مشکلات زامیفولیا + راه درمان بیماری های زامیفولیا (زاموفیلیا)

مشکلات و بیماری های زامیفولیا
مشکلات و بیماری های زامیفولیا

مشکلات و بیماری های زامیفولیا (زاموفیلیا) : درسته زامیفولیا جزو گیاهان مقاوم و جان سخت هست ولی به هر حال با فراهم نکردن شرایط نگهداری درست میتونه دچار مشکلات زیادی مانند: لوله شدن برگ زامیفولیا، لکه های قهوه ای روی برگ زاموفیلیا، لکه های سیاه روی ساقه زاموفیلیا، قبیل زرد شدن برگ زامیفولیا، رشد کند زامیفولیا و سیاه شدن زامیفولیا بشه که در ادامه تمامی موارد را با راه حل رفع مشکل برای شما بیان میکنیم. ولی توجه داشته باشید که علت بیشتر این مشکلات آبیاری زیاد و نداشتن زهکشی خوب است.

شاید رایج ترین تعریفی که از زاموفیلیا وجود داره اینه که نگهداری زامیفولیا بسیار آسان تر از کشتن آن است پس وقتی مشکلات زامیفولیا پیش میاد باید اولین چیزی که فکر به ذهنتون میرسه این باشد که شما از آن به درستی نگهداری نکردید. 2 آفت کنه عنکبوتی و شته توانایی حمله به گیاه و ایجاد بیماری زاموفیلیا رو دارند.

از اونجایی که رشد گیاه کند هست و برای داشتن گیاه خوب و شاداب شرایط نگهداری اون رو به خوبی فراهم کنید و در آبیاری دقت کافی رو داشته باشید، راستی همین اول کاری بگم که این گیاه جزو گیاهان سمی است و بسیار مراقب باشید که کودکان و حیوانات خانگی شما دچار مشکل نشوند.

بنر گل من و تو
مشکلات و بیماری های زاموفیلیا
مشکلات و بیماری های زاموفیلیا

مشکلات و بیماری های زاموفیلیا (زامیفولیا) چیست؟

بهتره در اولین قدم از بررسی مشکلات زاموفیلیا به مشکلات و بیماری های نگهداری بپردازیم و در بخش بعدی برخی از رایج ترین آفات رو مورد بررسی قرار بدیم. توجه کنید که اگر شرایط درست نگهداری زامیفولیا رو فراهم نکنید این گیاه دچار مشکلات زیادی خواهد شد که در مطلبی جدا به طور کامل شرایط نگهداری را به شما آموزش دادیم که میتونید مطالعه کنید، در ضمن انتهای همین مطالب خلاصه ای از نیازها رو آوردیم.

مشکلات زامیفولیا - زرد شدن برگها
مشکلات زامیفولیا – زرد شدن برگها

علت زرد شدن برگ‌های زامیفولیا چیست؟

شایع ترین مشکلی که برای گیاه زاموفیلیا پیش میاد زرد شدن برگها است دلیل این مشکل از آبیاری زیاد است، خب اصلا چرا باید با آبیاری زیاد گیاه زرد بشه و در نهایت بمیره؟ ریشه های زامیفولیا گوشتی است و قرار گرفتن بیش از اندازه آن در آب یا خاک باتلاقی، باعث پوسیدگی ریشه ها خواهد شد.

البته این مشکل از نداشتن زهکشی مناسب هم میتونه باشه، پس حتما بعد از آبیاری دقت کنید که آب اضافی از زیر گلدان خارج بشه، در غیر این صورت آب در زیر گلدان جمع شده و ابتدا موجب زرد و قهوه ای شدن برگها و در نهایت پوسیدگی ریزوم ها خواهد شد. حتما هر ماه یکبار سوراخ های انتهای گلدان رو مورد بررسی قرار بدید.

بهتره همیشه خاک گلدان رو کنار بزنید و بررسی کنید که آیا تا عمق 3 الی 4 سانتی متری خاک خشک شده یا خیر و سپس اقدام به آبیاری کنید از سیخ چوبی و یا سنسورهای رطوبت سنج هم برای مشخص کردن زمان آبیاری میتوانید استفاده کنید. آبیاری در فصول سرد سال باید کاهش پیدا کند.

علت قهوه ای شدن برگهای زاموفیلیا چیه؟ این مشکل هم همانطور که در بالا گفتیم میتونه از آبیاری زیاد باشه، چون ابتدا برگها زرد و سپس قهوه ای میشوند و این نشانه زیاد بودن آبیاری می باشد.

اگر ریشه زامیفولیا پوسید چه کار کنیم؟

حالا به هر دلیلی گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه و ساقه شد باید چه کار کرد؟ در این مرحله باید از ساقه گیاه قلمه بزنید و در خاک یا آب، آن را ریشه دار کنید. اگر ریزوم ها هنوز آسیب ندیده باشند میتونید آنها رو به گلدان جدید با خاک سبک منتقل کنید.

بیماری های زاموفیلیا - قهوه ای شدن نوک برگ
بیماری های زاموفیلیا – قهوه ای شدن نوک برگ

چرا نوک برگ زامیفولیا قهوه ای میشه؟

بیشتر بخاطر کمبود رطوبت در محیط است، گیاه زاموفیلیا رطوبت معمول اتاق رو دوست داره و اگر دمای محیط گرم و خشک باشه نوک برگها شروع به قهوه ای شدن میکنند که برای رفع مشکل باید گیاه رو غبارپاشی کنید، البته پیشنهاد میکنم از دستگاه رطوبت ساز یا ساخت جزیره برای این کار استفاده کنید چون غبار پاشی خود مشکلات دیگه ای برای گیاه ایجاد میکنه.

علت کمرنگ و نازک شدن برگهای زامیفولیا چیست؟

از بیماری های زامیفولیا که در بین کسانی که از آن نگهداری میکنند کم رنگ شدن برگها و یا نازک شدن ساقه و برگها است که دلیل این مشکل میتونه از کمبود نور و یا کمبود مواد مغذی در خاک باشه، درسته این گیاه جزو گیاهان مقاوم به نور کم است ولی در این شرایط فقط میتونه زنده بمونه و رشد خوبی نخواهد داشت، پس بهتره گیاه رو به محلی با نور متوسط و فیلتر شده منتقل کنید تا رشد خوبی داشته باشه، البته از نورهای رشد هم میتونید برای آن استفاده کنید.

پس اگر نور کافی نباشه ساقه و برگها نازک خواهند بود و کم کم رنگ برگها شادابی و سبزی همیشه را نخواهد داشت. اگر نور برای گیاه شما خوبه پس حتما هر ماه یکبار گیاه رو با کودهای مخصوص گیاهان زینتی تغذیه کنید.

علت لکه های سیاه روی ساقه زاموفیلیا چیه؟

بیماری زامیفولیا اینگونه هم مطرح میشه، علت سیاه شدن ساقه زامیفولیا چیست؟ اگر منظور شما از سیاه شدن، پوسیدگی ساقه گیاه باشه همانطور که در بالا گفتیم از آبیاری زیاد و یا نداشتن زهکشی مناسب است، پس سریعا از گیاه قلمه تهیه کنید تا ساقه کاملا از بین نرفته، من خودم همیشه وقتی میبینم گیاهی داره از بین میره حتما از اون قلمه تهیه میکنم تا مجبور نباشم دوباره برم ازش بخرم مخصوصا این گیاه که خیلی گرون هست.

بیماری های زامیفولیا - لکه قهوه ای روی برگ
بیماری های زامیفولیا – لکه قهوه ای روی برگ

لکه های قهوه ای روی برگ زاموفیلیا چیست؟

اگر بگم این مشکل هم میتونه از آبیاری زیاد باشه منو میزنید؟ بله این مشکل میتونه از بیماری قارچی یا آبیاری زیاد باشه، اگر خودتون میدونید که آبیاری زیاد بوده حتما آبیاری رو متوقف کنید و ریزوم ها و مورد بررسی قرار بدید تا مشکل بیشتر نشه ولی اگر آبیاری درست بوده حتما با استفاده از قارچ کش هایی مثل مانکوزب گیاه را سم پاشی کنید.

علت خم شدن ساقه زاموفیلیا چیست؟

یکی دیگر از مشکلات زامیفولیا خم شدن ساقه ها است که دلیل اصلی این مشکل هم کمبود نور می باشد، پس گیاه خود را به محلی با نور خوب منتقل کنید. درضمن یکی دیگر از دلایل این مشکل کوچک بودن گلدان هم میتونه باشه که باید در این مورد گلدان گیاه را با یک گلدان بزرگتر (فقط یک سایز بزرگتر) تعویض کنید.

مشکلات زاموفیلیا - لوله شدن برگهای گیاه
مشکلات زاموفیلیا – لوله شدن برگهای گیاه

دلیل اصلی لوله شدن برگ زامیفولیا چیست؟

از دیگر بیماری های زامیفولیا لوله شدن برگهاست، این مشکل میتونه بخاطر دمای بالا، خشکی کشیدن بیش از حد، آفت و بیماری باشه که حتما موارد رو مورد بررسی قرار بدید. البته قرار گرفتن در معرض باد سرد و گرم هم میتونه یکی از دلایل این مشکل باشه، اگر از آبیاری و دما نبود حتما پشت برگ ها رو بررسی کنید که آفت دلیل این مشکل نباشه در صورت مشاهده موجودات ریز باید گیاه را با سم های سیتماتیک سمپاشی کنید.

علت کم شدن رشد زامیفولیا چیست؟

این گیاه در کل رشد خیلی کندی داره، یکی دیگر از مشکلات زامیفولیا کم شدن رشد گیاه است که این مشکل شاید از نظر شما مشکل است ولی گیاه روال عادی رشد خود را (رشد ریزوم و ریشه) داره انجام میده، این گیاه ابتدا ریشه خود را افزایش میدهد تا پاجوش های بیشتر تولید کند. توجه داشته باشید که کمبود نور هم بر رشد گیاه شما تاثیر خواهد گذاشت.

اگر رشد زاموفیلیا یکدفعه متوقف شده چیکار کنیم؟ اگر گیاه شما تا الان رشد خوبی داشته و یکدفعه متوقف شده میتونه از کمبود مواد مغذی و یا کوچک بودن گلدان باشه که بهتره با کودهای مخصوص گیاه رو تغذیه کنید.

آیا آفات زاموفیلیا را تهدید میکنند؟

بله درسته که این گیاه مقاوم هست و کمتر حشره و آفتی به اون حمله میکنه ولی باز هستند موجودات سخت جانی که مشکلات زاموفیلیا رو رقم بزنند، کنه عنکبوتی و شته آفت های اصلی این گیاه به شمار می آیند.

شته و حمله به زاموفیلیا

این موجودات ریز میتونند به راحتی برای مدتی روی برگها قابل مشاهده نباشند و کم کم رشد گیاه را متوقف کنند، اگر مواد چسبناکی روی برگها مشاهده کردید بدونید که گیاه شما دچار این بیماری شده و حتما با سم یا محلول صابون (مایع ظرف شویی) + الکل + آب، برگهای گیاه را اسپری کنید تا آفت از بین برود.

حمله کنه عنکبوتی به زامیفولیا

زمانی که هوا گرم و خشک باشه (بیشتر در فصول سرد سال که شما از وسایل گرمایشی استفاده میکند) برای گیاه پیش خواهد آمد، این آفت تارهای عنکبوتی زیر برگها ایجاد میکند و این یعنی باید گیاه را سریعا نجات بدید. اولین کاری که باید انجام دهید دور کردن گلدان آلوده از سایر گلدان ها است و سپس با استفاده از سم های کنه کش گیاه را اسپری کنید.

یک روش خانگی برای از بین بردن کنه عنکبوتی هم وجود دارد که در این روش شما کل گیاه را با آب شستشو میدید و سپس یک نایلون رو کل گیاه میکشید و آن را در محلی با نور زیاد ولی فیلتر شده قرار میدید پس از 2 الی 3 روز کنه ها از بین خواهند رفت.

شرایط نگهداری زاموفیلیا در خانه
شرایط نگهداری زاموفیلیا در خانه

شرایط درست نگهداری زامیفولیا چگونه است؟

این گیاه بخاطر مقاوم بودن جزو گیاهان مناسب محل کار هم هست، اگر شرایط درست برای هر گیاهی فراهم نکنیم دچار مشکلات زیادی خواهند شد، زاموفیلیا هم از این قاعده مستثنا نیست که در ادامه برخی از نیازهای اصلی آن را براتون میگم

زامیفولیا رو چقدر آبیاری کنیم؟

این گیاه به آبیاری زیاد حساس هست  پس سعی کنید هر زمان خاک گلدان تا عمق 3 الی 4 ساتی متر خشک شد بهش آب بدید، اگر سایز گلدان بزرگ باشه باید بیشتر از 5 سانتی متر خاک گلدان خشک بشه، در ضمن زهکشی گلدان هم بسیار مهم هست.

در کل این گیاه آبیاری کم رو دوست داره و به خشکی بسیار مقاوم هست. در آبیاری دقت کافی رو داشته باشید، همانطور که در بالا دیدید بیماری های زامیفولیا بیشتر از آبیاری زیاد است.

نور مناسب زاموفیلیا چقدر باشه؟

این گیاه به کم نوری مقاوم هست ولی به این معنی نیست که برای رشد نیاز به نور نداره، بهترین مکان برای نگهداری زامیفولیا محلی است که نور غیر مستقیم وجود دارد. کمبود نور باعث کم رنگ شدن برگها و زیاد شدن فاصله بین برگها میشه

خاک مناسب زامیفولیا چی باشه خوبه؟

این گیاه به آبی با زهکشی بالا نیاز داره که میتونید از ترکیب های آماده خاک برگ یا پرلیت استفاده کنید، از خاک مخصوص کاکتوس هم میشه براش استفاده کرد.

دمای مناسب برای نگهداری چقدر باشه؟

دمای معمول اتاق براش خوبه و 18 الی 22 درجه عالیه ولی اگر دما بالاتر بره باید رطوبت خوبی براش فراهم کنید.

نحوه تکثیر زامیفولیا چطور هست؟

این گیاه رو میشه به دو روش قلمه زدن ساقه و ریشه دار کردن برگ تکثیر کرد که در آموزشی کامل این روش ها رو مورد بررسی قرار دادیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

کود مناسب زامیفولیا چیست؟

این گیاه زیاد به کوددهی نیاز نداره ولی اگر دوست دارید که رشد خوبی داشته باشه از کودهای پتاس و فسفر بالا میتونید در فصل رشد که از اوایل بهار تا اواخر تابستانه میشه ماهی یکبار استفاده کنید.

زمان تعویض گلدان

بخاطر رشد کم اون نیاز نیست هر سال گلدان رو تعویض کنید، اجازه بدید که گیاه کامل رشد کنه و پاجوش های خوبی برای شما ایجاد کنه و هر زمان مشاهده کردید که گلدان دیگه جا نداره و یا رشد گیاه متوقف شده زمان تعویض گلدان رسیده.

از کودهای کشاورزی هم میتوان برای زاموفیلیا استفاده کرد؟

بله میتونید این کار رو انجام بدید ولی باید توجه کنید که میزان استفاده خیلی خیلی کم باشه بطور مثال از کود سوپر پتاس سالی یکبار برای این گیاه استفاده کنید ولی بهتره از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی مانند کریستالون 12-12-36 استفاده کنید.

سخن پایانی

سعی کردم در این مطب تمامی مشکلات زامیفولیا رو مورد بررسی قرار بدم و بیماری های رایج اون رو به همراه درمان بهتون بگم، اگر سوال یا مشکلی در نگهداری این گیاه دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید تا کارشناسان گل من و تو پاسخ شما رو بدهند.

مطالب مرتبط :