15 ایده شگفت‌ انگیز برای چیدمان بالکن خانه

15 ایده شگفت‌ انگیز برای چیدمان بالکن خانه

اگر جزو افراد خوش‌شانسی هستید که در خانه‌تان بالکن دارید، باید به شما تبریک گفت. عده زیادی به حال شما افسوس می‌خورند و آرزویشان داشتن یک بالکن شگفت‌انگیز است.شاید دیده‌ باشید که متأسفانه اغلب افراد از فضای بالکن خانه استفاده‌نمی‌کنند و بالکن را بلا‌استفاده رها‌می‌کنند. معمولاً بالکنها انقدر کوچک هستند که جایی برای گذاشتن صندلی و دیگر وسایل مورد علاقه‌تان ندارند. اما سایز بالکن نباید مانع این شود که شما این فضای بی‌نظیر را دست‌کم‌گرفته و از بالکن لذت‌نبرید.

مهم نیست اندازه بالکن چقدر است. ما در اینجاه 15ایده شگفت‌انگیز برای چیدمان بالکن خانه به شما می‌دهیم تا بتوانید آن را بزرگتر جلوه دهید.

1.از سبک مینیمال در بالکن استفاده‌کنید

بالکن به سبک مینیمالیست
بالکن به سبک مینیمالیست

سبک مینیمال سبکی ساده است. به معنای استفاده حداقلی از فضا و سایل. بکاربردن وسایل دکوری بیش‌از‌حد در فضایی کوچک باعث‌می‌شود بالکن کوچک شما به‌هم‌ریخته بنظر‌آید. پس سعی کنید با حداقل وسایل و چیزهای ساده فضای بالکن را شلوغ و درهم‌برهم نکنید.

بنر گل من و تو

2.صندلی آویز در بالکن بگذارید

صندلی آویزی در بالکن
صندلی آویزی در بالکن

وجود یک صندلی آویزی در بالکن بسیار لذت‌بخش است. این صندلی فضای زیادی اشغال‌نمی‌کند. اگر هوا بادی یا طوفانی شد می‌توانید خیلی راحت آن را درآورده و به داخل خانه ببرید.

 3.گوشه‌ای دنج برای مطالعه در بالکن ایجاد‌کنید

گوشه دنج برای مطالعه در بالکن
گوشه دنج برای مطالعه در بالکن

بگذارید صادقانه بگوییم که شما در بالکن کوچکتان فعالیتهای کمی می‌توانید انجام‌دهید. در حد نوشیدن یک چای یا قهوه، یا تماشای غروی آفتاب. اما یکی از کارهای بسیار رویایی و کلاسیک خواندن کتاب در بالکن است. پس چرا آن پناهگاه زیبا را تبدیل به جایی برای خواندن و مطالعه نکنید؟ یک صندلی تکی راحت بگذارید. به اندازه‌ای که بتواند در آن بخزید، ولی آنقدر بزرگ نباشد که کل فضا را بگیرد.  

4.فضای دیوارهای بالکن را فراموش‌نکنید

استفاده از فضای دیوارها در بالکن
استفاده از فضای دیوارها در بالکن

بزرگترین مشکلی که افراد دارند این است که در فضاهای کوچک، دیوارها را فراموش‌می‌کنند. حتی از فضای دیوارهای بیرونی و کناری می‌توانید استفاده‌کنید. طاقچه ها و شلفهایی برای گلدانها و چراغ اضافه‌کنید. تکه‌های باریکی از چوب به دیوار وصل‌کنید. میز سیار و تاشویی در این مواقع بسیار عالیست. چون خیلی راحت می‌توان آن را جمع‌کرد. بدین ترتیب از فضای کوچک خود لذت‌ببرید.

5.فضای بالکن را پر ازگیاه کنید

اگر اهل گل و گیاه هستید، حتما در بالکن خانه نعناع و یا ریحان پرورش دهید و بکارید. جلوی پنجره را گلدانهایی با سایزهای مختلف بگذارید، روی طاقچه‌های بلند پیچک بگذارید. و گیاهان دیگری را آویزان کنید. مطمئن باشید که اینظور آن فضای کوچک شبیه گلخانه‌ای بسیار مجلل می‌شود.

6.از شر اثاثیه خلاص‌شوید

زمان کودکیتان را به‌یاد‌آورید. هیچ چیزی رویایی‌تر و جادویی‌تر از دژی که با بالش و پتو درست‌می‌کردید نبود. فکرکنید چند سال بگذرد و حالا با داشتن بالکن و همان فضا دوباره احساسات و عواطف کودکی را بوجود بیاورید. برای ساخت این دژ کافیست کمی چمن مصنوعی نصب‌کنید. یک پتوی گرم‌و‌نرم و چند تا بالش بگذارید. حالا بالکن خانه را تبدیل به فضایی کردید که برای شما خاطرات خوبی به همراه‌دارد.

7.وسایل را مقابل به منظره بچینید

چیدمان بالکن رو به منظره مقابل
چیدمان بالکن رو به منظره مقابل

برای چیدمان بالکن خانه که باریک هست به این نکات توجه کنید، در بالکنهای باریک که فضا به‌شدت محدود است، شاید نتوان درست‌و‌حسابی وسایل را چید. در عوض سعی‌کنید همه وسایل را طوری بچینید که رو به بیرون و به طرف منظره مقابل باشند. به این ترتیب می‌توانید از بالکن کوچک خانه غروب زیبای خورشید را تماشا‌کنید.

8.به‌جای کاناپه نیمکتی تخت مانند بگذارید

درست است، نیمکت تخت مانند فضای زیادی می‌گیرد، اما می‌ارزد. داشتن نیمکتی تخت مانند در بالکن خانه برای استراحت بسیار عالیست.

9.از نرده‌ها برای ساخت میز صبحانه استفاده‌کنید

میز صبحانه با استفاده از نرده‌ها در بالکن
میز صبحانه با استفاده از نرده‌ها در بالکن

آیا جایی برای قرار‌دادن میز ندارید؟ نگران نباشید. خودتان می‌توانید میز صبحانه کوچکی از تخته چندلا درست‌کنید یا یک میز از پیش آماده بخرید و به لبه نرده‌ها وصل‌کنید. فقط کافی است یک چهارپایه پشت میزتان بگذارید. حالا فضای کوچکی دارید که می‌توانید با لذت در بالکن خانه قهوه بنوشید.

10.از طراحی در بالکن کمک بگیرید

استفاده از طراحی در بالکن
استفاده از طراحی در بالکن
استفاده از طراحی در بالکن
استفاده از طراحی در بالکن

طراحی روشی شگفت‌انگیز برای بزرگتر، بلندتر، و مهم‌تر جلوه دادن فضاست. اگر فضای بالکن خانه برای چیدن وسایل جزئی مناسب‌است، سعی‌کنید با بکارگیری اصول طراحی فضا را بزرگتر جلوه‌دهید. مثلا کوسنهایی با طرحهایی مناسب، گلیم‌های طرحدار و گلدار و بالش‌های راه‌راه متناسب با فضا.

11.از انواع بافتها استفاده‌کنید

بافتهای کنفی برای تزئین بالکن
بافتهای کنفی برای تزئین بالکن
بافتهای کنفی برای تزئین بالکن
بافتهای کنفی برای تزئین بالکن

از ترکیب بافت کنفی، بافتنی ظریف و لطیف، و خرده‌ریزهای قلاب‌بافی برای نمایی تازه به بالکن خانه استفاده‌کنید. ترکیب  مواد و بافتهای متفاوت، هر فضای بی‌تفاوتی را تبدیل به فضایی عالی و تجملاتی می‌کند. فقط یادتان باشد هنگامی که باران می‌بارد آنها را داخل بیاورید تا خراب نشوند.

12.فضای بالکن را روشن و نورانی کنید

نور طبیعی در فضای بالکن
نور طبیعی در فضای بالکن

از دیگر ایده های شگفت انگیز چیدمان بالکن خانه میتوان به استفاده از نور اشاره کرد، به‌جای نور تند چراغهایی حبابدار و پوشیده که از سقف  آویزاند، این بار فانوس و شمع‌هایی با نور لطیف را امتحان‌کنید. ریسمانی از نور را تصور کنید. محیطی رمانتیک و شاعرانه برای شب در بالکن خانه ایجادکنید.

13.از خود در مقابل نور آفتاب محافظت کنید

سایبان در بالکن
سایبان در بالکن

در روزهای آفتابی باید از خود در مقابل نور محافظت‌کنید. اگر بالکن خانه‌تان نرده دارد می‌توانید قسمتی را پرده نصب‌کنید. یا یک خیمه و چادر کوچک درست‌کنید.نصب یک چتر بزرگ بسیار کاآمد است. در گرمای تابستان حتما به دردتان‌می‌خورد.

14.با رنگها خلاقیت به‌خرج‌دهید

بالکن با رنگهای شاد
بالکن با رنگهای شاد

خیلی خوب است که از رنگهای طبیعی استفاده‌کنید، اما در مورد فضای بیرونی و بالکن خانه نگران نباشید، از رنگهای مختلف و جاندار استفاده‌کنید.

15.پالت چوبی یا چهارپایه‌های چوبی

استفاده از پالتهای چوبی
استفاده از پالتهای چوبی

با پالت‌های چوبی می‌توان خیلی کارها انجام داد. از تخت گرفته، تا میز و حتی تاب. پالت‌های چوبی برای بالکن خانه بسیار ایده‌آل هستند. آنها را روی هم بگذارید و یک نیمکت تخت‌مانند درست‌کنید که سفارشی به‌نظر می‌آید.

نهایت لذت را از بالکن زیبای خانه‌تان ببرید. امیدوارم از مطلب چیدمان بالکن خانه لذت برده باشید و از اون برای زیبا سازی باکن منزلتون استفاده کنید.