روانشاسی

خیال پردازی در رابطه ممنوع

خیال پردازی در رابطه
خیال پردازی در رابطه

خیال پردازی در رابطه ممنوع : وقتی وارد رابطه ای میشیم طبعا قراره همه “پیش فرضهامون” رو که از گذشته تو ذهنمون شکل گرفته بزاریم کنار و با ذهنی “عاری از قضاوت” طرفمون رو مشاهده کنیم. یعنی قراره رفتار و افکار و تظاهرات احساسی طرف مقابلمون، ما رو به یه تصویر روشن و منسجمی از اون آدم برسونه تا در نهایت بتونیم در خصوص ادامه رابطه به یه تصمیم مبتنی بر واقع بینی برسیم.

خیال پردازی در رابطه به 3 شکل است

ولی چیزی که من، تو اتاق رواندرمانی می بینم حداقل به سه شکل متفاوته :

مورد اول) خیلی از ماها یه تصویر فانتزی و خیالی و ایده آلی تو ذهنمون از پارتنر ساختیم و یه چکش گرفتیم دستمون تا فردی که باهاش آشنا شدیم رو به تصویر ایده آل مون تغییر ماهیت بدیم.

مورد دوم) تو این مورد اینقدر تصویر ایده الی از طرف تو ذهنمون می سازیم که تمام خوبیهای دنیا انگار تو این ادمه و بدون اون کارمون ساخته اس و هیچ ایرادی نمی تونیم توش پیدا کنیم!!

مورد سوم) تو این مورد هم، آنچنان از گذشته مون ضربه خوردیم که طرف بخت برگشته هرکاری هم بکنه به چشم ما نمی یاد و همیشه منتظر یه ضربه کاری یا خیانت ازش هستیم.

تو هر سه تا حالتی که گفتم ما هرگز با طرف مقابلمون در تماس نیستیم بلکه مدام با فانتزیهای ذهنی مون و با وهم و خیال مون در ارتباطیم و فرصت های زندگی کردن و فرصت تجربه های بالقوه لذت بخش و سالم رو از خودمون و طرف مقابلمون دریغ می کنیم.

توصیه کاربردی برای خیال پردازی در رابطه

با همه این اوصاف برای شماهایی که تو ارتباطی هستین یه توصیه دارم:
تمام سعی تونو بکنین مثل یه پژوهشگر بدون هیچ سوگیری ذهنی طرف مقابلتون رو مشاهده کنید و طرف مقابل تون رو شفاف ببینین.
تو این اتمسفر ما این شانس رو خواهیم داشت تا تصویر با اصالت تری از طرف مون داشته باشیم. تو این اتمسفر ما دیگه نیاز نداریم غر بزنیم، ناله کنیم، شکاک بشیم، ما قراره “فقط و فقط ببینم” و اسنادی رو تو ذهنمون جمع آوری کنیم تا بتونیم مبتنی بر اون به قضاوت عادلانه و منصفانه ای از طرفمون “در طول زمان” برسیم.

ناله و شکایت و حساس شدن تو رابطه، اجازه نمیده که طرف مقابل خود واقعیش رو به شما نشون بده و دائما در شروع رابطه تلاش می کنه شما رو راضی کنه اما هیچ تضمینی برای ادامه این رفتارش در آینده نیست به همین دلیل هم هست که معمولا اکثر آدما حرفشون اینه که اولا خیلی خوب بودیم!📍یه خواهش ازتون دارم، اگر دوستی دارین که تو رابطه ای قرار گرفته این مطلب رو براش بفرستید اگه یه نفرم بتونیم آگاه کنیم که واقعی ببینه کارمون رو کردیم.

متن : مهشید ابارشی

ارسال پاسخ