گیاه کالادیوم (Caladium) معرفی، تاریخچه و شرایط نگهداری کالادیوم

شرایط درست نگهداری کالادیوم
شرایط درست نگهداری کالادیوم

چطور از کالادیوم نگهداری کنیم؟ گیاه کالادیوم (Caladium) یکی از جذاب ترین و زیباترین و همچنین از پرطرفدارترین گیاهان جهت نگهداری و زینت بخشی به محیط منزل و حتی محیط های اداری و سایر اماکن به شمار می آید (این هم بخاطر برگهای جذابش هست). بسیاری از افراد علاقمند به پرورش گل ها و گیاهان و حتی بوته های زینتی در محیط زندگی و یا محل کار خویش هستند که یکی از گیاهان گلدانی و پرطرفدار زینتی در میان این افراد به ویژه در ایران عزیزمان گیاه کالادیوم است. فقط نکته خیلی مهمی که باید به اون توجه کنید اینه که این گیاه برای انسان و حیوان سمی است، در ادامه هرآنچه برای نگهداری و نکات کلیدی این گیاه است رو بهتون میگم.

گیاه کالادیوم را اگر بخواهیم خیلی ساده معرفی کنیم می توانیم اینگونه بگوییم که این گیاه دارای برگ های نسبتا پهن است که هر برگ آن اغلب دارای لبه ها یا حاشیه های غالبا سبز می باشد که ظاهر خیلی زیباتر و خاصی به برگ های گیاه کالادیوم بخشیده است.

میانه ی برگ های گیاه کالادیوم نیز اغلب به رنگ صورتی کم رنگ و گاها پررنگ مایل به قرمز و یا رنگ سفید می باشد. البته گیاه کالادیوم گونه های متنوع دیگری نیز دارد که در ادامه مطبی حتما به آن ها اشارات مختصری خواهیم داشت ولی غالبا دارای ویژگی های ظاهری مذکور هستند.

بنر گل من و تو
گیاه کالادیوم
گیاه کالادیوم

با کالادیوم بیشتر آشنا بشیم (تاریخچه)

گیاه کالادیوم Caladium یا به اصطلاح علمی “کالادیوم بیوکالر” را می توان گیاهی با ریشه یا اصالت برزیلی و کشورهای آمریکای لاتین از جمله سرزمین سامبا دانست. این گیاه در حال حاضر نیز در کشورهای آمریکای لاتین به ویژه قسمت جنوبی آن، در آب و هوای بسیار مرطوب به خوبی رشد کرده و از گیاهان متداول و رایج این بخش از قاره آمریکا به شمار می آید.

نام های رایجکالادیوم، گوش فیل (elephant ears)
نام علمیCaladium
خانوادهآراسه (Araceae)
PH مناسب خاککالادیومخاک اسیدی دوست داره
رنگ گلهاسبز، صورتی، سفید، قرمز
سمیتبرای انسان و حیوان سمی است
جدول مشخصات کالادیوم

از گیاه کالادیوم به نام های دیگری همچون فیل گوش یا بال فرشته ای (آنجل وینگز) نیز نام می برند ولی نام متداول این گیاه، کالادیوم است. محققان و گیاه شناسان گیاه کالادیوم را در دسته یا خانواده گیاهان شیپوری قرار داده اند. خلاصه اینکه در این بخش می توانیم گیاه کالادیوم را یک گیاه آمریکایی دانست که رفته رفته به قاره های آسیا و سپس به کشورهای قاره اروپا به ویژه اروپای مرکزی فرستاده و پرورش داده شده است.

گیاه کالادیوم و آشنایی با خصوصیات ظاهری آن

گیاه کالادیوم همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم اغلب به صورت گلدانی در محیط های مختلف نگهداری می شود. گیاه کالادیوم به دلیل دارا بودن ظاهر بسیار زیبا از جمله برگ های دو رنگ کشیده و همچنین دم برگ های بلند و صاف و سبز رنگ و همچنین طرح زیبای برگ های آن ها که اغلب به دو رنگ صورتی و سبز مشاهده می شود، در میان علاقمندان به گل ها و گیاهان زینتی طرفداران فراوانی را به خود جذب کرده است.

یکی دیگر از زیبایی های گیاه کالادیوم شکل قلب داشتن برگ های آن است که با توجه به صورتی یا گاها قرمز رنگ بودن بخش میانی برگ ها، زیبایی خاصی به آن بخشیده است به طوری که بسیاری از طرفداران گل های زینتی، این گل را نماد عشق می دانند چرا که برگ های قلبی شکل بسیار زیبایی دارد.

اندازه و ارتفاع برگ های گیاه کالادیوم در برخی مواقع حتی تا سی سانتی متر نیز رشد می کنند. البته در برخی از انواع گیاهان کالادیوم، برگ ها کشیده تر هستند و کمتر حالت قلبی یا گرد دارند. بسیاری از انواع گیاه کالادیوم به شکل بوته ای رشد می کنند و کمتر پیش می آید که گیاه کالادیوم به صورت درختچه رشد کرده و مشاهده شود. جالب هست بدونید که نوع وحشی این گیاه میتونه تا 90 سانتی متر هم قد بکشه و برگهای اون 45 سانتی متر طول خواهد داشت که در خانه چینین اتفاقی کمی غیر ممکن است.

انواع کالادیوم
انواع کالادیوم

انواع گیاه کالادیوم

گیاه کالادیوم انواع و اقسام متنوع و بسیار زیبایی دارد که اگر بخواهیم تمامی انواع گیاه کالادیوم را نام برده و توضیح دهیم ممکن است در این مقاله نگنجد ولی به مهم ترین و متداول ترین آن ها اشاره خواهیم کرد. گونه ی رایج گیاه کالادیوم را بالاتر معرفی کردیم و با خصوصیات آن یعنی برگ های نسبتا بزرگ و قلبی شکل، پایه ها یا ساقه های حداکثر سی سانتی متری و لبه ها و حاشیه های موجود در برگ های آن که اغلب به رنگ سبز هستند آشنا شدیم. این گونه از گیاه کالادیوم را گونه “بیوکالر” نامیده اند که معروف ترین و محبوب ترین گونه از گیاه کالادیوم محسوب می شود و پرفروش تر از سایر گونه های آن است.

گونه ی دیگری از گیاه کالادیوم دارای برگ های کشیده یا به عبارت دیگر نیزه ای، و رنگ سفید در میانه ی گل به جای رنگ قرمز یا صورتی می باشد ولی همانند گونه ی بیوکالر دارای لبه های سبز رنگ می باشد. این گونه از گیاه کالادیوم را هومبولتی نامیده اند. البته این گونه از گیاه کالادیوم نسبت به گونه ی قبلی نایاب تر و البته در مقابل تغییرات آب و هوا مقاوم تر است.

  • caladium humboldtii : یکی از گونه های مقاوم و زیبای کالادیوم است که دارای برگ‌های کوچک با نقاط سفید که روی ساقه باریک رشد میکند.
  • Caladium bicolor : این گونه دارای برگهای بزرگ و گلهای کوچک است، برگهای این گیاه دارای رنگ هایی چون سبز، قرمز، زرد و سفید است.
  • Caladium Creamsicle : این گونه رشد خیلی زیادی داره و دارای برگهای سبز و قرمز بزرگ و رگه های سفید می باشد.

شرایط نگهداری گیاه کالادیوم

این گیاه رشد خودش رو از ابتدای فصل بهار شروع میکند و تا اوایل پاییز ادامه میدهد و حتما باید در فصول سرد سال بهش استراحت بدید تا در بهار سال بعد رشد خوبی داشته باشد، گلهای اون رو حتما بچینید تا انرژی گیاه صرف رشد برگها بشه، میتونید اون رو در باغچه و محلی که ظهر ها نور ملایمی داره بکارید. گیاه کالادیوم نیز جهت رشد و پرورش بهتر نیاز به محیط مناسب و آب و هوای مساعد و ویژه ی خود دارد. همانند سایر گیاهان و گل ها، گیاه کالادیوم نیز برای رشد بهتر نیازمند شرایط محیطی و رسیدگی های مخصوص به خود است که در زیر به موارد مهم آن ها اشاره خواهیم کرد. در داخل خانه باید براش دمای معمول اتاق، نور زیاد و فیلتر شده و رطوبت زیاد فراهم کنید. حتی در بهترین شرایط، شاخ و برگ های کالادیوم تنها چند ماه باقی می ماند تا اینکه برگ ها شروع به از بین رفتن مجدد کنند و گیاه دوباره به خواب میرود، که طبیعی است. لطفا در ادامه نیز با ما همراه باشید.

نور مناسب و مورد نیاز جهت رشد گیاه کالادیوم چقدره؟

این گیاه برای رشد خوب به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز داره یعنی پشت پنجره که با پرده یا شییشه مات کن فیلتر شده بهترین مکان برای اون هست، روزانه حداقل 6 الی 8 ساعت نور خورشید نیاز داره، نمی توان گیاه کالادیوم را جزء گیاهان خیلی حساس به نور دانست ولی این گیاه تنها به نور شدید و مستقیم در درازمدت ممکن است حساسیت نشان دهد لذا توصیه می کنیم به این نکته توجه لازم را داشته باشید. چرا که نور زیاد در درازمدت سبب پژمردگی و چروکیدگی برگ های پهن گیاه کالادیوم می شود. گیاه کالادیوم حتی در نور ملایم نیز به خوبی رشد می کند و در صورتی که این گیاه را در آپارتمان یا اتاقتان قرار داده اید سعی کنید حتی الامکان ساعاتی از روز را روی پنجره یا طاقچه و در معرض نور آفتاب قرار دهید تا به رشد سریع تر آن کمک کرده باشید.

اگر در خانه نور کافی ندارید میتونید از نورهای مخصوص رشد گیاه برای اون استفاده کنید، در صورتی هم که قصد پرورش گیاه کالادیوم در گلخانه با نور مصنوعی و لامپ ال ای دی دارید توصیه می شود حداقل فاصله ی لامپ تا برگ گیاه کالادیوم 38 سانتی متر باشد. توجه داشته باشید که برخی از گونه های این گیاه میتونند نور مستقیم رو تحمل کنند ولی گونه های مجود در بازار ایران به این شکل نیستند. حتما مطلبی که درخصوص نور گیاهان آپارتمانی در سایت قرار دادیم رو مطالعه کنید.

آبیاری مناسب و مورد نیاز جهت رشد گیاه کالادیوم چطور باشه؟

برخی از گیاهان و گل های زینتی چندان نیازی به آب زیاد یا آبیاری مداوم ندارند ولی گیاه کالادیوم از این قاعده مستثناست و از قضا نیازمند آب تقریبا فراوان است. بهتره همیشه خاک گلدان رو بررسی کنید و هر زمان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شد بهش آب بدید (توجه کنید که مشخص کردن زمان برای آبیاری اصلا کار درستی نیت ولی اگر شرایط شما همانند آنچه که در ادامه میگیم باشه میتویند به این شکل عمل کنید که ، بسیاری از گل ها و گیاهان در هفته نیاز به یک یا دو بار آبیاری و آب دهی دارند ولی گیاه کالادیوم طی هر 7 روز حداقل دو و حداکثر سه مرتبه نیازمند آب است. البته میزان آبیاری فوق مربوط به فصل تابستان است ولی در فصل زمستان حتی یک بار در هفته نیز برای رشد گیاه کالادیوم کافیست) اغلب این گیاه در فصل سرد دچار برگ ریزی می شود و همین امر سبب کاهش چشمگیر نیاز به آبیاری آن خواهد شد.

شرایط نگهداری کالادیوم
شرایط نگهداری کالادیوم

نکات مهم آبیاری گیاهان آپارتمانی رو از مطلبی که درسایت قرار دادیم مطالعه کنید.

بهترین خاک برای کاشت و پرورش کالادیوم چیست؟

سعی کنید خاک مناسبی را جهت رشد و تکثیر گیاه کالادیوم انتخاب کنید. گیاه کالادیوم جهت رشد نیازمند خاکی نسبتا حاصلخیز و دارای کمپوست یا کود است. البته در زمان انتخاب خاک جهت کاشت گیاه کالادیوم دقت داشته باشید که میزان اسیدی بودن خاک چندان زیاد نباشد.pH ایده آل خاک کمی اسیدی و بین 5.5 تا 6.2 است. میتونید برای خاک این گیاه از ترکیب چرلیت + پیت ماس + کمی خاک باغچه هم استفاده کنید ولی در حالت کلی انواع خاک آماده موجود در بازار برای این گیاه میشه استفاده کرد، فقط باید توجه کنید که خاک رو قبل استفاده ضدعفونی کنید و یا بعدش با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده خاک یا قارچ کش آبیاری کنید.

میزان دمای مناسب و مورد نیاز جهت رشد گیاه کالادیوم چند است؟

یکی دیگر از عوامل مهم جهت پرورش گیاه کالادیوم دمای مناسب محیط است که حتما باید به آن توجه نمایید. به طور معمول میزان دمای نرمال جهت رشد بهتر و مناسب تر گیاه کالادیوم در فصول گرم تر همچون تابستان و بهار 22 الی 24 درجه و این میزان دما در فصول سرد همچون زمستان و پاییز 15 الی 16 درجه ی سانتیگراد تعیین شده است. البته دقت داشته باشید که در صورتی که در فصل زمستان در محل رشد گیاه کالادیوم، زمین دچار یخ زدگی می شود بهتر است هرچه سریعتر گیاه را از این محیط دور کرده و از تماس مستقیم سرمای هوا با گیاه جلوگیری به عمل آورید چرا که گیاه کالادیوم در مقابل برف و هوای خیلی سرد چندان مقاوم نیست و سرمای بیش از حد سبب بروز زردرنگی در برگ های پهن این گیاه می شود.

پس اگر در مناطق سردسیر کشور هستید و گیاه شما در حیاط یا بالکن هست بهتره در فصول سرد سال گیاه رو به داخل خونه منتقل کنید و یا با استفاده از نایلون گیاه رو کاور کنید. کاور کردن راه خیلی خوبی نیست و احتمال داره که سرما باز به گیاه شما آسیب بزنه

میزان رطوبت مناسب محیط جهت رشد گیاه کالادیوم

یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی که در رشد گیاه کالادیوم تاثیر بسیار چشمگیر و مستقیمی دارد، میزان رطوبت هوا است به طوری که وجود همین رطوبت مناسب در سرزمین های آمریکای لاتین منجر به رشد فراوان بوته های گیاه کالادیوم گردیده است به طوری که برخی از کشورهای این قاره اقدام به صادرات این گیاه کرده اند.

برای رشد مناسب تر و سریع تر گیاه کالادیوم حتی الامکان سعی کنید محیط رشد این گیاه را کاملا مرطوب (حداقل رطوبت مورد نیاز 60 درصد است) نگه دارید البته بر اساس تجربه باید خدمت شما دوستان گرامی عرض کنیم که دقت داشته باشید که مه پاشی یا همان آب پاشی محیط و برگ ها به صورت مستقیم می تواند خسارات جدی به برگ ها و حتی ساقه های گیاه کالادیوم کرده و منجر به نابودی گیاه شود. یکی از واکنش هایی که گیاه کالادیوم در مقابل مه پاشی شدید و یا غبارپاشی نامناسب خواهد داشت بروز لکه هایی قهوه ای مایل به زرد رنگ روی برخی برگ های گیاه است. پس به این نکته نیز توجه کافی داشته باشید.

پس برای تامین رطوبت کالادیوم چیکار کنیم؟ بهترین روش ساخت جزیره برای گلدان و یا استفاده از دستگاه بخور است که میتونه رطوبت مورد نیاز گیاه رو فراهم کنه، البته غبارپاشی اگر اصولی باشه هیچ مشکلی برای گیاه نداره.

میزان و نحوه کوددهی کالادیوم در خانه چقدر باشه؟

شما میتونید این گیاه رو در فصل رشد که از ابتدای بهار تا اواخر تابستان هست هر دو الی سه هفته یکبار با استفاده از کودهای کریستالون و یا کودهای مخصوص گیاه آپارتمانی تغذیه کنید، میتونید از کودهای چون : کود سه بیست ، کود 121236 استفاده کنیدف برای اینکه میزان جذب کودها بالا بره هر سه ماه یکبار گیاه رو با استفاده از هیومیک اسید آبیاری کنید. اگر نمیدونید که کود و سایر محصولات تقویتی گیاهان آپارتمانی رو از کجا بخرید، ما اومدیم و محصولاتی که برای گیاهان خودمون استفاده میکنیم رو داخل فروشگاه گل من و تو قرار دادیم تا شما هم مثل ما گیاهان شادابی داشته باشید.

گل کالادیوم
گل کالادیوم

نحوه تکثیر گیاه کالادیوم در خانه

دقت داشته باشید که گیاه کالادیوم از دسته گیاهان بوته ای شکل و دارای ریشه های غده ای جهت تکثیر است که ریشه های غده ای شکل این گیاه را می توان جهت تکثیر مجدد آن استفاده کرد. غده های ریشه ای گیاه کالادیوم کاملا در زیر خاک همچون سیب زمینی پنهان هستند و این غده ها در صورتی که مجددا کاشته شوند در فصول سرد همچون زمستان همچنان دارای رشد بسیار کم در حد صفر هستند ولی در فصول گرم تر همچون بهار رشد چشمگیری خواهند داشت. قابل ذکر است که به طور میانگین پس از کاشت یک غده ی گیاه کالادیوم می توان انتظار رشد حداقل ده ساقه ی جدید را داشت.

سعی کنید جهت تکثیر گیاه کالادیوم در صورت امکان از غده های بزرگتر استفاده کنید. شرایط آب و هوایی و دمایی مناسب جهت رشد بهتر گیاه کالادیوم را که بالاتر به طور مفصل تر خدمت شما کاربران گرامی و علاقمند به پرورش گیاه کالادیوم شرح دادیم. شاید تعجب کنید که در صورت نیاز به تکثیر گیاه کالادیوم، هم میتوانید تنها غده را بکارید و هم می توانید یک غده را به همراه ساقه ی روی آن جدا کرده و اقدام به کاشتن آن کنید. سرعت رشد در این دو مدل کاشت چندان تفاوت محسوسی ندارد. در صورتی که هدف شما از تکثیر گیاه کالادیوم فروش آن ها و کسب درآمد است پس بهتر است این نکته را هم بدانید که زمان رشد کامل یک گیاه کالادیوم حدودا دو سال است.

برخی از مشکلات رایج و آفات و بیماری ها در پرورش گیاه کالادیوم

طبیعتا پرورش گیاه کالادیوم نیز همچون سایر گونه های گیاهی مشکلات مخصوص خود را دارد. به عنوان مثال گاه ممکن است برگ ها به حد کافی و مناسب رشد نکرده باشند که می تواند ناشی از نور یا دمای نامناسب و یا حتی آبیاری و خاک نامناسب باشد. یکی دیگر از مشکلات رایج در پرورش گیاه کالادیوم قهوه ای شدن رنگ برگ های گیاه است که می تواند ناشی از مه پاشی یا آب پاشی برگ ها باشد که بهتر است از این کار جلوگیری شود.

در برخی مواقع نیز به دلیل عدم سم پاشی گیاه، ممکن است بعضی گونه های حشرات اقدام به تخم ریزی و پرورش روی ساقه ها و برگ های گیاه کالادیوم کنند که ممکن است سبب بدشکل شدن برگها، خورده شدن ساقه ها، چسبناک شدن بعضی بخش های گیاه شوند. نکته ای ضروری که در این بخش حتما بایستی به آن توجه داشته باشید رعایت میزان سرما و گرما یا همان دمای هوای محیط پرورش گیاه است که بخش زیادی از مشکلاتی که در زمان پرورش گیاه کالادیوم پیش می آید مربوط به این مولفه است.

آفات رایج گیاه کالادیوم

این گیاه میتونه مورد حمله شته، شپشک آرد آلود، کنه، تریپس، مگس سفید قرار بگیره که شما با استفاده از سموم مخصوص هرچه سریعتر باید مشکل رو از بین ببرید.

علت زرد شدن برگهای کالادیوم چیست؟

آبیاری خیلی زیاد و یا دریافت نور شیدید و مستقیم باعث بروز این مشکل میشود. ولی بیشترین علت آبیاری زیاد و یا نداشتن زهکشی مناسب هست که حتما بعد از آبیاری باید اّ اضافی از زیر گلدان خارج بشه، این گیاه همچنین ممکن است کمبود مواد مغذی مانند کمبود منیزیم، نیتروژن یا آهن را تجربه کند. که باعث زرد شدن برگها شود.

علت قهوه ای شدن برگهای کالادیوم چیست؟

دلایل زیادی برای قهوه ای شدن برگ های کالادیوم وجود دارد، از جمله:

  • محل نگهداری گیاه خیلی گرم و خشک است.
  • نور مستقیم خورشید خیلی زیاد است. پس گیاه رو به محلی با نور فیلتر شده منتقل کنید.
  • رطوبت کافی دریافت نمی کند.
  • کوددهی خیلی زیاد انجام شده

علت چروک شدن برگهای کالادیوم چیست؟

وقتی هوا محل نگهداری گیاه خیلی گرم باشه و یا گیاه تشنگی بکشه این مشکل براش پیش میاد پس در فراهم کردن شرایط دمایی و ابیاری دقت کافی رو داشته باشید.

کم شدن رشد گیاه و ضعیف شدن کالادیوم

این مشکل و نشانه، نشوم میده که گیاه شما نیاز به تغذیه داره پس در فصل رشد گیاه رو هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

علت ایجاد شکاف روی برگهای کالادیوم چیست؟

این نشون میده محل نگهداری گیاهتون جای خوبی نیست یعنی در محلی قرار دادید که رفت و آمد خیلی زیاد انجام میشه و با برخود با گیاه این مشکل براش پیش اومده

دلیل کم رنگ شدن برگهای کالادیوم چیست؟

این مشکل در این گیاه و سایر گیاهان آپارتمانی نشون میده که نور کافی نیست، پس گیاه را به محل با نور زیاد منتقل کنید و یا از نور رشد برای گیاه استفاده کنید.

چرا حاشیه برگها کالادیوم چروک میشه؟

این مشکل نشون میده که هوا محل نگهداری گیاه کمی سرد است، پس هرچه سریعتر گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید.

آیا گیاه کالادیوم سمی است؟

بله این تمامی قسمت های کالادیوم برای انسان و حیوانات خانگی سمی است. این گیاه برای گربه ها و سگ ها خطرات شدیدتری دارد. در صورت ایجاد خارش پوستی ناشی از تماس با کالادیوم سطح آلوده شده را با آب ولرم بشویید و با حوله ای گرم و استریل ، خشک نمایید. تمام انواع گونه های کالادیوم سمی است

سخن آخر درباره گیاه کالادیوم

گیاه کالادیوم یکی از جذاب ترین و در عین حال حساس ترین گیاهان جهت رشد و تکثیر و پرورش و نگهداری در محیط های مختلف محسوب می شود. علی رغم مشکلات رایجی که در زمان پرورش این گیاه زیبا ممکن است رخ دهد، اما جهت فروش و کسب درآمد نیز گیاه بسیار مناسب و سودآوری به شمار می آید. در این مطلب با گیاه کالادیوم و تاریخچه و زادگاه آن و همچنین شرایط نگهداری گیاه کالادیوم از جمله نور، دما، رطوبت، خاک و آبیاری مناسب آن بیش از پیش آشنا شدیم.

امیدواریم اطلاعات مفیدی را به شما دوستان و همراهان همیشگی ارائه کرده باشیم. لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات و از همه مهمتر تجربیات خودتون رو در رابطه با موضوع مقاله یعنی گیاه کالادیوم با ما و سایر کاربران محترم در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.سپاس از همراهیتون!