوبت محیط را برای آن داشته باشید ولی بهتر است زیر گلدانی را از سنگ ریزه پر کنید و سپس هر دو هفته یکبار آن را با آب پر کنید دقت کنید که نباید آب زیرگدانی با گلدان تماس داشته باشه.

نگهداری سروپژیا
نگهداری سروپژیا
دما

این گیاه در دمای اتاق خوب رشد میکنید ولی در زمستان دقت کنید که دمای محیط کمتر از 15 درجه نره

خاک مناسب

خاک سبک برای نگهداری این گیاه بسیار مناسب است که برای تهیه این خاک شما میتوانید مخلوطی از یک قسمت پیت و یک قسمت خاک باغچه و ۲ قسمت ماسه یا پرلیت برای گلدان آن انتخاب کنید.

زمان تعویض گلدان

برای تعویض گلدان اصلا عجله نکنید این گیاه دوست داره تا ریشه های زیادی تولید کنه ولی اجازه دهید تا گلدان کامل پر از ریشه شود و سپس اقدام به تعویض گلدان نمایید.

روش تکثیر سروپژیا

به طور کلی میتوانید با استفاده از گره های ساقه آن را به این روش که گره های این گیاه در جای مرطوب روی خاک ریشه زده و تکثیر میشود همچنین با تکثیر غده در اول بهار و پاییز ویا با استفاده از قلمه ساقه میتوان آنرا تکثیر کرد. ولی در ادامه به روش های تکثیر سروپژیا می پردازیم به این شکل که این گیاه زیبا به دو روش از اواسط بهار تا اوایل تابستان می توان تکثیر کرد:

  1. غده های تولید شده بر روی ساقه را تکثیر کنید
  2. قلمه های انتهایی ساقه  را تکثیر کنید

برای تکثیر سروپژیا ابتدا یک گلدان با اندازه متوسط را با کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس پر کنید. و حالا کمی شن درشت را روی خاک بپاشید و 3غده را روی شن قرار دهید و کمپوست را کمی مرطوب کنید. آبیاری بیش از اندازه سبب فساد و پوسیدگی غده ها می گردد و این فساد پس از چند هفته انتظار، بسیار مایوس کننده است.

روش تکثیر سروپژیا - قلمه سروپژیا
روش تکثیر سروپژیا – قلمه سروپژیا

در روش دوم تکثیر سروپژیا قلمه های انتهایی ساقه را به طول 5/7- 5 سانتی متردر پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و هر سه قلمه را در یک گلدان حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید، اما بیش از حد آبیاری نکنید.  ریشه دهی در مدت زمان دو ماه یا بیشتر انجام خواهد شد و گیاه رشد فعال خود را آغاز خواهد کرد. در این مدت دقت کنید زمانی که سطح خاک خشک باشد دوباره آبیاری کنید. اگرچه این گیاه به نور علاقه زیادی دارد ولی در طول تکثیر، هرگز آن را در برابر تابش مستقیم خورشید قرار ندهید و در دمای 21-18 درجه که برای ریشه دهی مناسب است نگاه دارید.

مشکلات و بیماری های سروپژیا

زرد شدن برگها سروپژیا

علت این مشکل می تواند از آبیاری زیاد و کمبود نور گیاه باشه که عوامل رو بررسی کنید.

ریزش برگ ها

عل اصلی این مشکل سرمای محیط نگهداری است که گلدان را به محلی با دمای بیشتر منتقل کنید.

سوختگی برگها

این گیاه به غبارپاشی جلو نور خورشید حساس می باشد و برای تامین رطوبت از روش سنگریزه استفاده کنید و از فبار پاشی در نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

خشک شدن برگها

از خشکی خاک گلدان است که گیاه را آبیاری کنید و اگر میخواهید غبارپاشی انجام دهید به هیچ وجه در نور مستقیم این کار را انجام ندهید.

زرد شدن برگهای پایینی

این عامل در اکثر گیاهان آبیاری بیش از حد می باشد پس آبیاری را کم کنید و حتما زهکشی را بازدید کنید.

گل سروپژیا
گل سروپژیا
مطالب مرتبط :

نحوه نگهداری و معرفی گل پاندانوس

معرفی و نگهداری فیکوس خزنده

معرفی و آموزش گل سینگونیوم

نگهداری گل سنگ