آموزش کامل قلمه زدن و تکثیر برگ انجیری + عکس

نحوه قلمه زدن و تکثیر برگ انجیری
نحوه قلمه زدن و تکثیر برگ انجیری

قلمه زدن برگ انجیری و تکثیر آن در آب و خاک : برگ انجیری از گیاهان بسیار زیبا و برگ پهن هست که به محیطی با رطوبت زیاد برای نگهداری نیاز دارد، ما در این مطلب میخواهیم به شما نحوه قلمه زدن و همچنین تکثیر برگ انجیری در آب رو آموزش بدیم و شما میتونید با مطالعه این مطلب به راحتی در خانه خود این گیاه رو تکثیر کنید. توجه داشته باشید که برگ انجیری خیلی راحت تکثیر میشه و درصد موفقیت شما در تکثیر آن بسیار بالا هست پس با من همراه باشید.

آموزش نحوه قلمه زدن و تکثیر برگ انجیری

یکی از بهترین روش های تکثیر این گیاه زیبا قلمه زدن هست که شما ابتدا باید شاخه مناسب را انتخاب کنید و سپس آن را با استفاده از قیچی و یا تیغ تیز برش بزنید و سپس داخل آب قرار بدین تا زمانی که ریه دار بشه و سپس به خاک منتقل کنید این خلاصه ای از اقداماتی هست که ما باید انجام بدین که در ادامه به صورت کامل تمامی مراحل را توضیح خواهیم داد. توجه داشته باشید که بهترین زمان برای این کار ابتداری بهار تا اواخر تابستان می باشد.

انتخاب ساقه مناسب و برش

ابتدا شما باید یک ساقه از گیاه را که دارای 2 الی 3 برگ هست انتخاب کنید و سپس از پایین گره با استفاده از یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی اقدام به برش کنید در عکس زیر میتونید محل دقیق برش را مشاهده کنید ، دقت داشته باشید که انتخاب محل مناسب برش (زیر گره) به شا در ریشه دهی کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

بنر گل من و تو
محل برش قلمه های برگ انجیری
محل برش قلمه های برگ انجیری
محل برش زیر گره
محل برش زیر گره
ریشه دار کردن قلمه برگ انجیری

شما میتوانید برای ریشه دار کردن این گیاه از دو روش استفاده کنید که در روش اول به صورت مسقیم قلمه را در خاک میکارید و در روش دوم ابتدا قلمه را با استفاده از آب ریشه دار میکنید و سپس به خاک منتقل میکنید که هر دو روش جواب میده ولی اگر مبتدی هستید از روش قلمه برگ انجیری در آب استفاده کنید.

کاشت قلمه برگ انجیری در خاک

برای این کار شما باید یک گلدان با قطر حدودا 19 الی 22 سانتی را انتخاب کنید و با استفاده از خاک سبک (خاک کمپوست) پر کنید و سپس قلمه را با فاصله کمی از سطح خاک بکارید دقت کنید که جوانه انتهایی قلمه باید کاملا خاج از خاک باشد. حتما از یک چوب برای تکیه گاه شدن برای گیاه استفاده کنید.

میتونید برای بهتر شدن عمل ریشه دهی روی گیاه رو با استفاده از یک نایلون شفاشف بپوشانید و روزانه به مدت 2 الی 3 ساعت نایلون را بردارید تا گیاه دچر مشکلات قارچی نشه  دمای مناسب برای نگهداری گلدان قلمه برگ انجیری 21 درجه می باشد، گلدان ر در محلی با نور کافی قرار دهید.

کاشت قلمه برگ انجیری در خاک
کاشت قلمه برگ انجیری در خاک
ریشه دار کردن قلمه برگ انجیری در آب

ابتدا یک ظرف شیشه ای بزرگ را از آب بدون املاح پر کنید، آب بدون املاح آبی هست که به مدت 24 ساعت در محیط نگهداری میشود تا تلکر و سایر موادی که برای تصفیه به آن اضافه میشود خارج بشه و سپس قلمه برش داده شده را در داخل آب قرار دهید، همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید به اندازه ای قلمه را در آب قرار دهید که گره پایینی در آب قرار داشته باشد.

قلمه برگ انجیری در آب - قرار دادن قلمه در آب
قلمه برگ انجیری در آب – قرار دادن قلمه در آب

سعی کنید هر 2 الی 3 روز یکبار بستگی به شرایط نگهداری شما داره آب ظرف شیشه ای را تعویض کنید تا عمل ریشه دهی به خوبی انجام بشه تقریبا حدود 1 ماه عمل ریشه دهی در آب به طول خواهد انجامید. حال که گیاه شما ریشه داد آن را به گلدانی حدودا 22 الی 25 سانتی متری با خاک کمپوست + خاک باغچه منتقل کنید توجه داشته باشید که خاک نباید خیلی سنگین و یا خیلی سبک باشه و حتما از یک چوب برای نگهداره بودن گیاه استفاده کنید.

انتقال قلمه ریشه دار شده به خاک
انتقال قلمه ریشه دار شده به خاک

حدود 9 ماه بعد گلدان برای گیاه شما کوچک خواهد شد و همانند تصویر زیر ریشه های گیاه به اندازه ای خواهند شد که شما نیاز به تعویض گلدان پیدا خواهید کرد.

ریشه های گیاه بعد از 9 ماه
ریشه های گیاه بعد از 9 ماه
تکثیر برگ انجیری به روش خوابانیدن

ما در مطلبی جداگانه به روش تکثیر گیاهان از طریق خوابانیدن ساقه پرداختیم، ولی در این گیاه شما باید ریشه های هوایی گیاه را در یک گلدان جدید قرار دهید و زمانی که عمل ریشه دهی انجام شد میتوانید گیاه جدید را از گیاه مادر جدا کنید و به هیمن راحتی یک گیاه برگ انجیری جدید خواهید داشت.

قلمه زدن و تکثیر برگ انجیری
قلمه زدن و تکثیر برگ انجیری

به همین راحتی با قلمه زدن برگ انجیری و همچنین تکثیر برگ انجیری در آب و خاک آشنا شدید حتما سایر مطالب گل و گیاه وب سایت گل من و تو را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط :

آموزش کامل قلمه زدن و تکثیر بنجامین تصویری

نحوه تکثیر کراسولا خرفه ای و قلمه آن

ویدیو کامل تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ