گیاه پدیلانتوس و شرایط نگهداری و تکثیر آن

پدیلانتوس و شرایط نگهداری و تکثیر آن
پدیلانتوس و شرایط نگهداری و تکثیر آن

نام انگلیسی : EUPHORBIA TITHYMALOIDES

خانواده : EUPHORBIACEAE – فرفیون – افوربیاسه

گیاه پدیلانتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است. یکی از زیبایی های این گل که آن را از بقیه گل ها متمایز می کند در سرما رنگ برگ هایش از سبز به صورتی تغییر پیدا می کند. علتش هم این است که سرما جذب فسفر از ریشه را مختل می‌کند و این حالت در گیاهان خصوصا در زمستان دیده می‌شود ولی باید مراقب باشید چون سرمای بیش از حد باعث ریزش برگ‌هایش می‌شود. این گیاه نیز در رسته ابلقان قرار دارد. نگهداری گل پدیلانتوس نسبتا آسان است.

شرایط نگهداری از گیاه پدیلانتوس

شرایط نگهداری از گیاه پدیلانتوس
شرایط نگهداری از گیاه پدیلانتوس

نور

پدیلانتوس به محیط کاملا روشن نیاز دارد و باید دور از تابش آفتاب قرار گیرد. اگر اشعه آفتاب به این گیاه بتابد برگ ها می سوزد و ریزش پیدا می کند. کم بود نور هم باعث بلند شدن و نافرم شدن شاخه ها می شود و فاصله برگ ها از هم بیش از حد شده و حالت بی رنگی به خود می گیرد.

آبیاری

این گیاه نباید آبیاری زیاد شود چون باعث مرطوب شدن و پوسیدگی گیاه و در نتیجه از بین رفتن آن می شود. حتما بین دو آبیاری بگذارید خاک به اندازه 2-3 سانتی متر خشک شود. خشکی کشیدن زیاد هم باعث چروکیدگی و خشک شدن برگ ها، نازک شدن ساقه و ریزش برگ‌ها می شود.

دما

پدیلانتوس انگار خودش هم میداند که با سرد شدن هوا زیباییش دوچندان می شود به همین دلیل علاقه مند به دمای خنک می باشد. اگر نور زیاد همراه با هوایی خنک را تجربه کند برگ هایی قرمز را مشاهده خواهید کرد. دمای مورد علاقه این گیاه 12-13 درجه می باشد و کمتر از 8 درجه را تحمل نمی کند و به سرعت در هوای سرد قارچ گرفته و از بین خواهد رفت. گل باید در مکانی قرار بگیرد که گردش هوای مناسب در آن جریان داشته باشد، چراکه در غیر این صورت برگ‌ها نازک خواهند شد. بنابراین برای نگهداری از این گیاه در تابستان بهتر است آن را در بالکن، راه پله روشن و یا اتاقی نگهداری کنید که مسیری برای عبور و مرور هوا وجود داشته باشد. رطوبت برای این گیاه بسیار لذت بخش است، با آنکه دمای معمولی اتاق برای رشد گیاه کافی است، اما لازم است بدانید فضایی مانند گلخانه و یا پاسیو برای این گیاه بسیار مناسب تر خواهد بود، و در واقع در چنین فضایی گیاه دارای رشد بسیار بهتری خواهد بود.

خاک

مناسب‌ترین خاک برای پدیلانتوس ترکیب خاک ماسه، پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس است، برای این گیاه خاک کاکتوس‌ها هم مناسب است چراکه دارای زهکش مناسبی بوده و آب را بهتر از خود عبور می‌دهد. یک نکته را فراموش نکنید، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد قارچ‌ها کمی پودر دارچین داخل خاک گیاه بریزید. در اوایل بهار که زمان رویش گیاه است، بهتر است تا از کودهای رشد استفاده کنید؛ اما اواخر بهار از کودهای مخصوص کاکتوس استفاده کرده تا پتاسیم و فسفری که داخل آن‌ها است بوته را محکم کند؛ این کار را باید ماهی یک‌بار انجام دهید. این گیاه از طریق بذر و یا قلمه‌زنی تکثیر می‌شود، و باید قلمه از زیر یک جوانه به‌صورت اریب بریده‌شده و به زیرخاک فرورود، برای آنکه ریشه زنی احتمال بیشتری داشته باشد بهتر است تا ۳ عدد جوانه زیرخاک قرار بگیرد.

تکثیر پدیلانتوس

تکثیر پدیلانتوس
تکثیر پدیلانتوس
این گیاه را اکثرا از طریق قلمه تکثیر می کنند. باید قلمه های به طور 12-15 سانتی متر را انتخاب کنید و حتما قبل از تهیه قلمه 24 ساعت قبل گیاهتان را آبیاری کنید تا ساقه ها ترد شود. قلمه های انتخاب را داخل یک روزنامه بپیچید تا شیره از آن خارج شود سپس در بستری از پرلیت یا مخلوط شن و ماسه قرار دهید. اگر قلمه ها را در آب ریشه دار کردید قبل از اینکه ریشه ها زیادی بلند شوند بیشتر از 5 سانت باید در بستر خاک قرار گیرند.

فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP