خواص سقز؛ 14 خاصیت باورنکردنی سقز برای سلامتی بدن

فواید و خواص سقز برای سلامتی بدن
فواید و خواص سقز برای سلامتی بدن

سقز که ماده ای چسبناک است، در واقع صمغ یا شیره غلیظ درختبنه  یا همان درخت پسته وحشی می باشد. غلظت این ماده که شبیه آدامس است، به صورتی است که می توان از آن به عنوان یک آدامس طبیعی و پرفایده نام برد. این ماده در صنعت آدامس‌سازی کاربرد دارد و به کش آمدن آدامس کمک می کند. سقز دارای فواید و خواصی برای سلامتی بدن است که در این مطلب با چند مورد از خواص سقز آشنا می شویم.

فواید و خواص سقز برای سلامتی بدن:

کاهش التهاب:

سقز دارای خواص ضد التهابی می باشد و قادر است به درمان بیماری های خود ایمنی و یا التهاب مزمن کمک کند. سقز برای کاهش سطح التهاب و نشانه های تورم موثر است و سبب مسدود شدن مسیرهای التهاب شده و وتروفیل ها را که نوعی سلول خونی سفید هستند، را فعال می کند.

 

افزایش سلامت دهان:

بر اساس نتایج یک کارآزمایی بالینی از 10 نفر، جویدن آدامس سقز به مدت یک هفته سبب کاهش تجمع پلاک شد. همچنین براساس چندین آزمایش بالینی از بیش از 100 نفر، جویدن سقز منجر به کاهش سطوح باکتری بزاق شد و در یک مطالعه سلولی نشان داده شد که عصاره سقز، باکتری هایی را که باعث بیماری های لثه و التهاب مانند ورم لثه می شوند ، را از بین می برد.

 

کمک به هضم:

بر اساس نتایج حاصل از یک آزمایش بالینی که بر روی 148 نفر دارای سوهاضمه صورت گرفت، مصرف 350 میلی گرم سقز به کاهش نشانه های سوهاضمه نظیر درد معده(هم به طور کلی و هم از اضطراب)، سوزش سردل و درد بالای شکم کمک کرد.

فواید و خواص سقز برای سلامتی بدن:
فواید و خواص سقز برای سلامتی بدن

 

مقابله با سرطان:

سقز بر اساس بررسی های علمی، حیوانات و مطالعات سلولی دارای خواص ضد سرطانی است. استفاده از عصاره سقز در موش های مبتلا به سرطان روده توانست تا حدود 35 درصد جلوی رشد سرطان را بدون هیچ گونه اثرات مضر بگیرد.

بر طبق نتایج مطالعه سلولی، سقز قادر است که حساسیت سلول های سرطانی پروستات را به هورمون های جنسی مردانه (آندروژن) کاهش دهد و ژن را خاموش کند که گیرنده ها را برای هورمون های جنسی مردانه تبدیل می کند، که می تواند جلو سرطان را بگیرد. در یک مطالعه سلولی هم، سقز اثرات ضد سرطان مشابهی را به تاکسول نشان داد، دارویی که اغلب برای سرطان سینه استفاده می شود. بر طبق در دو مطالعه سلولی دیگر هم، سقز توانست سلول های سرطانی کولون را از بین ببرد.

 

کاهش بیماری های قلبی:

دو عامل خطر اصلی برای ایجاد بیماری های قلبی کلسترول بالا و فشار خون بالا هستند که سقز روی هر دو تاثیر می گذارد و به کاهش کلسترول و فشار خون بالا کمک می کند و از این طریق می تواند در کاهش بیماری های قلبی نقش داشته باشد.

 

فواید و خواص سقز: کاهش بیماری های قلبی
فواید و خواص سقز: کاهش بیماری های قلبی

 

مقابله با میکروب ها:

استفاده از سقز برای مهار رشد انواع مختلف باکتری ها و قارچ کاندیدا مفید و موثر است.

 

کاهش کلسترول:

استفاده روزانه از پودر سقز (حدود 5 گرم در روز) به کاهش کلسترول LDL کمک می کند. در طول یک سال و نیم، به کاهش سایر علائم بیماری قلبی و کبد (آپولیپوپروتئین B، AST، ALT ، GGT) کمک می کند اما هیچ اثری در سطح HDL، LDL یا سطوح تری گلیسیرید ندارد، البته این اثر بیشتر در افراد چاق اعلام شده است. بر طبق یک مطالعه صورت گرفته بر روی خرگوش ها، سقز توانست کلسترول کلی را کاهش دهد و در مطالعه صورت گرفته بر روی موش ها، سقز توانست سطح تری گلیسیرید و کلسترول LDL را کاهش دهد.

 

کاهش فشار خون بالا:

بر طبق مطالعه صورت گرفته روی موش ها، مکمل سقز به کاهش فشار خون انقباضی و انبساطی کمک می کند و همچنین سبب کاهش التهاب و آسیب به قلب و سایر اندام ها که می تواند در اثر فشار خون بالا باشد، می شود.

 

فواید و خواص سقز:
فواید و خواص سقز: کاهش فشار خون بالا

درمان زخم ها:

بر طبق نتایج یک مطالعه صورت گرفته بر روی 38 نفر از افراد مبتلا به زخم روده کوچک، سقز سبب کمک به ترمیم زخم و کاهش علایم شد. همچنین نتایج حاصل از یک آزمایش بالینی که بر روی 147 خانم انجام شد، نشان داد که سقز به التیام زخم ها کمک کرد اما این اثر بسیار اندک بود. البته لازم به ذکر است که سقز به صورت دهانی مورد استفاده قرار نگرفت و این کار به وسیله طبیبان سنتی با سوزاندن آدامس و رزین سقز و کشیدن زخم با آن بیش از 3 روز انجام شد. این تنها مطالعه ای بود که از دود سقز استفاده نمود و مکانیسم ها و معانی آن تا حد زیادی ناشناخته باقی ماند.

 

تقویت قوای جنسی:

نتایج حاصل از مطالعات اخیر نشان داده اند که سطح عالی روی سقز سبب افزایش عملکرد پروستات می شود که به افزایش میل جنسی مردان کمک می کند.

 

دیابت:

بر اساس نتایج حاصل از یک آزمایش بالینی که بر روی 179 نفر صورت گرفت، مصرف روزانه 1 گرم سقز خام سبب کاهش سطح گلوکز ناشتا شد، به ویژه در افراد چاق، اما پودر خام و سقز عاری از پلیمر هیچ گونه اثری نداشتند. علاوه بر این آدامس سقز سبب کاهش میزان قند خون بالا در موش های مبتلا به دیابت شد.

 

فواید و خواص سقز: دیابت
فواید و خواص سقز: دیابت

 

جلوگیری از گلوکوم:

گلوکوم در واقع نوعی بیماری اعصاب بینایی چشم می باشد که سبب تاری دید و کوری می شود. بر طبق مطالعات صورت گرفته، سقز قبل از اینکه در جریان خون جذب شود، می تواند به نابودی باکتری ها در بخش گوارشی کمک کند و به طور مستقیم به جلوگیری از بروز آب سیاه کمک کند.

 

درمان عفونت:

سقز دارای خواص ضد التهاب و ضد قارچی قوی است و با کاهش نشانه های بیماری های مختلف، نظیر عفونت های پوستی و کاندیدا مرتبط است. همچنین سبب حفاظت کبد از عفونت شده و برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کبدی سودمند و موثر است.

 

احیا سلول ها:

سقز دربردارنده مقادیر بالا آنتی اکسیدان ها است که سبب کاهش آسیب رادیکال آزاد می شوند و سلول های زنده را احیا می کنند. بنابراین برای کاهش روند پیری و مراقبت از اندام های حیاتی در برابر بیماری ها و زوال مفید است و شما را جوان و با نشاط نگه می دارد.

 

مطالب مرتبط:

خواص زنیان؛ ۱۱ خاصیت این گیاه ارزشمند برای سلامتی