شرایط درست نگهداری سانسوریا پاکوتاه در خانه و تکثیر آن

شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه
شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه رو میشناسید؟ خیلی از دوستام که کارمند هستند ازم میپرسن برای روی میز بجز کاکتوس و بونسای چه گیاهی تهیه کنیم که هم انرژی مثبت بهم بهمون بده و هم نگهداری راحتی داشته باشه، من برای این دوستان سانسوریا پاکوتاه رو پیشنهاد میکنم چرا؟ چون هم گیاه تصفیه کننده هواست و هم جزو گیاهان مقاوم به نور کم هست و میتونید به راحتی اون رو در هر مکانی نگهداری کنید.

از زیبایی اون نگم براتون که فوق العادس، الان که این مطلب رو براتون مینویسم روی میز کار من یدونه از این خوشگلای جذاب قرار داره پس بیاید بریم و این گیاه زیبا رو مورد بررسی قرار بدیم و نیازهای اون رو یاد بگیریم. راستی یک ویدیو هم از مراحل تکثیر پاجوش های اون براتون گذاشتم که حتما ببینید.

سانسوریا پاکوتاه از کجا اومده؟

این گیاه زیبا گونه های مختلفی از سانسوریا رو مانند سانسوریا مهتابی (سانسوریا پاکوتاه سبز و ابلق) رو شامل میشه که نام علمی اون Sansevieria Trifasciata hahnii که بومی چین و از خانواده Asparagaceae به حساب میاد ما ایرانی ها اون رو با اسم سانسوریا پاکوتاه که از نام پرنس سانسوریو ایتالیائی گرفته شده میشناسیم. به این خانواده از گیاهان در فارسی اصیل ایرانی دِراژا =درازا که بخاطر برگهای دراز اون این نام رو انتخاب کردن، البته این نام برای گیاه اصلی که زبان مادر شوهر هم بهش میگن گفته میشه.

بنر گل من و تو
انواع سانسوریا پاکوتاه
انواع سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه چقدر رشد میکنه؟ این گیاه رشد ارتفاعی زیادی نداره و اگر شرایط نگهداری اون رو خوب فراهم کنید بعد از حدود 3 الی 4 ماه پاجوش های اون رو خواهید دید.

نیازها و شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه چیست؟

شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه بسیار شبیه خود سانسوریا هست و به آبیاری کم، خاک نسبتا سبک و قلیایی، نور زیاد و فیلتر شده، رطوبت معمول اتاق نیاز داره که در ادامه تمامی موارد رو به صورت کامل مورد بررسی قرار میدیم.

آبیاری سانسوریا پاکوتاه چقدر باشه؟

اگر یادتون بره بهش آب بدید هیچ مشکلی پیش نمیاد، این گیاه به آبیاری زیادی نیاز نداره و بهتره هر زمان خاک گلدان تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خشک شد بهش آب بدید، توجه کنید که آبیاری زیاد ابتدا موجب پوسیدگی ریشه و سپس ساقه اصلی خواهد شد و همین مشکل در ادامه موجب مرگ گیاه شما خواهد شد.

قاتل این گیاه آبیاری زیاد هست پس سعی کنید در ابیاری دقت کافی رو داشته باشید، همچنین هر ماه یکبار سوراخ های ته گلدان رو هم بررسی کنید که آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه، اگر آب در ته گلدان بمونه باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد.

مشکل آبیاری کم : اگر گیاه شما تشنگی زیادی بکشه برهای اون قهوه ای و خشک میشن پس اگر چنین مشکلی رو دیدید سریعا باید گلدان رو آبیاری کنید.

نیازهای سانسوریا پاکوتاه
نیازهای سانسوریا پاکوتاه

نور مناسب سانسوریا پاکوتاه چقدره؟

این گیاه نور زیاد رو دوست داره ولی به نور کم هم مقاوم هست و مشکلی در نگهداری براش پیش نمیاد ولی اگر دوست دارید که رو برگهای اون نقش های زیبا دیده بشه حتما در محلی با نور زیاد ولی فیلتر شده قرار بدید. توجه داشته باشید که اگر دوست دارید که گیاهتون رشد خوبی داشته باشه باید نور مورد نیاز اون رو فراهم کنید.

بهترین مکان برای نگهداری اون پشت پنجره جنوبی (که دارای شیشه مات یا پرده باشه) است

دمای مناسب محل نگهداری چقدره؟

بهترین دما برای نگهداری این نوع از سانسوریا 18 الی 22 درجه سانتی گراد است ولی به راحتی میتونه دمای 10 درجه سانتی گراد رو تحل کنه، اگر دمای محل نگهداری از 22 درجه سانتی گراد بالاتر میره حتما جزیره براش درست کنید تا رطوبت مورد نیاز براش فراهم بشه با کاهش دما هم باید میزان ابیاری کاهش پیدا کنه

رطوبت نیاز داره؟

در خیلی از جاها نوشته این گیاه به رطوبت نیاز نداره ولی تجربه شخصی من برعکس این مورد رو نشون میده یعنی اگر براش کمی رطوبت تامین کنید رشد بهتری خواهد داشت راستی به هیچ وجه غبارپاشی رو براش انجام ندید که برگهای اون دچار لک میشه.

اگر روی برگها نقاط قهوه ای مشاهده کردید دلیل اون میتونه غبارپاشی باشه و یا استفاده از مواد شیمایی براق کننده به همین خاطر تاکید میکنم که غبارپاشی نکنید.

خاک مناسب برای نگهداری چی باشه خوبه؟

بهترین خاک مناسب سانسوریا ها تقریبا یکسانه و باید سعی کنید که کمی قلیایی باشه، ما در مطلبی جدا کامل خاک مناسب رو بررسی کردیم ولی بهترین تریب براش میتونه خاک کاکتوس و ترکیب پرلیت + پیت ماس + کمی خاک باغچه است. سانسوریا ها در خاک نسبتا سنگین هم رشد خوبی دارند و مشکلی با خاک ندارند.

از چه کودی برای سانسوریا پاکوتاه استفاده کنیم؟

بهترین کود برای این گونه از گیاهان سه بیست هست که هر سه هفته یکبار به صورت آبیاری در فصل رشد (بهار تا پاییز) باید به گیاه داده بشه، شما یک قاشق چای خوری از کود سه بیست را در یک لیتر آب حل کنید و به شکل آبیاری به گیاه بدید.

تکثیر گیاه سانسوریا پاکوتاه
تکثیر گیاه سانسوریا پاکوتاه

چگونه سانسوریا پاکوتاه را تکثیر کنیم؟

این گیاه هم مانند سانسوریا به روش های مختلفی چون پاجوش، تقسیم بوته، تکثیر برگ میشه تکثیر کرد که روش تکثیر سانسوریا رو در مطلبی جدا به صورت کامل توضیح دادم. بهترین فصل برای تکثیر سانسوریا پاکوتاه بهار هست ولی اگر داخل خونه میتونید شرایط گلخانه ای براش فراهم کنید هر فصلی این کار رو میشه انجام داد.

برای ریشه دار کردن قلمه حتما باید از آب یا خاک شنی استفاده کنید.

چگونه پاجوش سانسوریا پاکوتاه را جدا کنیم

هرچقدر جای گیاه در گلدان کوچک باشه تعداد پاجوش هایی که تولید میکنه زیاده پس سعی کنید هر 1 الی 2 سال یکبار پاجوش ها رو جدا کنید شما زمان جدا کردن پاجوش عمل تعویض گلدان را هم انجام بدید. ویدیو زیر رو حتما مشاهده کنید چون مراحل تعویض گلدان و تکثیر سانسوریا با پاجوش را آموزش دادم.

میشه سانسوریا ها رو کنار هم کاشت؟

بله شما میتونید انواع سانسوریا رو در یک گلدان و کنار هم بکارید ولی به هیچ وجه توصیه نمیشه که اون ها رو در کنار سایر گیاهان که نیاز یکسانی ندارند بکارید حتی اگر گلدان این گیاه رو کنار سایر گیاهان قرار میدید موقع غبارپاشی(من خودم سعی میکنم از ساخت جزیره برای گلدان ها یا دستگاه رطوبت ساز برای تامین رطوبت گیاهام استفاده کنم) سایر گیاهان سعی کنید که آب روی برگهای سانسوریا پاکوتاه نریزه

مشکلات و بیماری های سانسوریا پاکوتاه

اگر این گیاه در تماس با شیشه باشه به مرور شیشه مرطوب میشه و همین باعث سوختگی نقطه ای و حاشیه برگها میشه در زیر میخوام بعضی از مشکلات سانسوریا پاکوتاه که با بقیه سانسوریا ها مشترک هست رو بگم ولی در مطلبی جدا به بررسی تمامی مشکلات پرداختیم که میتونید مطالعه کنید.

چرا برگهای جدید گیاه نرم هستند؟

دلیل اصلی این مشل تغذیه بیش از حد سانسوریا هست و سعی کنید طبق گفته بالا هر سه هفته یکبار گیاه رو در فصل رشد تغذیه کنید.

روی برگهای گیاه من لکه قهوه ای وجود داره چیکار کنم؟

این مشکل از آبیاری زیاد هست پس اولین قدم کم کردن آبیاری هست و بعد از اون برگهایی که دچار مشکل شدند رو از گیاه جدا کنید.

روی برگها زخم های سفید پنبه ای دیدم

این مشکل از آفت و حشره است ابتدا با پنبه که به حشره کش زده باشید تمیز کنید و آفت رو بردارید و سپس با استفاده از یک اسپری هر 14 روز یکبار گیاه رو سمپاشی کنید.

چرا برگهای سانسوریا پاکوتاه من بد شکل هستند؟

اگر برگها بدشکل و دارای حشرات ریز باشند گیاه شما دچار شپشک شده و باید با استفاده از سم های نفوذی آن را سمپاشی کنید هر 14 روز این کار را تا نابودی حشرات انجام بدید.

چرا نقش برگهای سانسوریا پاکوتاه من کم رنگ شده؟

همانطور که در بالا گفتیم این مشکل بخاطر نور کم هست که باید گیاه رو به محلی با نور زیاد منتقل کنید.

علت رشد نکردن سانسوریا پاکوتاه چیست؟

این مشکل میتونه از فراهم نبودن شرایط نگهداری که در بالا گفتیم باشه ولی بیشتر ممکنه از سرمای زیاد باشه باید نیازها و شرایط نگهداری به طور کلی بررسی بشه

خوشحال میشم نظر و تجربه خودتون رو در خصوص نگهداری سانسوریا پاکوتاه در بخش دیدگاه برای من بنویسید و اگر سوال یا مشکلی داشتید مطرح کنید.

مطالب مرتبط :