معرفی گل و گیاه

معرفی سانسوریا نیزه آفریقایی (سانسوریا نیزه ای)

سانسوریا نیزه آفریقایی
سانسوریا نیزه آفریقایی

سانسوریا نیزه آفریقایی : این نوع از سانسوریا به نام سانسوریا نیزه ای هم شناخته میشه، این گونه از سانسوریا با برگ های راست لوله ای که به شکل نیزه و رنگ راه راه خاکستری می باشد. نام علمی این گیاه SANSEVIERIA CYLINDRICA و از خانواده   RUSCACEAE که بومی آنگولا می باشد. ارتفاع اون به 1 متر هم می رسد و قطر آن 3 سانتی متر می باشد.

نگهداری و نیاز های سانسوریا نیزه ای

اگر بخواهیم یک دید کلی نسبت به این گیاه بیان کنیم باید بگوییم که این گونه از سانسوریا خشکسالی را خیلی خوب تحمل میکنه و چندان به آب نیازی ندارد فقط یک بار در هر هفته در طول فصل تولید مثل آبیاری برای این گیاه کافی می باشد. این گیاه به نور متوسط تا زیاد، حرارت زیاد، آبیاری اندک، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

سانسوریا نیزه آفریقایی
سانسوریا نیزه آفریقایی
آبیاری سانسوریا نیزه ای

همانطور که در خلاصه نگهداری بیان شد، این گیاه مانند سایر ساکولنت ها و کاکتوس‌ها به بی آبی مقاوم می باشد و در فصل رشد به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز دارد. برای تشخیص اینکه آیا گیاه شما به آبیاری نیاز دارد یا نه حتما اجازه دهید که خاک گلدان شما کاملا خشک شود و زمانی که خاک را بین انگشتانتان قرار دادید به هم نچسبد زمان آبیاری گیاه فرا رسدیه است.

نور مناسب

سانسوریا نیزه ای و هم چنین سانسوریا رنگی به نور زیاد ولی نه مستقیم نیاز دارد و سعی کنید پشت پنجره و یا پرده قرار دهید. زمانی که نور کافی یاه دریافت نکند ساقه های آن باریک و کم رنگ خواهند شد.

حتما مطالعه کنید
با 5 نکته برای گلدهی بیشتر گل رز آشنا شوید
خاک

شما میتوانید از خاک خهای مخصوص کاکتوس که در گل فروشی ها به فروش میرسد هم استفاده کنید ولی در کل خاک سبک با زهکش مناسب با ترکیبی از ماسه و پیت ماس و کوکوپیت مناسبترین خاک برای این نوع از سانسوریا می باشد.

سانسوریا نیزه ای
سانسوریا نیزه ای
تغذیه

در فصل رشد می توان از کودهای npk ازت پایین هر ماه یک بار استفاده کرد. سانسوریا را می توان با کود مایع به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، در طول فصل رشد از فروردین تا مهر ماه تغذیه نمود.

تکثیر سانسوریا

سانسوریا را میتوان از طریق برگ، بذر و پاجوش تکثیر نمود که در مطلبی جداگانه به بررسی روش های تکصیر سانسوریا خواهیم پرداخت.

بیماری ها: سانسوریا رنگی و سانسوریا نیزه ای بسیار مساعد پوسیدگی ریشه می باشد که در آبیاری آن باید بسیار دقت کنید. کف گلدان حتماً سوراخ هایی برای خروج آب داشته باشد. همچنین بیماری‌های قارچی این گیاه را مورد حمله قرار می دهند که می توان از قارچ کش های مانکوزب و کار بندازیم استفاده کرد. از نشانه های بیماری های قارچی زرد شدن ساقه ها و برگ ها پوسیدگی ریشه و تغییر رنگ در ساقه و بدنه گیاه می باشد.

درمان پوسیدگی سانسوریا نیزه ای

ارسال پاسخ