تغذیهسلامتی

خواص کاری؛ ۱۲ خاصیت شگفت آور کاری برای بدن

خواص کاری برای بدن:
خواص کاری برای بدن:
104بازدید

کاری نوعی گیاه با نام علمی Murraya Koenigii Spreng است. این گیاه که به عنوان طعم دهنده طبیعی به غذاها طعم و رایحه دلپذیری می دهد، متعلق به خانواده‌ی سدابیان است. گیاه کاری بومی کشور هند بوده و اغلب در مناطق گرمسیری و نیمه ‌گرمسیری رشد می کند. قسمت های مورد استفاده این گیاه شامل برگ‌ها، ریشه، ‌و پوست ساقه‌ی آن می باشد. کاری علاوه بر خوشمزه کردن و طعم بخشیدن به غذاها دارای فواید و خواصی برای بدن نیز هست. با ما همراه باشید تا با چند مورد از خواص کاری برای بدن آشنا شویم.

خواص کاری برای بدن:

درمان اسهال:

برگ های کاری با دارابودن آلکالوئیدهای کربازول دارای ضد اسهال هستند. برای بهره بردن از این خاصیت کاری، کافی است تعدادی برگ آن را کوبیده و از آن ها خمیری تهیه کنید و مصرف کنید. همچنین می توانید آب برگ‌های ‌کاری را بنوشید.

 

حفظ سلامت دستگاه گوارش:

گیاه کاری از دستگاه گوارش مراقبت می کند. در حقیقت برگ های آن برای درمان مشکلات گوارشی مفید هستند و خاصیت ملین دارند. علاوه بر این برای درمان سوء هاضمه می توانید آب برگ‌های ‌کاری را با آب لیمو ترکیب و میل کنید. همچنین می توانید برگ آن را کوبیده تا خمیر مانند شود و آن را با دوغ ترکیب کرده و به صورت ناشتا مصرف کنید.

 

خواص کاری برای بدن:
خواص کاری برای بدن

 

مبارزه با رادیکال‌های آزاد:

برگ‌های کاری غنی از آنتی‌اکسیدان ها هستند. انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C و ویتامین E موجود در کاری به کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب های ناشی از فعالیت‌ رادیکال‌های آزاد کمک می کنند.

 

کنترل دیابت:

کاری روی کنترل دیابت اثرگذار است. در واقع برگ‌های کاری دارای خاصیت ضد افزایش قند خون هستند.

 

خواص کاری برای بدن:
خواص کاری: کنترل دیابت

 

کاهش کلسترول:

برگ های گیاه کاری سبب کاهش سطح کلسترول بد خون یعنی LDL می شوند.

 

رشد و تقویت مو:

کاری به رشد و رویش مو و تقویت ریشه های مو کمک می کند. بدین منظور موهای خود را به ترکیب پودر برگ خشک کاری و روغن آغشته کنید و پوست‌ سر خود را ماساژ دهید. علاوه بر این خمیر تهیه شده از برگ‌های ‌کاری به رفع سفیدی مو کمک می کند.

حتما مطالعه کنید
درمان ویروس HPV

 

خواص کاری
خواص کاری: رشد و تقویت مو

 

مبارزه با عفونت ها:

کاری با عفونت‌های باکتریایی و قارچی مبارزه و مقابله می کند. در واقع تاثیر عصاره‌ی برگ گیاه ‌کاری با تاثیر داروهای آنتی‌بیوتیک قابل مقایسه است.

 

مراقبت از بدن در برابر عوارض شیمی‌ درمانی و رادیوتراپی:

کاری به کاهش اثرات شیمی‌درمانی و رادیوتراپی (پرتودرمانی) کمک می کند. همچنین برای مراقبت از بدن در برابر آسیب‌‌های کروموزومی، حفظ سلامت مغز استخوان و پیشگیری از فعال شدن رادیکال‌های آزاد در بدن مفید است.

 

تقویت بینایی:

برگ‌ های کاری با دارابودن ویتامین A برای تقویت بینایی مفید هستند. کمبود این ویتامین ممکن است سبب بروز شب کوری، تاری چشم و حتی گاهی اوقات از دست دادن قوه‌ی بینایی شود.

 

خواص کاری:
خواص کاری: تقویت بینایی

جلوگیری از آسیب‌های کبدی:

برگ های گیاه کاری با دارابودن تانین‌ها و آلکالوئیدهای کربازول از کبد محافظت می کنند. همچنین از بروز بیماری های مربوط به کبد مانند هپاتیت و سیروز جلوگیری می کند.

حفظ سلامت پوست:

برگ‌ های کاری به حفظ سلامت و مراقبت از پوست کمک می کنند. به راحتی می توانید از آب یا خمیر برگ ‌های ‌کاری برای ترمیم و بهبودی سریع پوست پس از آسیب‌های ناشی از سوختگی‌ها، بریدگی‌ها، جراحات، ناراحتی‌های پوستی و نیش حشرات استفاده کنید.

 

خواص خردل: حفظ سلامت کلیه ها
خواص کاری: حفظ سلامت پوست

 

مبارزه با سرطان:

برگ‌های ‌کاری با دارابودن ترکیبات شیمیایی مانند فنول ‌ها با انواع سرطان مانند سرطان خون، سرطان پروستات، و سرطان روده‌ی بزرگ مبارزه می کنند. همچنین آلکالوئیدهای کربازول موجود در برگ های کاری دارای خاصیت ضد سرطانی هستند.

منبع : سایت گل من و تو - کانال گل من و تو

اینستاگرام گل من و تو

ارسال پاسخ