خانواده

تبعات مصرف ماریجوانا در نوجوان ها

تبعات مصرف ماریجوانا در نواجان ها

توصیه میکنم این مطلب رو والدین چندین بار بخونن تا آگهی کاملی در خصوص ماریجوانا داشته باشند، در این مطلب در خصوص تاثیرات اسن گیاهان بر نوجوانان صحبت خواهیم کرد، گل من و تو را در ادامه همراهی کنید.

مصرف ماریجوانا و ارتباط آن با مصرف مواد

نتیجه یه تحقیق در دانشگاه مونترال کانادا نشون میده که اگه نوجوونی قبل از پونزده سالگی ماریجوانا (علف، وید، گل، حشیش) استفاده کنه احتمال اینکه در آینده دچار سومصرف مواد بشه نزدیک به هفتاد درصده. درحالیکه اگه بعد از پانزده سالگی مصرف ماریجوانا آغاز بشه، احتمال اعتیاد به مواد، ۴۴ درصد میشه. در واقع هر چی دیرتر این ماده مصرف بشه خطر اعتیاد به مواد مخدر هم کاهش پیدا می کنه.

در همین تحقیق متوجه شدن که اعتیاد به هروئین و دیازپام قبل از رسیدن به سی سالگی در افرادی که بین سیزده تا پانزده سالگی شروع به مصرف ماریجوانا کردن شایعه، ولی اعتیاد به موادی مثل کوکائین، آمفتامین و LSD بسیار شایعتره. در این پژوهش، یه نکته جالبتر این بود که مصرف زودهنگام ماریجوانا خطر سیگاری شدن رو افزایش نمیده ولی به شدت فرد رو مستعد اعتیاد به الکل قرار میده. در تحقیق دیگه ای هم که اخیرا در کانادا انجام شد، نشون میده که مصرف ماریجوانا در نوجوانی به شدت احتمال ابتلا به علائم اسکیزووفرنیا رو افزایش میده.

مصرف والدین و تاثیر آن بر فرزندان

حالا بدبختانه چون مصرف ماریجوانا خیلی شایع شده و در کشورهای مختلفی مصرفش شکل قانونی به خودش گرفته، بسیاری از پدر و مادرها و افراد بزرگسال ممکنه در کنار فرزندانشون و یا نوجوانشون این ماده رو استعمال کنن که در این صورت بچه ها از سنین کم بطور ناخواسته در معرض دود ناشی از اون هستن و می تونه همین مساله مغز بچه ها رو نسبت به اعتیاد به مواد مخدر در بزرگسالی در موقعیت آسیب پذیری قرار بده.

مصرف ماریجوانا

با همه این اوصاف باید همگی و علی الخصوص والدین و مدارس واقع بین باشیم. به دلیل در دسترس بودن این ماده بسیاری از افراد به راحتی به این ماده دسترسی دارن، مثلا در کانادا دیدن تا سن بیست سالگی بیش از پنجاه درصد بچه ها از ماریجوانا استفاده کردن.

آگاهی دادن بهترین روش برای منع مصرف ماریجوانا

بنابراین همون طور که دولت ها از منع مصرف ماریجوانا ناکام شدن، بهتره به جای اینکه استراتژی مون صرفا منع مصرف باشه، به جای اینکه نوجوون مون رو تنبیه کنیم، به جای اینکه تحقیرش کنیم، فقط باید آگاهی بهشون بدیم بدون اعمال خشنوت کلامی و غیرکلامی.

باید باهاشون وارد دیالوگ دوستانه شد، مثلا باید کاملا صادقانه بهشون گفت که متخصصها نشونه هایی رو پیدا کردن که ثابت کرده مصرف علف در سن پایین، می تونه رو حافظه و سیستم تصمیم گیری و هوش شما اثرات بسیار مخرب ترِ “مادام العمری” بذاره و نهایتا بعد از دادن آگاهی بگیم، تصمیم با خود توئه و خودت حتما بهترین تصمیم رو خواهی گرفت.

متن: مهشید_ابارشی

ارسال پاسخ