روانشاسیکودکان

خشنونت غیر کلامی والدین (خشونت خاموش)

خشنونت غیر کلامی والدین

چند نفر از ما وقتی بچه بودیم در لحظات متعددی که حرفی زدیم یا کاری رو کردیم که در چهارچوب های سفت و سخت مامان یا بابا نمی گنجیده، با بالا رفتن ابروهاشون یا گاز گرفتن لب شون یا “چش غره رفتن” به نشانه “زشته! نکن، نگو، آبرومون رو نبر!” یا ایما و اشاره های دلهره آور دیگه ای که خبر از حساب رسی به موقع میداده مواجه شدیم؟! به این کارها خشونت غیر کلامی یا خشونت خاموش میگن

علل افزایش خشونت غیر کلامی

هرچقدر پدر و مادرها وسواسی تر، مضطرب تر، افسرده تر باشن و کلیشه ای تر فکر کنن این گونه رفتارها و میزان تذکرهاشون بیشتر میشه و کمتر حق خطا کردن و متفاوت بودن رو به فرزندشون میدن و بایدها و نبایدهای بسیار زیادتر و افراطی تری دارن ! و همین طور، هرچقدر که این واکنش ها رو که، با زبان بدن منتقل میشن و خشونت خاموش تلقی میشه از سنین پایین تری(حتی از زیر یکسال هم برخی والدین تربیت رو شروع می کنن!!) القا بکنن، دامنه آسیبش بیشتره!

تاثیرات خشونت غیر کلامی والدین بر کودکان

اما بیایم ببینیم تاثیر این رفتارهای بسیار رایج از سمت پدر و مادرها روی بچه ها چی می تونه باشه؟

یکی از مهمترین آسیب ها، کشتن خلاقیت و “جسارت در متفاوت بودن” در وجود کودک هست. به این معنی که کودک رو تبدیل می کنه به فردی کپی کار، پیرو و بی خلاقیت! در واقع فردی میشه شبیه به همه آدم های دیگه بدون هیچ ویژگی خاص و منحصر به فرد و متمایزی با کمترین خطا!

خیلی می بینم مراجعینی که در سنین ٢٠ تا ٣٠ سالگی هستن اما نمی دونن علاقه شون چیه؟ چی می خوان و باید دنبال چی برن! ولی به خوبی می دونن که مامان بابا یا جامعه چی رو دوست داره و تایید می کنه! و از این بابت بسیار رنج میبرن.

آسیب عمیق دیگه ای که این سخت گیری های افراطی ایجاد می کنه نهادینه کردن شک، ترس و شرم شدید در وجود کودک حتی از همون سال اول زندگیست!

این افراد وقتی بزرگتر میشن انرژی روانی بسیار زیادی رو برای سبک سنگین کردن نظرهاشون یا حرکات شون در جمع یا گرفتن تصمیماتشون صرف می کنن و در نهایت هم تصمیم به سکوت و سانسور خودشون می گیرن یا مدتها در بلاتکلیفی و بلاتصمیم می مونن! این کودکان وقتی بزرگ میشن مدام از قضاوت و نظر دیگران می ترسن که مبادا در نظر اون ها افراد ابله و نادانی به نظر بیان!


متاسفانه چون این نوع برخوردهای غیرکلامی والدین خشونت خاموش تلقی میشه خیلی از آدم ها اصلا بهش آگاه نیستن و نمی دونن بسیاری از مشکلات الانشون از کجا داره آب می خوره و عمق آسیبش تا کجاست!


متن: مهشید ابارشی

ارسال پاسخ